شرکت نوسازان منطقه 9 شهر تهران

نوسازی بافت فرسوده منطقه 9 شهر تهران

رفع عوامل نازیبا کننده های منظر شهری در ناحیه یک منطقه 9

عوامل نازیبا کننده های منظر شهری در ناحیه یک منطقه 9 رفع می شوند

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: به همت اداره خدمات شهری شهرداری ناحیه یک منطقه 9، عوامل نازیبا کننده منظر شهری در این بخش از کلان شهر تهران دفع می شوند.

 منطقه 9

 

به گزارش روز شنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 9، محمدحسین مفید، شهردار ناحیه با بیان مطلب فوق هدف از اجرای این عملیات را دست یابی به شهری زیبا و عاری از هرگونه آلودگی و تامین رفاه هرچه بیشتر شهروندان تهرانی خواند.

بر این اساس، وی در ادامه از شست و شوی خودروهای کثیف و نازیبای متوقف شده در مجاورت معابر سطح این ناحیه به منظور تحقق هدف مد نظر سخن به میان آورد و با اشاره به این نکته که خودروهای یاد شده اسقاطی نیستند اما به دلیل عدم توجه صاحبانش چهره شهر را بد منظره و مخدوش کرده اند، از شست و شوی 30 دستگاه خودرو متوقف شده در معابر اصلی بصورت مکانیزه در اسرع وقت خبر داد.

شهردار ناحیه یک منطقه 9 همچنین به جمع آوری خودروهای اسقاطی رها شده در این بخش از پایتخت توسط عوامل شهرداری این ناحیه (متعاقب دریافت درخواست هایی از سوی شهروندان) اشاره کرد، به تشریح روند قانونی جمع آوری موارد یاد شده پرداخت و هدف از این اقدام را ارتقای رفاه شهروندان و تامین زیبایی بصری شهر دانست.

بنابر این گزارش و طی عملیات یاد شده طی دو روز، نسبت به جمع آوری 10 دستگاه خودروی اسقاطی از نقاطی نظیر فرعی های واقع در خیابان های دامپزشکی، هاشمی، بلوار شهید نوری نیارکی، دستغیب، بهمن پور و ... اقدام شده است

 

منبع: ایسکانیوز

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم مرداد 1388ساعت 19:19  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

پایداری و نقش مهندسی در معماری

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم مرداد 1388ساعت 12:23  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

افتتاح 26 پروژه عمرانی در منطقه 22

 

معاون فنی عمرانی منطقه 22 از افتتاح و بهره برداری 26 پروژه عمرانی در شهریور امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه22، ابریشمی راد معاون فنی عمرانی منطقه اعلام کرد : احداث معابر45 متری ارغوان ، گیاهشنا سی ،35 متری شمال دریاچه ، اجرائیات ، یاس اول ، دوم و سوم از این دست پروژه هابه شمار می رود.

وی به پروژه پیاده رو سازی ، احداث پایانه مسافربری مترو وردآورد ، دسترسی مترو ورد آ ورد ، آسفالت معابر شهرک مهر و پیکان شهر اشاره کرد و افزود: این پروژه ها به اضافه پروژه احداث کانال انتقال آب شهرک لاله به فروشگاه شهروند و دهکده  و همچنین احداث کانال انتقال آب بوستان رشد از دیگر پروژه هاست که مجموعا با اعتباری بالغ بر 31 میلیارد ریال انجام شده است.

احداث سالن چند منظوره چیتگر ، تالار پیوند، زیر گذر شمالی – جنوبی صدرا ، احداث  بوستان های رشد،  افق ، سلامت ،آلاله ، سنبل ، زنبق ، بوستان باغ راه رز و بوستان محوطه ساختمان ناحیه 3 و همچنین احداث ساختمان ناحیه یک و ناحیه 2 از دیگر پروژه های قابل بهره برداری حوزه های فنی و عمران است که مجموعا با اعتباری بالغ بر 88 میلیارد ریال اجرا شده است.

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم مرداد 1388ساعت 12:5  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

ساختن از دولت برنمي‌آيد

يك كارشناس مسكن
ساختن از دولت برنمي‌آيد

بالا بردن سطح زندگي در روستاها به حل مشكل مسكن در كلان‌شهرها كمك مي‌كند.

سيدشمس‌الدين مجابي، كارشناس مسكن، در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: توليد انبوه مسكن را بايد در راس برنامه‌ها قرار دهيم و بايد توجه كرد اين امر نياز به يك سياست‌ سرمايه‌گذاري يك ساله دارد؛ چراكه حداقل يك سال زمان لازم است تا توليد انبوه به بازدهي بهينه برسد.
اين كارشناس مسكن افزود: مشكل ما طي سي سال گذشته، استقرار بحران سامان يافته‌اي است كه دشمن بر ما تحميل كرده است و مديريت آن را بر عهده خودمان گذاشته است.
وي تصريح كرد: نمي‌توان همان طور كه اوايل انقلاب گفته مي‌شد، ساختن خانه را وظيفه دولت دانست زيرا چنين كاري از دولت برنمي‌آيد به عبارت ديگر نظام ساختاري اداره‌ها سياسي شده است و نمي‌توان از آنها انتظار داشت كه وارد كار اجرايي شوند.
مجابي خاطرنشان كرد: نسل سوم و چهارم تمايل زيادي به كسب سرمايه دارند و هرچه سريع‌تر به پول برسند
راضي‌تر هستند، در حالي كه چنين چيزي بلايي خانه‌برانداز است.
وي ادامه داد: حاكميت پول و سرمايه شرايط و كار را براي مردم سخت كرده است و به صنايع ساختماني نيز مجال حركت به سمت فناوري‌هاي نوين و توليد انبوه را نمي‌دهد.
مجابي با بيان اينكه بايد مراقب باشيم پول مردم در تعاوني‌هاي طرح مسكن مهر گم نشود، تصريح كرد: دخالت افراد بي‌تجربه در حوزه ساختمان يكي از مشكلات طرح است زيرا چنين دخالت‌هايي مانع پيشرفت طرح و برنامه دولت مي‌شود.
اين كارشناس مسكن با اشاره به اينكه بايد ساخت و ساز را به متخصصان كارآمد واگذار كنيم، خاطرنشان كرد: اصل اول توسعه امنيت است و تا زماني كه امنيت وجود نداشته باشد هيچ فردي حاضر به ريسك كردن و سرمايه‌گذاري در اين حوزه نمي‌شود.
وي با بيان اينكه محدود كردن سودها و اهداي وام توسط سازنده به فروشنده از راهكارهاي حل مشكل مسكن است، گفت: در كشور ما رسم نيست كه بانك‌ها اقدام به ايجاد شركت‌هاي جنبي براي ساخت و ساز كنند درحالي كه چنين امري به جبران سريع‌تر كمبود مسكن كمك مي‌كند.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم مرداد 1388ساعت 8:20  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بازار مسكن بدون جنب و جوش

از جنب‌وجوش در بازار مسكن خبري نيست

گروه مسکن – مهدیس فرقانی: با نزدیک شدن به فصل پاییز و شروع مدارس دیگر زمان زیادی برای جابه‌جایی مستاجران باقی نمانده است با این حساب دفاتر مشاوران املاک این روزها باید مملو از مستاجران و خريداران باشد. اما طی چند مصاحبه کوتاه با برخی از مشاوران املاک فعال در شمال شهر مشخص شد بازار خرید و فروش هنوز آن جنب و جوشی که باید داشته باشد را ندارد و آن رونق ناچیز هم مربوط به بازار اجاره است.

یکی از بنگاه‌داران در محدوده میدان تجریش در مورد وضعیت فعلی بازار اجاره اظهار کرد: «ما امسال شاهد افزایش نرخ اجاره از سوی مشاوران املاک نبوده‌ایم اگر هم این مساله بوده تنها مختص تعداد انگشت‌شماري از مالکان بوده است، زیرا سال گذشته نرخ اجاره به حدی افزایش یافت که امسال با پیش آمدن رکود و کاهش قیمت خرید و فروش، اکثر مالکان به دلیل ترس از دست دادن مستاجر خود، اجاره بهاي ملک خود را تغییری در جهت افزایش ندادند و نرخ سال گذشته را مجددا تمدید کردند همین امر سبب شده تا مستاجران کمتری برای جابه‌جایی به بنگاه‌ها مراجعه کنند و بیشتر برای تمدید روی بياورند.»

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم مرداد 1388ساعت 8:17  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

رمضان ،ماه گناه سوزي مبارك

 رمضان ،ماه گناه سوزي مبارك    

رمضان 

 

+ نوشته شده در  جمعه سی ام مرداد 1388ساعت 20:32  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

ضرورت پرداخت وام مسکن به تعاونی های کارگری

 

اکونیوز: استاندار فارس گفت: در شورای تامین مسکن استان فارس بر پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به تعاونی‌های کارمندی و کارگری و واحدهای مسکونی انفرادی از سوی بانک مسکن تاکید کرد.

 

 

 

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir) به نقل از روابط عمومی استانداری استان فارس، سی‌امین نشست شورای تأمین مسکن استان فارس به ریاست استاندار فارس و با حضور معاون امور عمرانی استانداری و مدیران دستگاه‌های اجرای ذی‌ربط برگزار شد.
در این جلسه رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان و دبیر کارگروه، گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته در مراحل مختلف تأمین زمین، آماده‌سازی، صدور پروانه و عقد قرارداد ساخت و عملیات اجرایی پروژه‌های مختلف مسکن مهر در شهرستان‌های فارس را ارائه کرد.
همچنین گزارش عملکرد بانک‌های استان مرتبط با تصویب و پرداخت تسهیلات آماده‌سازی و ساخت پروژه‌های مسکن مهر در شهرستان‌ها از سوی دبیر شورای هماهنگی بانک‌های فارس و سرپرست بانک مسکن ارائه شد.
بر اساس این گزارش بحث، بررسی و تبادل نظر پیرامون ضوابط جدید پرداخت تسهیلات بانکی به پروژه‌های مسکن مهر در قالب گروه‌های سه تا پنج نفره و موضوع آبرسانی به شهرک‌های در حال ساخت در سطح استان فارس از جمله دستورات کاری شورای تأمین مسکن فارس بود.
همچنین بر اساس تصمیمات این شورا در مورد پرداخت تسهیلات بانکی به ساخت مسکن روستایی مقرر شد پس‌ از ارائه مدارک تکمیل شده متقاضیان از دریافت این تسهیلات از سوی بنیاد مسکن به بانک مسکن حداکثر ظرف 48 ساعت نسبت به پرداخت تسهیلات متقاضیان از طرف بانک اقدام شود.

منبع: اکونیوز

+ نوشته شده در  جمعه سی ام مرداد 1388ساعت 15:51  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نقشه تهران - ایران - جهان

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مرداد 1388ساعت 9:56  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

زمان مناسب براي توليد صنعتي ساختمان


زمان مناسب براي توليد صنعتي ساختمان

يك كارشناس مسكن پيشنهاد كرد: در شرايطي كه بازار مسكن دچار ركود شده است، مي‌توانيم صنايع فن‌آوري‌هاي نوين ساختماني را تقويت كنيم كه اين امر نياز به حمايت دولت و همكاري بانك‌ها براي ارائه تسهيلات دارد.

انوشه منصوري، دبير انجمن مفاخر معماري ايران، در گفت‌وگو با «ايسنا»، تصريح كرد: چنين امري علاوه بر اينكه منجر به توليد مسكن با قيمت مناسب مي‌شود، باعث حركت سرمايه‌گذاري در بخش صنعت نيز مي‌شود؛ اما لازمه تحقق اين اهداف كاهش دخالت دولت در امور و ارائه زمين به سرمايه‌گذار خصوصي است. به گفته او در صورتي كه توليد صنايع ساختماني آغاز شود، از حجم زياد بيكاران كاسته مي‌شود.
منصوري خاطرنشان كرد: ساختمان‌هايي كه به شيوه صنعتي ساخته مي‌شوند، توان رقابت با ساختمان‌هايي را دارند كه به طريق سنتي ساخته شده‌اند؛ زيرا از كيفيت بيشتري برخوردار بوده و كاهش مصرف انرژي را نيز در پي دارند.
اين كارشناس مسكن ادامه داد: بايد به سرمايه‌گذاران اطمينان داد كه در صورت سرمايه‌گذاري دچار ضرر نمي‌شوند.
وي با بيان اينكه بازار مسكن دچار سوداگري شده است، اظهار كرد: بايد ديدگاه سرمايه‌اي به مسكن را از بين برد تا بتوان مسكن مناسب ساخت.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مرداد 1388ساعت 9:13  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تاثير مشاوران املاك بر قيمت‌ها

عدالتخواه، كارشناس مسكن:
مشاوران املاك مقداري بر قيمت‌ها تاثير دارند

محمد عدالتخواه، كارشناس مسكن گفت: حضور مشاوران املاك در طرح مسكن مهر، افزايش قيمت براي مصرف‌كننده را در پي دارد.

اين كارشناس مسكن درباره تاثير مشاوران املاك بر قيمت‌هاي بازار، به ايسنا گفت: اين افراد بيشتر نقش واسطه را دارند و مقداري بر قيمت‌ها تاثيرگذارند، اما بهتر است روند فعاليت آنها كنترل شود.
وي با اشاره به اينكه برخي از اين افراد نقش منفي دارند، افزود: مشاوران املاك نقش تعيين‌كننده‌اي بر توليد و مصرف ندارند، اما نمي‌توان وجود آنها را نفي كرد.
عدالتخواه با بيان اينكه در دوران ركود درآمد مشاوران املاك كاهش يافت، خاطرنشان كرد: صحبت‌هاي مطرح شده مبني بر اينكه مشاوران املاك در طرح مسكن مهر و خريد و فروش آن حضور داشته باشند، در صورتي است كه حضور آنها باعث افزايش قيمت براي مصرف‌كننده مي‌شود.
اين استاد دانشگاه درباره حذف 99 سالگي از زمين‌هاي طرح مسكن مهر، اظهار كرد: اگر دولت تصميم دارد مردم را صاحب خانه كند، نبايد از ابتدا ضابطه 99 ساله بودن زمين‌ها را لحاظ مي‌كرد.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مرداد 1388ساعت 9:11  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

قیمت و اجاره زیربنای واحد مسکونی در شهر تهران : زمستان 1387

کمترین‌، بیشترین و متوسط قیمت و اجاره زیربنای واحد مسکونی در شهر تهران : زمستان 1387


منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مرداد 1388ساعت 9:8  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

توقف كاهش قيمت مسكن

مصطفي قلي خسروي
كاهش قيمت مسكن متوقف شد

ميزان خريد و فروش ملك تا حدودي افزايش يافته است، اما ركود موجود از آذر ماه از بين مي‌رود.
رييس اتحاديه كشوري مشاوران املاك با بيان اين مطلب، از توقف كاهش قيمت مسكن خبر داد و خاطرنشان كرد: هم‌اكنون زمان خريد خانه فرا رسيده است و افرادي كه قصد خريد دارند بايد اقدام كنند.

وي با اشاره به اينكه ميزان اجاره در بعضي مناطق افت كرده است، خاطرنشان كرد: در برخي مناطق مالك بدون افزايش قيمت با مستاجر به تفاهم رسيده است.
به گفته او، در مناطق پر تراكم نيز اجاره‌بها اندكي تغيير پيدا كرده است.
مصطفي قلي خسروي، رييس اتحاديه كشوري مشاوران املاك در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: پس از تشكيل اتحاديه كشوري مذاكراتي با مركز علمي ـ ‌كاربردي و وزارت بازرگاني انجام شد كه به دنبال آن هفته گذشته تفاهم‌نامه‌اي امضا شد.
وي در ادامه با بيان اينكه بنابر اين تفاهم‌نامه كليه مشاوران املاك بايد در كلاس‌هايي كه با همكاري مركز علمي ـ كاربردي برگزار مي‌شود شركت كنند، تصريح كرد: هيات‌مديره‌هاي اتحاديه‌هاي مشاوران املاك استان تهران در كلاس‌هايي كه به صورت رايگان از اول مهر ماه برگزار مي‌شود، شركت مي‌كنند.
به گفته او، افرادي كه قصد كار در املاك را دارند، بايد دوره‌ها را گذرانده و كارت دريافت كرده باشند.
وي درباره مشاركت مشاوران املاك در طرح مسكن مهر افزود: هنوز با رييس جمهوري درباره اين مساله صحبت نكرده‌ايم، اما خواستار مشاركت در اين طرح هستيم.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مرداد 1388ساعت 6:33  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

علي نيكزاد نامزد قطعي وزارت مسكن شد

سعيدي‌كيا مي‌رود نيكزاد مي‌آيد

علي نيكزاد نامزد قطعي وزارت مسكن شد
رييس انجمن انبوه‌سازان تهران: بنده آشنايي‌ با آقاي نيكزاد ندارم
كمال اطهاري: وزير مسكن نبايد مهندس يا لااقل نگاه مهندسي داشته باشد
لاهوتي عضو كميسيون عمران: خصوصیت مثبت و اجرایی نيكزاد قاطعیت درتصمیم‌گیری و سرعت عمل است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مرداد 1388ساعت 6:27  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

مسکن و توسعه اجتماعی پایدار

مسکن و توسعه اجتماعی پایدار


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 17:19  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

شناسایی رفتگر قلابی ناحیه یک منطقه 9

 

در پی گشت زنی عوامل شهرداری ناحیه یک منطقه 9، در محدوده این بخش از منطقه، فردی شیاد که با سوء استفاده از لباس رفتگران خدوم شهرداری تهران، نسبت به اخاذی از شهروندان اقدام می کرد شناسایی شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه9، محمد حسین مفید، شهردار ناحیه، از پیگیری جدی چنین تخلفاتی با هدف ممانعت از تضییع حقوق شهروندان خبر داد .

وی با اشاره به این نکته که خدمات شهرداری تهران در قبال پرداخت عوارض از سوی شهروندان ارائه می شود، از تمامی ساکنان شهرخواست تا از پرداخت هرگونه وجهی بصورت مستقیم یا غیر مستقیم به کارگران زحمتکش خدمات شهری خودداری کنند تا زمینه چنین سو استفاده هایی ازمیان برود.

رفتگر قلابی به محض شناسایی توسط عوامل شهربان به ناحیه هدایت و بلافاصله به مسئولان امر تحویل شد.

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 17:4  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

ثبت4800 درخواست در دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری منطقه 20

 

معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه 20 گفت : از ابتدای فعالیت دفاتر خدمات الکترونیک تاکنون 4800 درخواست از سوی شهروندان این منطقه در این دفاتر ثبت شده است.  

به گزارش روابط عمومی شهردار ی منطقه 20 ، مهندس اسماعیل صادقی با اشاره به اینکه فعالیت 3 دفتر از آبان ماه سال گذشته در این منطقه شروع شده است هدف از اجرای این طرح را تمرکز زدایی ، ناحیه محوری ، شهروند محوری و جلوگیری از اتلاف وقت عنوان کرد که در راستای سیاست های  شهرداری تهران اجراشده است.

وی درادامه خاطر نشان کرد : این دفاتر علاوه بر رسیدگی به درخواست های صدور پروانه ساختمانی در زمینه  درخواست های مربوط به صدور گواهی پایانکار ، عدم خلاف ، تخریب و نوسازی و بلامانع … فعالیت می کند.

شایان ذکر است دفاتر خدمات الکترونیکی در شهرری سه را ه ورامین ، ساختمان پردیس با شماره تلفن 55970100 ، دولت آباد ، میدان شهید بروجردی ، مجتمع لاله با تلفن 33388444 و میدان شهرداری ، مجتمع صدف با تلفن 55972060 آماده ارائه خدمات به شهروندان هستند.

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 17:0  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

جمع آوری ماهیانه 650 تن پسماند خشک در منطقه 17

 

با افزایش تعداد غرفه های بازیافت در منطقه 17، مقدار جمع آوری پسماند خشک اهالی در سال جدید سیر صعودی داشت.

 

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 17،معاون امور شهر و فضای سبز منطقه در این باره گفت: سال 87، تنها 2 غرفه بازیافت در منطقه وجود داشت و سال جاری 4 غرفه دیگر راه اندازی شد.

اجرای این طرح میزان جمع آوری پسماند از 461 تن در فروردین به 651 تن در تیرماه رساند که در خور توجه است.

محمدجواد جواهریان توضیح داد: بیشترین  پسماند خشکی که در منطقه جمع آوری می شود نان خشک است و بطریهای نوشیدنی در رتبه دوم قرار دارد. انواع فلزات آهنی، کاغذ رنگی، و مقوا و ظروف پلاستیکی نیز حجم قابل ملاحظه ای از مداد بازیافتی را تشکیل می دهند.

وی به تأثیر آموزش شهروندی در زمینه بازیافت تأکید کرد و افزود: اداره بازیافت منطقه در ناحیه 2 آموزشگر مستقر کرده که با حضور در خانه های سلامت، مدارس، مهدکودکها و مراکز درمانی، به صورت چهره به چهره شهروندان را آموزش می دهند.

جوهریان با اشاره به آموزش زیرساختهای جامعه جهت بازدهی بهتر و افزایش فرهنگ بازیافت در محله ها گفت: آموزشگران اداره بازیافت با همکاری اداره آموزش و پرورش منطقه، ساعاتی را در مدارس به آموزش بازیافت اختصاص داده اند.

آنها نحوه ساخت وسایل تزئینی و هنری با استفاده از مواد دور ریختنی را به دانش آموزان یاد می دهند و بچه ها در کنار این برنامه با شیوه های تفکیک پسماند از مبدأ آشنا می شوند.

وی ادامه داد: توزیع کیسه های زباله بین دانش آموزان و نحوه آموزش آموزشگران اداره بازیافت به گونه ای است که کودکان را به مشارکت در تفکیک زباله از مبدأ تشویق می کند.

معاون امور شهر و فضای سبز منطقه به حضور مستمر اتوبوس بازیافت در بوستانهای منطقه اشاره کرد و افزود: هنرمندان اتوبوس بازیافت با اجرای نمایش، مسابقه و نقاشی، نکات بازیافتی را به کودکان آموزش می دهند که بچه ها و حتی بزرگترها از حضور هفتگی اتوبوس بازیافت در بوستانها استقبال می کنند.

وی تشکیل گروه همیار بازیافت در مدارس منطقه را از مهمترین فعالیتهای این حوزه در بخش آموزش مدارس دانست و گفت: دانش آموزان فعال و مشتاق در مدارس به عنوان همیار بازیافت انتخاب می شوند و دارای لباس فرم مخصوص و کارت شناسایی هستند. 50 همیار بازیافت در منطقه نقش آموزش و تشویق همکلاسیها، دوستان و اعضای خانواده هایشان را به عهده دارند.

جوهریان با بیان اینکه مجهزترین مرکز بازیافت در منطقه 17 قرار دارد افزود: پسماندهای خشک جمع آوری شده از اهالی منطقه، وارد مرکز بازیافت می شوند و مورد بررسی و تفکیک جزئی تر قرار می گیرند.

مواد تفکیک شده به وسیله دستگاه های پرس مخصوص فشرده شده و با حجم کمتری به مراحل بعدی وارد می شوند.

وی متذکر شد: هم اکنون ماهیانه 650 تن پسماند خشک به این مرکز آورده می شود و معاونت امور شهر و فضای سبز امیدوار است بزودی با اجرای برنامه های ویژه مقدار پسماندهای جمع آوری شده از منطقه افزایش یابد.

جوهریان در پایان اذعان داشت: توجه به مسئله بازیافت پسماند تنها از دیدگاه زیست محیطی و بهداشتی حائز اهمیت نیست، بلکه با بازیافت زباله در همه بخشها، سازمانها و نهادها، صرفه جویی زیادی در هزینه ها را به دنبال دارد. همچنین منطقه 17 جایگاه قابل قبولی بین مناطق بیست و دوگانه تهران بدست آورده است که با تلاش همکاران اداره بازیافت در آینده ای نه چندان دور، این جایگاه ارتقاء خواهد یافت. 

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 16:57  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نقشه ناحیه دو منطقه 9 شهر تهران

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 10:45  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نقشه ناحیه یک منطقه 9 شهر تهران

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 10:43  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

چشم انداز ، اهداف و راهبردهای توسعه منطقه 9

 چشم انداز، اهداف و راهبردهاي توسعه منطقه 9 شهرداري تهران در راستاي برنامه پنج ساله به قرار ذيل ميباشد :

چشم انداز
منطقه اي داراي هويت ايراني  اسلامي، جايگاه رشد و تعالي انساني براي ساکنان، همراه با تشخص هاي محله اي و سکونت متناسب و برازنده با کرامت انساني است.
منطقه اي داراي شان، جايگاه و مظاهر زيباي سيماي روزانه و شبانه شهري، در فراخور يکي از مناطق محوري شهر تهران است که در معرض بازديد مسافران، گردشگران قرار دارد
منطقه اي، داراي فضاهاي عمومي و تحرك و پويايي مناسب زندگي شهري، همراه با عملکردهاي متنوع و جاذب براي سکونت
منطقه اي داراي بناهايي مقاوم در مقابل حوادث و پايدار در برابر آسيب هاي طبيعي همراه با ساختمان هايي نو و بازسازي شده است.

منطقه اي بهر همند از تمامي جنبه هاي شهري، مشتمل بر سکونت توام با آرامش، فعاليت مستمر، پويايي و تحرك، نشاط و شادابي و سرزندگي و امکانات مناسب اوقات فراغت است.
منطقه اي، با تاکيد بر محله محوري، داراي شبکه هاي مناسب عبوري ميان بافت هاي مسکوني از شبکه دسترسي درون منطقه، پويايي کافي و سهولت آمد و شد
منطقه اي داراي عملکرد و کارکردهاي اقتصادي، اجتماعي، کالبدي و فرهنگي ارتقا يافته، تا سطح هم ترازي با شاخص هاي بنيادي کلان شهر تهران است.
منطقه اي، برخوردار از مديريت مشارکت گرا، شهروند مدار، پاسخ گو و آينده نگر با تاکيد بر توانمندسازي و توسعه ي منابع انساني است

اهداف کلي
ارتقاي نقش منطقه به منطقه اي با کارکردهاي مختلف، جاذب سرمايه، همراه با فراهم سازي زيرساخت ها به منظور واگذاري فعاليت هاي تصدي گري به بخش خصوصي، جلب مشارکت هاي مردمي و توسعه ي کسب و کارتوسعه ي فعاليت هاي عمراني از طريق مقاوم سازي و بازسازي بافت هاي فرسوده و مراکز تجاري. ساماندهي سيماي شبانه و روزانه شهري، تشخص ها، نمادها و نشانه هاي محله اي، با تاکيد بر هويت معماري و شهرسازي ايراني  اسلامي و تقويت حس تعلق شهروندان به منطقهجهت گيري به سمت نظام مديريت غيرمتمرکز از طريق تقويت نهادهاي محله اي، شوراياري هاي و نواحي ايمن و سالم سازي محيط و فضاي زندگي در برابر حوادث طبيعي تثبيت رشد جمعيت در منطقه همراه با تدارك کاربري هاي عمومي و خدماتي مورد نياز ساکنان ايجاد نظم سلسله مراتبي و تفکيک شبکه حرکت عبوري از درون منطقه و ارتقاي کيفيت زيرساخت هاي حمل و نقل ضمن هماهنگي با طرح هاي توسعه ي کالبدي و زيست محيطي ايجاد زيرساخت ها و گسترش فضاهاي مناسب براي تعاملات اجتماعي (ورزشي، فرهنگي، هنري، صرف اوقات فراغت) و توسعه ي فعاليت ها و اجتماعات محله اي.
تشويق مديريت هاي هم عرض و موسسه هاي توليدي  صنعتي و خدماتي، در خصوص توجه به محيط زيست و کاهش آلودگي و آلايندگي، هم چنين افزايش مسووليت پذيري اجتماعي صنايع توليدي، خدماتي بهبود و ارتقاي سطح کمي و کيفي آموزش هاي اجتماعي، فرهنگي با الهام از آموزه هاي فرهنگ اسلامي و ايراني با هدف تغيير رو به رشد و تعالي رفتارهاي شهروندي
جايگزيني منابع پايدار درآمد براي تامين هزينه هاي مديريت شهري با کاهش تدريجي سهم درآمد از ساخت و سازمسکوني

راهبردهاي توسعه
تثبيت وسعت نهايي کاربري هاي خالص مسکوني، ضمن رعايت استانداردها به نحوي که توسعه ي اسکان به زيان کيفيت زندگي منجر نشود.
تعديل نابرابري ها و تامين خدمات و فضاهاي عمومي، ورزشي، تفريحي، فرهنگي و هنري مورد نياز منطقه ساماندهي وضعيت توزيع فضاهاي خدماتي و تجاري مبتني بر عملکردهاي منطقه اي و فرامنطقه اي و توسعه مراکز با عملکرد محله اي
توسعه ي زيرساخت ها و امکانات در حوالي ميدان آزادي و محوطه هاي پيراموني آن به مرکز خدمات حوزه ي غربي.
کوشش در جهت تثبيت جمعيت منطقه
بهبود شبکه هاي ارتباطي درون منطقه و ارتباط با شبکه هاي اصلي و محوري و مناسب سازي راه براي حرکت و دسترسي آسان معلولين جسمي و حرکتي
کاهش تقاضاي سفر از طريق ارايه خدمات موردنياز جامعه ي شهري در منطقه
حفظ فرودگاه مهرآباد به عنوان يک فرودگاه نزديک به فضاي شهري
بهبود و ارتقا شبکه ارتباطي و نوسازي و بازسازي بافت هاي فرسوده به منظور مقابله با سوانح طبيعي توسعه و تجهيز تاسيسات زيربنايي منطقه
مطالعه و بررسي پيرامون احصاي منابع پايدار درآمدي با توجه به امکانات و قابليت هاي بالقوه منطقه ساماندهي کانون هاي مسکوني در جنوب شرقي ميدان آزادي
جلوگيري از حذف پارکينگ در هرگونه ساخت و ساز
انسجام بخشي به کالبد و ايجاد هويت و تشخص در نواحي و محله هاي منطقه از طريق بهبود ساختار فضايي و کالبديبرنامه ريزي براي تقويت تشکل هاي غيردولتي و سازمان هاي مردم نهاد
توسعه ي فعاليت هاي فرهنگي  اجتماعي در زيربخش تامين سلامت شهروندان و پيش گيري از آسيب هاي اجتماعي و مذهبی ،  وضع برنامه به منظور انجام تحقيق و پژوهش با رويکرد محله اي، جهت تحقق توسعه ي فرهنگي پايدار
.

منبع: منطقه 9شهرداری تهران

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 10:39  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نظارت خلاقانه در معماری

نظارت خلاقانه

  

ترجمه ی ندا سهیلی : معمارانی که طرفدار شیوه های ساده طراحی در واشنگتن دی سی هستند ، به خاطر تمایل شهر به سبکهای سنتی اغلب خود را محدود حس می کنند. اما زمان در حال تغییر است و حمایت کنندگان، متوجه مشتریان بیشتری شده اند که می خواهند چیزهای غیر منتظره و تازه را تجربه کنند.

معمارانی که طرفدار شیوه های ساده طراحی در واشنگتن دی سی هستند ، به خاطر تمایل شهر به سبکهای سنتی اغلب خود را محدود حس می کنند. اما زمان در حال تغییر است و حمایت کنندگان، متوجه مشتریان بیشتری شده اند که می خواهند چیزهای غیر منتظره و تازه را تجربه کنند.

ژانت بلومبرگ از انجمن معماری آمریکا (AIA) و ریچارد لوسل – ارتگاRA  ، مدیران شرکت معماری KUBE ، با یک چنین مشتریان آزاد اندیش در این باز آفرینی گسترده یک خانه آجری سه سطحه خوفناک روبه رو شده اند.

خانه متعلق به دهه پنجاه میلادی واقع در بیرون محدوده شهر تاریخی جورج تاون، فارغ از محدودیت های حراستی است به همین دلیل KUBE و مشتریان برای نیل به هدف خود که تبدیل آن به یک ساختمان مدرن شیروانی مانند بود آزادی عمل داشتند. با جذابیت کمی که برای هدایت معماران در ساختمان بود، معماران می بایست از تخیل خود برای تبدیل آن بهره گیرند. لوسل ارتگا می گوید: " در این ساختمان بارها در طول سالیان با اضافه کردن های نامناسب نو سازی شده است. نمای خارجی آن با سنگهای پوشان آجر شده بو، آشپزخانه به طور ضعیفی از اتاقهای ناهار خوری جدا بود و مخصوصا کوچک بود."  این ساختمان نقاط ضعف دیگری نیز داشت. نور طبیعی اندک و تهویه ضعیف بود. بلومبرگ به شوخی می گفت: " من به مشتریان می گفتم خانه شما در میان کاملا خفه شده است."

 

قبل از هر چیز تیم با مساله نمای خارجی ساختمان روبه رو بود، یکنواخت کردن پوشش خارجی با بلوکهای مستطیلی سیمانی و نیز قرار دادن یک شبکه آهن و چوب سرو تا محوطه خارجی متناسبی را شکل دهد. آنها سپس ورودی را دوباره اسکلت بندی کردند به این صورت که آنها دیوارهای محکم را برداشتند تا آنجا را با پنجره های آلومینیومی و درهای شیشه ای مزین کرده و هوا به جای اتاق ناهارخوری ، به سمت اتاق پذیرایی جریان داشته باشد.

دیوارهای اتاق میانی نیز با  تورهای اکریلیک جایگزین شدند تا نور را پخش کرده و به آن احساس شگفتی بیشتری ببخشند. این توری ها باعث می شدند تا میان قسمتهای مختلف ارتباط بصری وجود داشته باشد. از ورودی حیاط و ناهار خوری تا اتاق حال و درهای شیشه ای تا شو در فراسوی آن.

لوسل ارتگا می گوید:" ما می خواستیم تا خانه را باز جلوه دهیم و در عین حال اتاقها موضع جدا از هم خود را حفظ کنند." احساس فرانمایی و شفافیت اکنون به تمام فضای خانه گسترش یافته بود.

معماران همچنین مسیر پلکان را تغییر دادند، به طوریکه اکنون به جای اتاق ناهار خوری از اتاق حال جدید راه دارد. بلومیرگ می گوید:" ما دریافتیم که با تغییر جهت پلکان می توان از بخش خصوصیتر خانه به آن راه یافت، این کار جدایی زیبایی میان بخشهای خصوصی و عمومی خانه پدید می آورد.پله های ساخته شده از چوب و فولاد مانند یک حجاری می مانند که سایه شبح مانندی را در پیشت نورهای آن به نمایش می گذارد."

با بودجه محدودی که اختصاص داده شده بود،شرکت KUBE طراحی مبتکرانه ای را انجام داده بود. هر جا که لازم بود عناصر خارجی باقی ماندند. اتاقهای طبقه دوم با نقاشی و اصلاحات جزیی آراسته شدند.تعادل زیبایی میان کابنت های دیواری ارزان با وسایل سنتی به وجود آمد.

بودجه مانعی برای استفاده از مواد بادوام و مناسب نشد که در این میان می توان از رنگهای کیفیت پایین،کف های لاستیکی باز یافتی،چوبهای مستعمل،نی،برد های چوبی با پایه های سیمان و بتن نام برد. اما  کاردانی و اراده  شیوه عمل شرکت است و مشتریان این مطلب را خوب می دانستند.

بلومبرگ میگوید:" صاحبان خانه انسانهای خردمندی بودند، آنها می خواستند، بنابراین به ما اجازه خلق مبتکرانه را دادند.

 

از : نیگل ف. مینارد

منبع : اینترنت نشریه مسکن

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 9:42  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

حفره ايجاد شده در بزرگراه نواب در حال پر شدن است

معاون فني عمراني شهرداري تهران در گفت‌وگو با فارس:
حفره ايجاد شده در بزرگراه نواب در حال پر شدن است

خبرگزاري فارس: معاون فني عمراني شهرداري تهران گفت:30 درصد شبكه آب تهران نشتي دارد و نشت آب در محل حفره بزرگراه نواب طبيعي است با اين حال در حال تزريق بتن و پر كردن اين حفره هستيم و مقداري فرونشست در اين عمليات طبيعي است.

حفره ايجاد شده در بزرگراه نواب

احمد دنيامالي با حضور در محل حفره ايجاد شده در بزرگراه نواب (محل سابق فرونشست بزرگراه نواب) در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس گفت: حفره‌اي كه در حال حاضر ايجاد شده قبلاً وجود داشته و بارها تأكيد كرده‌ايم كه اين حفره وجود دارد.
وي ادامه داد: با تزريق بتن اين حفره‌ها پر مي‌شود و فضاهاي خالي را با بتن پر مي‌كنيم.
به گفته دنيامالي اين فرونشست طبيعي است و با تزريق بتن محل را ايمن مي‌كنيم.
وي با اشاره به اينكه در اين محور لوله‌هاي قطوري كه عمر بالاي 50 سال دارد موجود است، گفت: به گفته مسئولان شركت آب حدود 30 درصد آب شبكه تهران نشتي دارد.
وي در پايان تأكيد كرد: حفره ايجاد شده را پر كرده و مشكلي وجود ندارد.
تا كنون دو بونكر سيمان در محل حفره هاي اطراف محل فرونشست در بزرگراه نواب تزريق شده اما هنور پر نشده‌‌ است و كارگران منتظر بونكر بعدي سيمان براي ادامه عمليات هستند.

منبع: فارس

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 6:21  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

رونق اشتغال و توليد با سرمايه گذاري دربخش مسکن

سرمايه گذاري دربخش مسکن موجب رونق اشتغال و توليد مي شود 

سرمايه گذاري دربخش مسکن موجب رونق اشتغال و توليد مي شود

مديرعامل موسسه اعتباري توسعه گفت: سرمايه گذاري در بخش مسکن موجب رونق اشتغال و توليد مي شود و از مزيت بالاتري نسبت به ساير بخش ها برخوردار است.   

 

به گزارش خبرنگار ايرنا، "حيدر مستخدمين حسيني" پيش از ظهر سه شنبه در جمع

خبرنگاران اظهار داشت: بخش نفت در اقتصاد کشور ما در جايگاه نخست قرار دارد و پس از

آن بخش مسکن اهميت بسزايي دارد.

وي افزود: بيش از 400 واحد صنعتي در کشور متصل به بخش مسکن است و در هر دولتي بايد به بخش مسکن توجه ويژه شود.

مستخدمين حسيني يادآور شد: چنانچه شرايطي فراهم شود که به جاي سپرده گذاري در بانک، سرمايه ها به سوي بخش مسکن هدايت شود، پيامد آن ايجاد اشتغال لازم و رونق

فعاليت هاي بخش صنعت خواهد شد.

دولت به منظور تامين مسکن دهک هاي پايين درآمدي، طرح مهر را در قالب واگذاري زمين به استعداد ساخت يک ميليون و 500 هزار واحد مسکوني از خرداد ماه 1386 به مورد اجرا گذارده که تاکنون براي احداث يک ميليون و 300 هزار واحد مسکوني زمين واگذار شده است.

مستخدمين حسيني ابراز اميدواري کرد: با توجه لازم به بخش مسکن مي توان اوضاع اقتصادي کشور را بهبود بخشيد و در عين حال نياز گروه هاي هدف را تامين کرد.

وي تاکيد کرد: چنانچه بخش مسکن داراي سودآوري بيش از سپرده گذاري در نظام بانکي باشد، جريان سرمايه به اين بخش هدايت مي شود.

سالانه بطور ميانگين 20 تا 30 درصد از نقدينگي کل کشور در بخش مسکن مصرف مي شود و بيش از 11 درصد از اشتغال کل کشور سهم بخش مسکن است.

منبع: ایرنا

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 6:14  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تخريب ساختمان‌هاي روي زمين‌ كشاورزي

ساختمان‌هاي روي زمين‌ كشاورزي تخريب مي‌شوند

استاندار تهران از ابلاغ بخشنامه‌اي به بخشداري‌ها و فرمانداري‌ها خبر داد كه بر اساس آن و در راستاي جلوگيري از تغيير كاربري اراضي كشاورزي ديگر به جريمه اكتفا نشده، بلكه ساختمان احداث شده، تخريب و قلع و قمع مي‌شود.

به گزارش ايسنا، مرتضي تمدن در حاشيه جلسه شوراي برنامه‌ريزي‌ و توسعه استان تهران در جمع خبرنگاران، تغيير كاربري اراضي كشاورزي را به دو صورت قانوني و تصاحب غيرقانوني عنوان و اظهار كرد: براي جلوگيري از تغيير كاربري‌ها محدوديت‌هايي قائل مي‌شويم، به طوري كه براساس بخشنامه ابلاغي به بخشداري‌ها و فرمانداري‌ها، از آن‌ها خواسته‌ايم تنها به جريمه اكتفا نكنند، چرا كه برخي حاضرند در زمين كشاورزي ساخت و ساز انجام بدهند و درصدي نيز جريمه بپردازند. بنابراين بسياري با اين جريمه‌ها، مجوز تخلف كردن دريافت مي‌كنند.
وي اضافه كرد: لذا به فرمانداري‌ها و بخشداري‌ها اعلام كرديم، از اين پس اين افراد را جريمه نكنند، بلكه ساختمان را تخريب و قلع و قمع كنند.
استاندار تهران با اشاره به مساحت 18‌هزار و 814 كيلومتر مربعي استان تهران، اظهار كرد كه تنها 1/17درصد از مساحت استان را اراضي كشاورزي تشكيل مي‌دهند، اين در حالي است كه هر روز به دليل احداث مناطق مسكوني و فضاهاي ساختماني در اين اراضي شاهد كاهش مساحت زيركشت هستيم.
تمدن با طرح كردن بحث محدوديت منابع آب كشاورزي استان، اعلام كرد: بر اساس گزارش‌هاي ارائه شده، 50‌درصد از آب مصرفي بخش كشاورزي پرت مي‌شود، لذا افزايش راندمان و بهره‌وري از آب در بخش كشاورزي را نيز بايد پيگيري كنيم.
وي خاطرنشان كرد: همچنين افزايش ميزان اشتغال در بخش كشاورزي نيز از جمله برنامه‌هايي است كه بايد پيگيري شود، چرا كه در حال حاضر حدود 3‌درصد افراد در بخش كشاورزي استان مشغول به فعاليت هستند.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 6:0  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

واحدهاي مسكوني، اداري، تجاري و خدماتي براي دريافت پايان كار، بايد داراي پاركينگ باشند

سند پارکینگ بیاورید، پایان کار بگیرید

معاون شهرسازي و معماري شهردار تهران با تاكيد بر اينكه با جديت به دنبال آن هستيم تا بناهايي كه احداث مي‌شوند پاركينگ‌شان نيز تامين شود، گفت: به اين ترتيب جريمه‌اي كه در گذشته متوجه كساني كه پاركينگ واحد خود را تامين نمي‌كردند، حذف و منتفي شده است، اما در عين حال واحدهاي مسكوني، اداري، تجاري و خدماتي براي دريافت پايان كار، حتما بايد داراي پاركينگ باشند.

هيربد معصومي در توضیح این خبر افزود: اين در حالي است كه شهرداري‌هاي مناطق براساس تكاليف و راهبردهاي طرح جامع مكلفند براي افرادي كه به هر دليلي امكان تامين پاركينگ ندارند، در فواصل مشخصي، پاركينگ‌هاي عمومي تامين كنند.
معاون شهرسازي و معماري در ادامه یادآور شد: با رايزني‌ صورت گرفته با اداره كل ثبت اسناد استان تهران، هماهنگي‌هاي لازم در اين زمينه انجام شده است، تا بدين ترتيب براي هر واحد پاركينگ‌ خصوصي، يك فقره سند صادر شود و هر فردي بتواند يكي از پاركينگ‌ها را همراه با سند خريداري كند. معصومي گفت: بر اين اساس در مكان‌هايي كه افراد با كمبود دو يا سه پاركينگ مواجه مي‌شوند، بايد از اين پاركينگ‌ها خريداري كنند، اعلام كرد: چنين افرادي با ارائه سند پاركينگ خود مي‌توانند، از شهرداري پايان كار دريافت كنند.
وي درباره تسهيلات شهرداري تهران براي ساخت پاركينگ سنددار توسط بخش خصوصي به ایسنا گفت: شهرداري به تمام زمين‌ با هر نوع كاربري، اجازه ساخت پاركينگ مي‌دهد، اين در حالي است كه مجوز شهرداري صرفا براي ساخت پاركينگ صادر مي‌شود و سرمايه‌گذاران نمي‌توانند طبقات بالاي پاركينگ را به كاربري تجاري يا مسكوني تبديل كنند.
معاون شهرسازي و معماري شهردار تهران، با بيان اينكه براي صدور سند پاركينگ‌ها اعلام آمادگي كرده‌ايم، در اين‌باره كه آيا سند دار شدن پاركينگ‌ها تا پايان امسال عملياتي مي‌شود يا خير؟ تصريح كرد: اين امر به استقبال و مشاركت سرمايه‌گذاران و شهروندان بستگي دارد.
معصومي با پيش‌بيني اينكه اجراي چنين برنامه‌اي توسط بخش خصوصي مي‌تواند جزو سرمايه‌گذاري‌ سودآور باشد، عنوان كرد: در برخي از مناطق تهران، همچون منطقه يك، واحدهاي پاركينگ اضافي تا 50 و حتي 60‌ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. بنابراين به نظر مي‌رسد، خريد پاركينگ همراه با سند در مناطق شمالي كار پرسودي باشد.
به گفته معاون شهرسازي و معماري شهردار تهران، اولويت اقدام شهرداري براي تامين پاركينگ با مناطق كم برخوردارتر يا جنوبي شهر تهران است.
وي درباره تدابير شهرداري در راستاي تامين پاركينگ مناطق جنوبي و كم‌برخوردار، گفت: شهرداري مي‌تواند زمين را تامين و با يافتن سرمايه‌گذار و مشاركت با آنها پاركينگ‌هاي عمومي را تامين و توسعه دهد.
معاون شهرسازي و معماري شهردار تهران، با تاكيد دوباره بر اينكه شهرداري افراد را ملزم مي‌كند تا ساختمان‌هايشان حتما داراي پاركينگ باشند، خاطرنشان كرد: مخصوصا واحدهاي تجاري كه بايد براي مراجعه‌كنندگان نيز پاركينگ در نظر بگيرند.
اين در حالي است كه در حال حاضر، اغلب پاركينگ‌هاي مجتمع‌هاي تجاري معمولا توسط صاحبان مغازه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد و پاركينگ اندكي براي مراجعان باقي مي‌ماند، بنابراين در حال حاضر، تامين پاركينگ براي مراجعان واحدهاي تجاري و اداري نيز از ديگر اهداف شهرداري است.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 5:55  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

آمار رسمي روند دوساله قيمت در بازار مسكن

آمار رسمي منتشر شد

روند دوساله قيمت در بازار مسكن

دنياي اقتصاد- بازار مسكن تهران سال گذشته وضعيت بي‌سابقه‌اي را تجربه كرد. قيمت‌ها در اين بازار از نيمه دوم سال روند كاهشي به خود گرفتند؛ به‌طوري‌كه متوسط قيمت مسكن در زمستان 87 نسبت به پاييز همان سال معادل 13‌درصد ارزان شد، اما گراني در 6 ماه اول باعث شد ميانگين قيمت چهار فصل سال، رشد قيمت 6/22‌درصدي را براي بازار مسكن تهران در سال 87 ثبت كند.

«دنياي اقتصاد» براي سال‌هاي 80 تا 87 بررسي مي‌كند
تورم مسكن آرام گرفت؟
 از سال 84 تا پايان 87 تورم مسكن در تهران به ترتيب 2/11‌درصد، 28‌درصد، 6/81‌درصد و 6/22‌درصد بوده است
 بازار مسكن تهران طبق آمار در نيمه‌دوم سال گذشته روند كاهش قيمت را درپيش گرفت؛ به‌طوري‌كه در زمستان87  نسبت به پاييز همان سال، قيمت مسكن 13‌درصد پايين آمد، اما كاهش 30‌درصدي در آمارها پيدا نمي‌شود
 در اين گزارش متوسط قيمت مسكن براي سال 87،  بصورت ميانگين قيمت‌هاي 4 فصل محاسبه شده است
فريد قديري
بازار مسكن تهران سال گذشته وضعيت بي‌سابقه‌اي را تجربه كرد.
قيمت‌ها در اين بازار از نيمه دوم سال روند كاهشي به خود گرفتند؛ به‌طوري‌كه متوسط قيمت مسكن در زمستان 87 نسبت به پاييز همان سال معادل 13‌درصد ارزان شد، اما گراني در 6 ماه اول باعث شد ميانگين قيمت 4 فصل سال، تورم 6/22‌درصدي را براي بازار مسكن تهران در سال 87 ثبت كند.
مركز آمار ايران، ديروز رقم واقعي قيمت مسكن در زمستان 87 را اعلام كرد و موجب شد با استناد به آمارهاي قبلي كه از 9 ماه اول سال 87 منتشر كرده، متوسط قيمت مسكن در تهران براي سال 87 و همچنين نرخ تورم در اين مدت قابل محاسبه شود.
اكنون به نظر مي‌رسد آمارهاي رسمي كه بتازگي وزارت مسكن و مركز آمار ايران به صورت جداگانه آنها را منتشر كرده‌اند، اجازه نمي‌دهد بازار مسكن ادعاي كاهش 30‌درصدي قيمت در سال 87 را داشته باشد. هرچند طبق آمار، بازار مسكن تهران بهار امسال نسبت به بهار سال قبل 25‌درصد افت قيمت پيدا كرده است.
بدين ترتيب بازار مسكن تهران در سال گذشته اگرچه در مقايسه ماه به ماه، روند كاهش قيمت را درپيش‌گرفته، اما در كل سال متورم بود و قيمت ملك مسكوني بعد از رشد 6/81‌درصدي در سال 86، سال 87 نيز نسبت به سال قبل‌از آن رشد 6/22‌درصدي را تجربه كرد.
در گزارشي كه مركز آمار ايران ديروز منتشر كرد مشخص شد هر متر مربع واحد مسكوني در تهران طي زمستان سال گذشته به‌طور متوسط يك ميليون و 590هزار تومان معامله شده است. اين مركز پيش‌تر نيز آمار رسمي معاملات ملكي در سه فصل اول سال 87 را به وزارت مسكن اعلام كرده بود كه با انتشار جزئيات آن در فصلنامه وزارت مسكن، مشخص شد متوسط قيمت فروش هرمتر مربع واحد مسكوني در بهار، تابستان و پاييز سال 87 به ترتيب دو ميليون، دو ميليون و يك‌ميليون و 800هزار تومان بوده است.
بدين ترتيب ارقام ثبت شده در مركز آمار نشان مي‌دهد، متوسط قيمت مسكن در تهران در يك‌سال 87 چنانچه از طريق ميانگين قيمت‌هاي 4 فصل محاسبه شود، معادل يك ميليون و 840هزار تومان است؛ اما براي آنكه مشخص شود مسكن سال گذشته ارزان شده يا گران، بايد اطلاعات آماري از سال 86 نيز موجود باشد.
در فصلنامه شماره 42 اقتصاد مسكن كه دفتر اقتصادي وزارت مسكن آن را در زمستان 86 منتشر كرد، اين اطلاعات موجود است و متوسط قيمت فروش هرمتر مربع واحد مسكوني در تهران در سال 86 رقمي معادل يك‌ميليون و 500هزار تومان اعلام شده است.
با مقايسه اين رقم و رقمي كه از ميانگين قيمت مسكن در 4 فصل سال 87 توسط خبرنگار دنياي‌اقتصاد محاسبه شده، مي‌توان نرخ تورم مسكن را در سال 87 محاسبه كرد. با اين محاسبات، مسكن در بازار تهران در سال 87، معادل 6/22‌درصد نسبت به سال قبل‌از آن گران شده است.
از آمار تا پيش‌بيني
منوچهر خواجه‌دلويي معاون ارشد وزير مسكن، تيرماه امسال بعد از آنكه دفتر اقتصادي وزارت مسكن گزارشي از قيمت‌ها در 9 ماه اول سال 87 را منتشر كرد و در آن اعلام شد كه متوسط قيمت مسكن در تهران در پاييز 87 نسبت به پاييز 86 معادل 5/21‌درصد افزايش يافته است، در گفت‌وگو با «دنياي‌اقتصاد» تصريح كرد: «درست است كه قيمت‌ها در 9 ماه اول سال 87 در مقايسه با 9 ماه اول سال قبل‌از آن افزايش داشته، اما عمده كاهش قيمت مسكن، در زمستان 87 اتفاق افتاده است.»
خواجه‌دلويي همچنين تاكيد كرد: «در سال 87 هم تورم 21‌درصدي در بازار مسكن داشتيم و هم كاهش 30‌درصدي، به‌طوري‌كه زمستان 87 نسبت به زمستان 86 قيمت مسكن حدود 25 تا 30‌درصد افت كرد.»
اين درحالي است كه تازه‌ترين گزارش مركز آمار كاهش 30‌درصدي قيمت مسكن در زمستان 87 را تاييد نمي‌كند.
براساس گزارش مركز آمار در زمستان سال 87 قيمت مسكن در تهران فقط 6‌درصد نسبت به زمستان سال 86 و 12‌درصد نسبت به پاييز سال 87 ارزان شد و از يك ميليون و 690هزار تومان در سال 86 به يك ميليون و 590هزار‌تومان در زمستان 87 رسيد.
به گزارش دنياي‌اقتصاد، تحليل همه آمارهايي كه طي ماه‌هاي اخير از سوي وزارت مسكن و مركز آمار درباره اوضاع بازار مسكن تهران در سال 87 منتشر شده نشان مي‌دهد، روند تغيير قيمت‌ها در اين سال مسير كاهشي را طي كرده‌ است، اما بررسي كل سال حاكي از رشد قيمت نسبت به سال 86 است.
برمبناي اين آمارها در سال 87 رشد قيمت مسكن در تابستان نسبت به بهار 3/0-‌درصد، در پاييز نسبت به تابستان 8/8-‌درصد و در زمستان نسبت به پاييز 12-‌درصد بوده است.
همچنين متوسط قيمت مسكن در تهران در زمستان 87 نسبت به زمستان 86 معادل 6‌درصد كاهش يافته است؛ اما وقتي صحبت از تورم مي‌شود و مقايسه يك‌سال با سال قبل، به ميان مي‌آيد مشخص مي‌شود بازار مسكن تهران سال گذشته همچنان با تورم روبه‌رو بوده است. هرچند نرخ تورم پارسال به مراتب كمتر از نرخ تورم سال 86 بوده است.
اكنون به راحتي مي‌توان عملكرد بخش مسكن به‌خصوص در حوزه بازار را در طول 4 سال گذشته بررسي كرد.
براين اساس، نرخ رشد قيمت مسكن در تهران در سال‌هاي 84 تا پايان 87 به ترتيب 2/11‌درصد، 28‌درصد، 6/81‌درصد و بالاخره 6/22‌درصد گزارش شده است.بازار مسكن در اين مدت اگرچه كاهش قيمت نقطه به نقطه را تجربه كرده، اما محاسبات نشان مي‌دهد نرخ تورم سالانه مثبت بوده است.
عكس: احسان سلطاني مقدم


منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 5:50  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

ساخت 80 هزار مسکن با مشارکت خیرین در کشور

اکونیوز: معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: طرح ساخت 80 هزار واحد مسکونی از سوی تشکلهای خیرین مسکن ساز در سطح استانهای کشور در دست اجرا قرار گرفت.

ساخت 80 هزار مسکن با مشارکت خیرین در کشور

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران (econews.ir)،"علی کریمی" در آیین بهره برداری از 28 واحد مسکونی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان خراسان شمالی  اظهار داشت: این واحدهای مسکونی برای اقشار کم درآمد جامعه از سوی خیرین مسکن ساز با مشارکت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخته می شود.
وی اضافه کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 140 میلیارد ریال در سال جاری برای ساخت مسکن مشارکتی با شرکت خیرین مسکن ساز اعتبار هزینه کرده است.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشورخاطرنشان کرد: ساخت حدود هشت هزار از این واحدهای مسکونی در سطح استانهای کشور در دست ساخت قرار گرفته و در یک برنامه پنج ساله 80 هزار مسکن از سوی خیرین مسکن ساز در سطح کشور ساخته می شود.
کریمی گفت: مسکن ساخته شده از سوی خیرین مسکن ساز تحت شرایطی که در توافقنامه بین بنیاد مسکن و خیرین پیش بینی شده در اختیار اقشار کم درآمد جامعه قرار می گیرد.
وی گفت: در سطح کشور حدود سه هزار خیر مسکن ساز در قالب تشکلهای خیرین مسکن ساز فعالیت می کنند و تشکل خیرین مسکن ساز در تمام استانهای کشور فعال است.

منبع: اکونیوز

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم مرداد 1388ساعت 20:39  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

عدم حمایت مناسب دولت در احیاء بافت های فرسوده

 

اکونیوز: رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان اصفهان نقش شهرداری ها را در زمینه حمایت از بافت های فرسوده شهرها را انکارناپذیر دانست و گفت: حمایت های دولت در این خصوص را نمی توان حمایت های اساسی تلقی کرد.

احیاء بافت های فرسوده

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "جمشید نورصالحی "با بیان این مطلب افزود: با همکاری شهرداری های استان، بافت های فرسوده محدوده 54شهر شناسایی شده و به تصویب رسیده است.
وی با بیان اینکه شناسایی بافت های فرسوده از سال 86 به صورت جدی آغاز شده گفت: در سال 85 محدوده بافت فرسوده شهر اصفهان توسط مشاورین طرح بازنگری شناسایی و به تصویب شورایعالی رسید.
رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه 25 شهر استان اصفهان بیش از 12 هزار نفر جمعیت دارد اظهار داشت: شهرهایی کمتر از 12 هزار نفر جمعیت با بافت روستایی در احیای بافت های فرسوده بهتر عمل کردند. 
نور صالحی خاطر نشان کرد: مطالعات ساماندهی و نوسازی بافت های فرسوده شهرهای اصفهان، خمینی شهر و کاشان آغاز شده و در حال اجرایی شدن است.
وی تصریح کرد: اعتبارات اختصاص داده شده برای احیای بافت های فرسوده شهرهای بزرگ تکافوی این مهم را نمی دهد چراکه اعتبارات به صورت مقطعی تامین می شود.

منبع: اکونیوز

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم مرداد 1388ساعت 20:31  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بوستان بانوان در منطقه 17 راه اندازی می شود

 

شهردار منطقه 17 از راه‌اندازی فاز نخست بوستان بانوان در جنوب غرب تهران در سال جاری خبر داد.  

به گزارش روابط عمومی، عظیم بابایی در نشست خبری با حضورخبرنگاران با اشاره به اینکه بیش از 250 میلیارد تومان در چند سال گذشته پروژه طراحی و بخش عمده‌ای نیز اجرا شده است، گفت: 40 پروژه در هفته دفاع مقدس افتتاح و آماده بهره‌برداری می‌شود.

شهردار منطقه 17 ادامه داد: همچنین 140 تا 150 پروژه نیز در دهه فجر امسال آماده بهره‌برداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 80 درصد انهار منطقه پوشیده شده است، گفت: آب‌های سطحی منطقه تا حدود زیادی جمع‌آوری شده و تقریباً همه سطح منطقه نیز آسفالت شده است .

وی با اشاره به این که به بحث‌های پژوهشی نیز در منطقه توجه ویژه‌ای شده است ، افزود : منطقه 17، گواهینامه ایزو 14001  در زمینه محیط زیست دریافت کرده است.

بابایی با بیان این که 85 درصد معابر منطقه کمتر 6 متر است، گفت: همچنین 40درصد پلاک‌های منطقه نیز زیر 50 متر است.

وی خاطر نشان کرد : همه محلات منطقه مجهز به دفتر سلامت و کارآفرینی شده است وساختمان بحران منطقه در 31 شهریور افتتاح و آماده بهره‌برداری می‌شود .

شهردار منطقه 17 در ادامه از افتتاح دارالقرآن و موزه شهدا تا پایان سال خبر داد و گفت : در هر محله این منطقه نیز دو نماز خانه در نظر گرفته شده است ، ضمن این که سینمای بهاران نیز تا پایان شهریور به عنوان یک سینمای مجهز آماده افتتاح می شود .

وی در ادامه اظهار کرد : هفت میدان تره بار نیز راه اندازی شده و تا پایان سال چهار میدان نیز در این منطقه راه اندازی می شود .

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم مرداد 1388ساعت 20:25  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

احداث 6 بوستان جدید در منطقه 12 تهران

 

اداره فضای سبز شهرداری منطقه 12 تهران در حال احداث 6 بوستان جدید در سطح محلات است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 12 تهران ، مهندس پیمان محسنی معاون امور شهری و فضای سبز این منطقه با بیان این مطلب افزود : اداره فضای سبز به منظور بهبود کیفیت محیط زیست ، بالابردن سرانه فضای سبز منطقه و ایجاد تفرج گاه در سطح محلات ، در حال احداث 6 بوستان جدید ( بوستان شیرازی با متراژ 3000 مترمربع در محله 6 ،  بوستان لاله با متراژ 2500 مترمربع در محله 8 ، بوستان دیالمه با متراژ 1700 مترمربع در محله 4 ، بوستان بالاگر با متراژ 750 مترمربع در محله 6 ، بوستان شقایق با متراژ 370 مترمربع در محله 7 و بوستان مریم به متراژ 350 مترمربع در محله 6) با هزینه ای بالغ بر 21 میلیارد ریال است.

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم مرداد 1388ساعت 20:23  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

شهر با هویت

● شهر باهویت

:: پيام فروتن

«ژان بودریار» در كتاب «آمریكا» دست به مقایسه جالبی میان شهرهای اروپایی و نیویورك می‌زند. معتقد است شهرهای عمده اروپایی بار معنایی بسیاری دارند، در حالی كه نیویورك و جلوه‌های شهری آن از هرگونه معنا تهی به نظر می‌رسد. «خسرو خورشیدی» از طراحان صحنه و معماران داخلی بنام نیز شهرهایی چون رم، پاریس و لندن را همچون موزه‌هایی می‌داند كه هنوز هویت تاریخی خود را حفظ كرده‌اند. در این میان، جایگاه ابرشهری چون تهران كجاست و این شهر را در كدام رده می‌توان دسته‌بندی كرد؟

 

بسیاری معتقدند با آغاز حكومت پهلوی ـ بخصوص پهلوی دوم ـ در ایران، شاكله اصیل و ناب معماری ایرانی و منظر مناسب شهری از بین رفت. تلاشی كه در اواخر دوره قاجار برای احیای این معماری صورت گرفته بود و نزدیك بود به نتایج پرباری برسد اسیر نوعی انگاره شد كه اتفاقاً از سمت معماری و شهرسازی بی‌هویت بین‌المللی آمده بود؛ نوعی معماری كه از بطن مكتب معماری شیكاگو و بعدتر، تجربه‌گردی‌های كسانی چون «لوكوبوزیه» بوجود آمده بود، در حالی كه این شیوه معماری و شهرسازی در بسیاری از نقاط دنیا ـ همچون هند ـ نتایجی وارونه و نامطلوب به جای گذاشته بود. بدین‌ترتیب، بلایی بر سر معماری تهران آمد كه نتیجه‌اش شهری فاقد هویت و معنا بود. با این حال، مدتی است شهرداری تهران طرحی را تصویب و اجرا كرده است. صرف نظر از جزئیات این طرح، تمامی ابنیه‌ای كه از این پس ساخته می‌شوند باید از نظر نما با ساختمان‌های مجاور خود هماهنگی داشته باشند. در غیر این صورت پایان كار این ساختمان‌ها صادر نخواهد شد. این طرح از 2 منظر قابل توجه و بررسی است:

 

ـ در همه شهرهای تاریخی شهرداری‌ها توجه عمده‌ای به نمای بناها از خود نشان می‌دهند و به ساخت و سازها بسیار حساسند. در این‌گونه شهرها نمای بناها، بدون تعارف، به شهرداری و قوانین سفت و سخت آن تعلق دارد. بدین‌ترتیب، هرگونه نوسازی یا بازسازی باید بر مبنای آنچه بوده است صورت گیرد. در این شرایط، داخل بنا به شهروندان و سلایق آنها و خارج آن به تاریخ و هویت اصیل شعر تعلق دارد. در این‌گونه شهرها مناطقی نیز برای طرح‌های امروزین معماری اختصاص می‌یابد. این در حالی است كه تاكنون شهرداری تهران توجه خاصی به نماهای شهری از خود نشان داده است و این طرح می‌تواند سرآغاز هویت‌بخشی به شهری چون تهران باشد.

 

در این طرح، به هماهنگی بناهای مجاور توجه شده است. این در حالی است كه می‌توان روی طرح‌هایی مبتنی بر معماری ایرانی همواره با مواد و مصالح بومی نیز تأكید كرد و تسهیلات ویژه‌ای برای كسانی كه از این امر تبعیت می‌كنند در نظر گرفت. ضمن آنكه شهرداری می‌تواند با مشاوره‌های تخصصی راه را برای گسترش معماری ایرانی در بطن شهر بگشاید. تنها كافی است نگاهی به بازسازی یكی از مجموعه بناهای واقع در خیابان منوچهری بیندازیم تا راز معماری ایرانی و سهولت انجام گرفتن این مهم بیش از پیش آشكار شود. بی‌تردید، معماری ایرانی چنان قدرت و زیبایی‌ای دارد كه در تركیب آن با مؤلفه‌های مدرن می‌تواند شهری زیبا و جذاب بوجود آورد.

  

منبع: آرونا
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم مرداد 1388ساعت 20:13  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

میانگین قيمت مسكن در زمستان 87 -مركز آمار ايران

متوسط قيمت مسكن در زمستان 87

گروه مسكن- مركز آمار ايران، نتايج طرح آمارگيري از قيمت و اجاره مسكن شهر تهران در زمستان سال گذشته را اعلام كرد.

بر اساس اين گزارش متوسط قيمت خريد و فروش هر مترمربع زمين يا زمين ساختمان‌هاي مسكوني كلنگي معامله شده از طريق بنگاه‌هاي معاملات ملكي در شهر تهران در زمستان سال گذشته، يك‌ميليون و 185هزار تومان بوده است. همچنين متوسط قيمت خريد و فروش هر مترمربع زيربناي واحد مسكوني در شهر تهران در اين مدت، يك‌ميليون و 590‌هزارتومان بوده است كه نسبت به فصول بهار، تابستان و پاييز همان سال به ترتيب 0/21 و 7/20 و 0/13درصد كاهش داشته است. بر اساس نتايج اين طرح در ميان مناطق 22گانه شهرداري تهران، بيشترين قيمت يك مترمربع زيربناي واحد مسكوني معامله شده در زمستان سال گذشته، 50ميليون ريال در منطقه 3 و كمترين آن پنج‌ميليون ريال در منطقه 15 بوده است.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم مرداد 1388ساعت 6:24  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

خريد و فروش مسکن «زير 50‌متر» با ترافيك مواجه شده است

آمار زمستاني از قيمت مسكن

تغيير ذائقه در بازار مسكن
دنياي اقتصاد- بر اساس گزارش جديد مركز آمار ايران، متوسط قيمت خريد و فروش هر مترمربع زمين يا زمين ساختمان‌هاي مسكوني كلنگي معامله شده از طريق بنگاه‌هاي معاملات ملكي در شهر تهران در زمستان سال گذشته، يك‌ميليون و 185هزار تومان بوده است. همچنين متوسط قيمت خريد و فروش هر مترمربع زيربناي واحد مسكوني در شهر تهران در اين مدت، يك‌ميليون و 590‌هزارتومان بوده است.

خريدوفروش «زير 50‌متر» با ترافيك مواجه شده است
تغيير ذائقه در بازار مسكن

 فريد قديري - مهديس فرقاني
 مشاوران املاك: از هر 3 نفر مراجعه‌كننده به بنگاه، 2 نفر متقاضي خريد مسكن با متراژ 50 متر يا كمتر هستند
 در تهران بيشتر آپارتمان‌هاي در حال ساخت 40 تا 70‌متر مساحت دارند
ذائقه مردم در بازار مسكن دستخوش تغيير شده است. تقاضاي مصرفي در اين بازار سعي دارد نهايت استفاده را از فرصت ارزاني مسكن ببرد؛ اما چون ارزش املاك متراژ بالا به‌رغم كاهش قيمت‌ها هنوز به سطح قدرت خريد نرسيده، پيشنهاد‌ها براي خريدوفروش واحدهاي نقلي افزايش يافته است.
مشاوران املاك با بيان اينكه «ركود مسكن در واحدهاي نقلي جا نشده است!» مي‌گويند: از هر 3 نفر مراجعه‌كننده به بنگاه، 2 نفر سراغ واحدهاي 50 متري يا كوچك‌تر را مي‌گيرند.سطح قيمت‌هاي پيشنهادي براي فروش اين واحدها براساس محاسبه متري (قيمت هر‌متر مربع) هنوز بالاتر از ارزش واحدهاي با متراژ بزرگ است، اما چون متراژ آنها پايين است؛ بنابراين قدرت خريد آن وجود دارد.در تهران براي خريد يك واحد مسكوني نقلي كافي است، حداقل 10 تا 15‌ميليون تومان پول نقد داشته باشيد تا با وام 18‌ميليوني بانك مسكن بتوانيد به راحتي صاحبخانه شويد.
حدود قيمت خريد در بازار واحدهاي نقلي از 30‌ميليون تا 70‌ميليون تومان است كه بسته به متراژ و عمر بنا متفاوت خواهد بود.متوسط قيمت‌هاي پيشنهادي براي فروش واحدهاي مسكوني زير 50 متر، اغلب حدود 2/1 تا 5/1 برابر مساحت ملك است. اين فرمولي است كه گفته مي‌شود برخي مشاوران املاك و بيشتر مالكان اين واحدها براي تعيين حدود قيمت از آن استفاده مي‌كنند.
مهم‌ترين فاكتور در تعيين قيمت واحدهاي نقلي (زير 50 متر)، اتاق خواب است.در برخي از اين واحدها، معماري داخل ساختمان به گونه‌اي است كه يك اتاق خواب با مساحت مناسب در آن تعبيه شده است. وجود اتاق خواب در اين واحدها براي خريداران بسيار مهم است. چون بنگاه‌هاي مسكن مي‌گويند خانوارهاي 4 نفره هم متقاضي خريد چنين واحدهايي هستند.از سوي ديگر گفته مي‌شود وام 18‌ميليوني بانك مسكن در بسياري از موارد به‌صورت كامل به واحدهاي مسكوني كوچك تعلق مي‌گيرد و اين مساله باعث شده قدرت خريد مسكن نقلي بيش‌از پيش تقويت شود.
ساخت‌وساز تحت‌شعاع ذائقه جديد
بسازوبفروش‌ها در تهران زودتر از آنكه تغيير ذائقه در بازار مسكن اتفاق بيافتد، دست به كار شدند و مساحت واحدها را كاهش دادند.در حال حاضر بسياري از آپارتمان‌هاي نوساز آماده تحويل با ذائقه جديد مردم همخواني دارد.
در غرب و مركز تهران به ندرت مي‌‌توان صاحب يك ملك نوساز با متراژ بالاتر از 75‌متر مربع شد.
ساختمان‌هاي مسكوني نوساز در اين مناطق اغلب داراي واحدهايي با متراژ‌هاي مختلف از 40 متر تا 70 متر هستند.
آمارهاي رسمي از ساخت مسكن در سال‌هاي اخير نيز اين موضوع را تاييد مي‌كند.
در سال 85، متوسط سطح زيربناي واحدهاي مسكوني نوساز در تهران 130‌متر مربع گزارش شده است كه اين رقم در سال 86 به 127‌متر مربع و در سه ماه اول سال 87 به 125‌متر مربع رسيده است.بانك مركزي هنوز آماري در زمينه متراژ واحدهاي ساخته شده در اواخر سال گذشته و ماه‌هاي اخير منتشر نكرده است، اما شهرداري اخيرا در گزارشي با موضوع ميزان صدور پروانه‌هاي ساختماني اعلام كرد: متراژ پروانه‌هاي صادر شده در سه ماه اول 88 نسبت به مدت مشابه سال قبل 40‌درصد پايين آمده است كه اين كاهش در متراژ مي‌تواند حاكي از كوچك‌سازي واحدهاي مسكوني در تهران باشد.


رکود سنگینی که حدود یک سال و نیم گذشته گریبان گیر بازار مسکن شد و هنوز هم نشانه و آثارش در بازار خودنمایی می‌کند، سبب شده تا اغلب افرادی که به دنبال یک موقعیت مناسب برای خرید خانه هستند دست به‌کار شوند؛ چراکه این رکود سبب شد قیمت ملک در اکثر مناطق تهران کاهش پیدا کند و به ظاهر کار را برای خریداران آسان کند؛ اما از طرفی دیگر با وجود کاهش قیمت ملک همچنان کسانی که قصد خرید دارند با مشکل قیمت روبه‌رو هستند، زیرا درآمد ماهانه آنها تغییری نکرده است.خبرنگار نبض بازار دنیای اقتصاد، امروز وضعیت بازار واحدهای مسکونی با متراژ 50‌متر و كمتر را بررسي كرده است.
روزنامه‌اي كه بيشتر مشاوران املاك و فروشندگان مسكن در آن آگهي مي‌كنند، در يك هفته گذشته از حدود 2‌هزار مورد فروشي، نزديك به 300 مورد آگهي را به خانه‌هاي نقلي اختصاص داده بود. اين نشان مي‌دهد بازار واحدهاي كوچك در كنار بازار خريدوفروش واحدهاي بزرگ در حال رشد كردن مي‌باشد.
یک مشاور املاک در محدوده مجیدیه‌جنوبی در رابطه با واحدهای 50‌متری به «دنياي اقتصاد» گفت: «متراژ اکثر واحدهای مسکونی در مجیدیه 40 تا 50‌متر مربع است و بافت این منطقه چون قدیمی است، مدتی می‌شود که رو به نوسازی است و هر روز تعداد واحدهای نوساز در حال افزایش است. وي افزود: واحدهاي نقلي با این متراژ، کم و بیش مشتریان خود را دارد؛ اما به دلیل رکود، بازار پررونقی ندارد.مشاور املاک دیگری که در منطقه پیروزی فعالیت می‌کند، بازار واحدهای 50‌متری را این طور شرح می‌دهد که در منطقه پیروزی تعداد متراژ 50 متری زیاد است و کلا در این محدوده تعداد متراژهای بالا کمتر از متراژهای پایین است، حتی در پیروزی متراژهای زیر 50 متر زیاد به چشم می‌خورد.
اکثر خریداران این روزها با سرمایه 40‌میلیون تا 60‌میلیون تومان در بازار حضور دارند که با مبلغ 60‌میلیون‌تومان آنها می‌توانند یک واحد 50‌متری چند سال ساخت را خریداری کنند؛ اما مشکلی که هم‌اکنون در بازار است باور نداشتن قیمت های فعلی بازار از سوی مشتریان است که دلیلی بر بی‌رونقی بازار به حساب می‌آید.
وی در ادامه افزود: «عمر بنای واحدهای 50 متری در پیروزی بین یک تا 5 سال ساخت است.در محدوده بلوار فردوس بازار واحدهای 50‌متر مربعی و كمتر بنا به اظهارات یک مشاور املاک واقع در فردوس غرب بدین شرح است: «تعداد واحدهای 50‌متری در فردوس غرب به اندازه‌ای است که طرفداران خرید این واحدها با مشکل روبه‌رو نمي‌شوند. نوساز بودن این واحدها نسبت به چند سال ساخت بودن آنها بیشتر به چشم می‌آید. اکثر واحدهاي مسكوني متراژ كوچك با بهرمندی از وام به فروش می‌رسند.»در خیابان گرگان یک بنگاه‌دار در رابطه با وضعیت فعلی بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی با متراژ 50‌متر مربع گفت: «متراژ اکثر واحدهای مسکونی 60 تا 80‌متر مربع است و متراژ 50‌متر مربعی کمتر به چشم می‌خورد، اما اغلب این واحدهای 50‌متری نوساز هستند. به علت اینکه اکثر متراژهای کوچک از وام برخوردار هستند، اکثر خریدارانی که با زحمت سرمایه جمع کرده‌اند، سراغ ملک‌هایی را که وام دارند، مي‌گيرند.»

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم مرداد 1388ساعت 5:45  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تحلیل شهر بارسلونا

امید رهایی:‌ بارسلون مركز استان كاتالونیا یكی از مراكز توریستی اروپاست . در این شهر معماری سنتی و مدرن تركیب شده است .جنبش مدرن با «آنتونی گائودی » و ساختمان های کلیسای مقدس (Sagrada familia) ،مجموعه مسکونی باتلو و آپارتمانهای کازامیلا (Casa Battlo ،Casa mila) شكل گرفت. بارسلونا جزء نواحی است كه ویژگیهای منحصر به فردی یافته.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مرداد 1388ساعت 16:48  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

احداث سه میلیون مترمربع فضایی مذهبی و فرهنگی

 

محمد باقر قالیباف 

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)،"محمد باقر قالیباف" درمراسم افتتاح مسجد باقر العلوم افزود: با پول عوارض شهروندان این مساجد ساخته می‌شود و مردم خودشان باید این مکان‌ها را اداره کنند.


وی با اشاره به اینکه امروز در شهرداری تهران فقط مسئول جمع کردن زباله‌ها، توسعه حمل و نقل عمومی و نصب گاردریل‌ها نیستیم، گفت: وظیفه داریم در حوزه تربیت، دینداری و امر به معروف و نهی از منکر تلاش کنیم و اگر این کار را انجام ندهیم مدیون هستیم.


قالیباف به گله‌مندی برخی از پدر و مادرها از فرزندانشان اشاره کرد و گفت: برخی پدر و مادرها رو به قبله می‌ایستند و می‌گویند خدایا مرگ بچه ما را برسان چون آن بچه پدر را به جای رسانده که احساس می‌کند فرزندش باعث سرشکستگی جامعه است.


شهردار تهران اظهار داشت: اگر در این شرایط قرار بگیریم و شهرداری بتواند کمک کند، آیا شما می‌خواهید شهرداری در این شرایط خیابان آسفالت کند یا برای فرزند شما اقدامی انجام دهد؟


وی ادامه داد: همه ما می خواهیم روی گل راه برویم ولی بچه‌هایمان سالم زندگی کنند.


قالیباف اظهار داشت: در شهرداری تهران بر این باور هستیم که باید هم حوزه کالبدی شهر را حفظ کنیم و هم به روح و روان شهروندان توجه کنیم.


شهردار تهران گفت: یک مدیر خوب در جمهوری اسلامی ایران مکلف است هر دو خدمت را در اختیار مردم قرار دهد ولی اگر قرار شد یک روز به ناچار یکی را در نظر بگیریم به نظر می‌رسد توجه به مسائل اخلاقی نسبت به آسفالت و جدول خیابان اولویت دارد.

منبع:اکونیوز

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مرداد 1388ساعت 16:42  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نماي زيبا و مناسب؛ شرط صدور پايان كار ساختمان

نماي زيبا و مناسب؛ شرط صدور پايان كار ساختمان
ساخت‌وساز- گروه شهري:
صدور پايان‌كار، مشروط به ارائه نماي مناسب براي ساختمان شد.

به گفته مديركل معماري و ساختمان شهرداري تهران، از امسال مقرر شده است درصورتي كه نماي ساختمان با چارچوب‌هاي تعريف شده براي آن مطابقت نداشته باشد، پايان‌كار صادر نشود.

سيد صباح الدين متقي، ديروز در مراسم اختتاميه سومين دوره مسابقه معماري و طراحي تأكيد كرد: هويت يك كشور مسئله‌اي است كه مردم آن كشور به آن افتخار مي‌كنند و خوشبختانه در تهران و در دوره جديد مديريت شهري اين امر ملاك عمل قرار گرفته است.

متقي خاطر نشان كرد: متأسفانه در كشور و در زمينه معماري شاهد تكروي هستيم و اين امر موجب كاهش موفقيت در سطح كلان اين موضوع شده است.

مديركل معماري و ساختمان شهرداري تهران گفت: از امسال مقرر شده است درصورتي كه نماي ساختمان با چارچوب‌هاي تعريف شده براي آن مطابقت نداشته باشد، پايان كار صادر نشود.

همچنين در اين مراسم، غفراني، قائم مقام معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران نيز گفت: در تهران فضاي شهري داراي هويت نداريم و اين موضوع زندگي شهري را تهديد مي‌كند.

غفراني خاطر نشان كرد: دركمترجاي دنيا بنا‌هاي شهري به‌عنوان سرمايه‌هاي ماندگار به اين راحتي كه در كشور ما مشاهده مي‌شود، تخريب مي‌شوند. وي به همين دليل خواستار توجه ويژه مهندسان و متخصصان شهرسازي به فضاهاي شهري شد.

تاریخ درج: 14 مرداد 1388 ساعت 21:35 تاریخ تایید: 14 مرداد 1388 ساعت 22:57 تاریخ به روز رسانی: 14 مرداد 1388 ساعت 23:04
منبع: همشهری آنلاین
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مرداد 1388ساعت 16:17  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

آغاز عملیات احداث پایانه اتوبوسرانی در جنوب تهران

 

معاون حمل و نقل شهرداری منطقه 20 از احداث ترمینال اتوبوسرانی دریکی از نقاط پر جمعیت و پرتراکم این منطقه خبر داد .  

 

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 20 ، مهندس ایرج ولی نژاد با اشاره به برنامه های سال جاری این منطقه برای ارتقای بهره مندی شهروندان از سیستم های حمل و نقل عمومی گفت : عملیات اجرایی این پایانه در مساحت 7000 متر مربع با هزینه ای بالغ 400 میلیون تومان با ظرفیت 5 خط اتوبوسرانی در شهرک دولت آباد انتهای بلوار قدس شروع شده است .

مهندس ولی نژاد با اشاره به تراکم جمعیتی این شهرک خاطر نشان کرد: در حال حاضر اتوبوس های شرکت واحد برای انتقال ساکنان این نقطه در فلکه دولت آباد سوم دولت آباد توقف می کنند که علاوه بر مشکلات آلودگی و صوتی برای مجتمع های مسکونی اطراف ، باعث اختلالات ترافیکی و نازیبایی شهری در این محدوده شده است .

وی در خاتمه اتصال خطوط حمل و نقل عمومی شامل اتوبوسرانی ، تاکسیرانی و مترو را به یکدیگر از جمله موفقیت های این منطقه در بخش حمل و نقل عمومی ذکر و تصریح کرد: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته از جمله توسعه پایانه های تاکسیرانی و اتوبوسرانی و اتصال خطوط به یکدیگر  ، سهم سفرهای روزانه شهروندان این منطقه از سیستم حمل و نقل عمومی به 70 درصد رسیده است در حالیکه این میزان در چشم انداز شهر تهران 75 درصد است .

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مرداد 1388ساعت 15:40  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

پیش بینی بیش از 160برنامه برای روزه داران تهرانی

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مرداد 1388ساعت 15:39  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

سمینار تخصصی ایمن سازی ساختمانها در برابر آتش

همایش و نمایشگاه:  سمینار تخصصی ایمن سازی ساختمانها در برابر آتش، هفتم مهر ماه 1388 توسط مرکز ملی مقاوم سازی ایران در تهران برگزار می شود. علاقه مندان به ارائه مقاله در این کنفرانس تا 25 شهریور فرصت دارند، اصل مقالات خود را در یکی از محورهای زیر به دبیرخانه کنفرانس ارسال نمایند.

  • ايمن سازي ساختمان ها در برابر آتش

  • مواد و مصالح و پوشش هاي محافظ در برابر آتش

  • نقد و بررسي آئين نامه هاي داخلي درباره محافظت ساختمان ها در برابر آتش

  • مقايسه آئين نامه هاي داخلي و خارجي

  • مقاوم سازي ساختمان هاي فولادي در برابر آتش

  • مقاوم سازي ساختمان هاي بتني در برابر آتش

  • فناوري هاي نوين حفاظت ساختمان ها در برابر آتش

  • ايمن سازي انبار هاي صنعتي و كارخانه ها در برابر آتش

  • بررسي رفتار مصالح ساختماني موجود در كشور در برابر آتش

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مرداد 1388ساعت 15:29  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

برگزاری پانزدهمین نشست کمیته حقوقی و قوانین کلان شهرهای کشور

 

پانزدهمین نشست کمیته حقوقی و قوانین کلان شهرهای کشور با حضور مدیران، کارشناسان، مشاوران و اساتید دانشگاهی برگزار شد.  

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تدوین قوانین و مقررات شهرداری تهران در این جلسه که از سوی این اداره کل برگزار شد موضوعات مختلفی از جمله مصوبه اخیر هیئت وزیران در مورد جرم انگاری ساخت و سازهای شهری به بحث و بررسی حقوقی گذاشته شد.

در این نشست همچنین در خصوص مسائل و مشکلات تقنینی بحث شد و مقرر شد تا نسبت به تدوین و اصلاح قوانین و مقررات حوزه شهری اقدام شود.

 بررسی فرم های گزارش خلاف ساختمانی، رأی بدوی و تجدیدنظر کمیسیون های ماده 100 ، بررسی صلاحیت ذاتی دیوان عدالت اداری برای رسیدگی به مصوبات شورای اسلامی شهرها ، بررسی ایجاد تضمین های قانونی راجع به آن قسمت از عوارض شهرداری که می بایست توسط دستگاه های دولتی برای شهرداری ها وصول شود و بنا به جهاتی لاوصول مانده است ، از دیگر موارد مطروحه در جلسه مذکور بود.

اعضای کمیته حقوقی و قوانین کلان شهرهای کشور بررسی ماده 11 لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک مصوب 17/11/58 و تبصره 2 ماده 96 قانون شهرداری‌ها و موضوع اصلاح ماده 100 قانون شهرداری ها را هم مورد بحث و بررسی قرار دادند. 

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مرداد 1388ساعت 15:26  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نرخ غيررسمي اجاره‌ مسکن در 4 گوشه تهران

نرخ غيررسمي اجاره‌ها در 4 گوشه تهران
رونق فصلي در بازار اجاره مسكن

گروه مسکن- مهدیس فرقانی: بنگاه‌های املاک اولین پاسخی که در رابطه با این سوال که وضعیت معاملات در بازار اجاره از لحاظ کمیت چگونه است، ارايه مي‌كنند، این جمله است که «رونق بازار اجاره، فصلی است» به‌طوری که مي‌توان گفت استقبال مستاجران در این فصول (دو ماه پایان و میانی سال) زیاد است و به همین علت در اکثر مواقع بازار از وضعیت خوبی برخوردار است.»

با توجه به اینکه این روزها دقیقا جزء ماه‌هاي میانی سال است ستون نبض بازار قصد دارد امروز به شرح حال کنونی بازار اجاره در مناطق پنجگانه (شمال، مرکز، جنوب، غرب و شرق) تهران به عنوان نمایندگی از بازار اجاره در کل تهران برای توصیف وضعیت بازار از جهت نرخ اجاره فعلی، میزان استقبال مستاجران از بازار و نوع تقاضاي آنها بپردازد.
یک مشاور املاک فعال در خیابان گیشا در پاسخ به خبرنگار ستون نبض بازار گفت: تعداد مراجعه‌کننده در قالب مستاجر در بازار بسیار کم است، چراکه اکثر مستاجران به تمدید واحد خود پرداخته اند و برای عقد قرارداد جدید نزد بنگاه نمی‌آیند و موجر و مستاجر مساله را در بین خودشان حل و فصل مي‌کنند.»
وی در ادامه افزود: آن تعداد مراجعه‌کننده‌ای که در بازار حضور دارند، به دنبال واحدهایی با متراژ 75 تا 85 متری هستند. نرخ پیشنهادی اجاره واحدهای 75 متر مربع چند سال ساخت در گیشا از سوی مالکان 32میلیون تا 34میلیون تومان اعلام شده است.
بازار اجاره در شرق تهران با اظهارات یک مشاور املاک در محدوده تهرانپارس بدین شرح است: اکثر مستاجران در این منطقه مجبور مي‌شوند واحد خود را تمدید کنند. یکی از دلایلی که سبب این امر مي‌شود، نداشتن قدرت پرداخت ودیعه توسط مستاجر است.
از طرفی دیگر مستاجران رهن کامل بدون پرداخت اجاره بها را به علت نبود نقدینگی کافی ماهانه خواستار هستند، درصورتی که موجران دریافت اجاره ماهیانه را مد نظرشان دارند که گاهی اوقات همین مساله برای دو طرف مشکل‌ساز مي‌شود.
متراژهای 60 تا 70 مترمربع این روزها در بازار تهرانپارس بیشتر مورد استقبال قرار مي‌گیرد.
اکنون 16میلیون تومان نرخ پیشنهادی ودیعه کامل برای یک واحد 75 متری چند ساله در تهرانپارس از سوی مالک تعیین شده است.
خبری که یکی از مشاوران املاک در خیابان یوسف‌آباد مي‌دهد، از دیگر مناطق دیگر متمایز است، به گفته وي «افزایش نرخ اجاره حدود یک ماه است که در بازار به چشم مي‌آید و مستاجران هم با مشکل روبه‌رو شده‌اند.»
اين در حالي است كه واحدهای 60 تا 70 متری، متراژ مورد استقبال مستاجران قرار گرفته ولي تعداد این واحدها در بازار ناچیز است.
در زمان فعلی میزان رهن پیشنهادی یک واحد 70 مترمربعي در یوسف آباد 25میلیون تومان است. البته در شرایطی که مستاجر مجبور به پرداخت ماهانه اجاره باشد، توانایی پرداخت بیشتر از مبلغ 100 هزار تا 150 هزار تومان را نخواهد داشت.
پاسداران یکی دیگر از گزینه‌هایی است که روزنامه دنیای‌اقتصاد مورد تحلیل قرار داده است.
در منطقه پاسداران یک مشاور املاک در مورد وضعیت بازار اجاره مسكن گفت: «بازار رهن و اجاره مدت طولانی است که تعطیل است. اکثر مستاجران به تمدید واحد خود روی آورده‌اند و قابل ذکر است که این اتفاق برای مالک بسیار خشنود کننده است.
25 تا 30میلیون تومان نرخ پیشنهادی اجاره واحد 75 متری چند سال ساخت از سوی این بنگاه‌دار اعلام شده است.
در یکی از مناطق جنوبی تهران، در راه آهن به علت نقدینگی کم اکثر مالکان خواستار دریافت اجاره ماهانه از مستاجران هستند، اما از آن طرف به دلیل آنکه مستاجران توان پرداخت اجاره بها را به دلیل کافی نبودن درآمد ماهانه ندارند، به سختی واحد مورد نظر خود را پیدا مي‌کنند. بیشتر مستاجران متناسب با درآمد خود به دنبال واحد 40 تا 45 متری هستند و در حال حاضر نرخ پیشنهادی اجاره واحد چند سال ساخت 50 متر مربعی حدود 8 میلیون تا 10میلیون تومان است.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مرداد 1388ساعت 5:46  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

اتکای درآمد تهران به ساخت‌وساز کاهش می‌یابد

اتکای درآمد تهران به ساخت‌وساز کاهش می‌یابد

 

حسین محمد پورزرندی؛ معاون مالی و اداری شهرداری تهران

 

اجرای کامل طرح جامع درآمدهای پایدار، سبد درآمدی شهرداری را تغییر داده و از اتکای 40‌درصدی به ساخت‌وساز که درآمد ناپایدار و نیمه پایدار است کاسته و به درآمد کاملا پایدار افزوده می‌شود.

 

حسین محمد پورزرندی؛ معاون مالی و اداری شهرداری تهران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: تاکنون با اجرای این طرح اتکای شهرداری تهران به درآمدهای حاصل از ساخت‌وساز به 75‌درصد کاهش یافته است.

وی در ادامه افزود: براساس این طرح شهرداری تهران که با برنامه‌ریزی‌هایی که روی عوارض سالانه انجام داده است، میزان 5‌درصد از درآمدهای ناشی از ساخت‌وساز کاسته و بر درآمدهای پایدار افزوده می‌شود.

وی درخصوص نقش درآمدهای پایدار گفت: چنانچه این درآمدها به طور کامل محقق شود، برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته دقیق‌تر و بلندمدت‌تر خواهد شد و هر گونه کاهش ساخت‌وساز نمی‌تواند روی اجرای پروژه‌ها اثرگذار باشد.

معاون مالی و اداری شهرداری تهران تصریح کرد: به منظور تشویق شهروندان تهرانی در مشارکت عمران و آبادانی شهر و همچنین تحقق درآمدهای پایدار به عنوان فرهنگ مشارکت‌پذیری شهروندان، شهرداری تهران در دو سال گذشته اقدام به اهدای جوایز به خوش‌حسابان عوارض کرده است.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 19:15  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

ساخت مسكن به روش ساسانيان و اشكانيان

ساخت مسكن به روش ساسانيان و اشكانيان

  

رييس انجمن انبوه‌سازان با بيان اينكه بخشي از مسكن‌سازي در كشور به شيوه زمان اشكانيان و ساسانيان اجرا مي‌شود، گفت: وضعيت چرخه توليد مسكن اسفناك است و به‌رغم اينكه در برخي كشورها مدت زمان ساخت حداكثر يك سال است در كشور ما حتي تا 10 سال نيز به طول مي‌انجامد.

  

مجتبي بيگدلي در گفت‌وگو با خبرگزاري ايسنا، درباره صنعتي شدن ساخت‌وساز در كشور اظهار كرد: سريع، ارزان و كيفي‌سازي، حلقه مفقوده‌اي است كه نقطه آمال توليدكننده و متقاضيان مسكن است.

وي ضمن اظهار تاسف از اينكه بخشي از توليد مسكن در كشور به روش اشكانيان و ساسانيان صورت مي‌گيرد، تصريح كرد: چنين روش‌هايي بايد تغيير كند و به تحول و جايگاه‌ مناسب در زمينه توليد مسكن برسيم.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 19:11  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

صدور مجوز «شخصی‌سازی» با یک میلیون تومان!

گزارش دنیای اقتصاد از فعالیت شرکت‌های خدماتی ساخت‌وساز:

صدور مجوز «شخصی‌سازی» با یک میلیون تومان!

 

 

گروه مسکن – لیلا درخشان: در حالی که وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری به شدت بر روی ساخت‌وساز حرفه‌ای تاکید دارند؛ اما حضور و فعالیت برخی شرکت‌های خدمات ساختمانی عملا باعث شده هر شخصیت حقیقی (فاقد تخصص ساختمانی) امکان حضور در حوزه ساخت‌وساز را پیدا کند.

 

 

 

برخی از شرکت‌هاي ساختمانی با دریافت مبالغ هنگفت، به راحتی جواز ساخت را برای افراد مهیا می‌کنند تا این افراد در مراحل بعد با استخدام سازنده‌های بعضا غیر ‌معتبر ساختمان‌های فاقد کیفیت و غیر‌استاندارد را بنا کنند.

این در حالی است که اگر جواز ساخت فقط و فقط برای سازنده دارای تاییدیه رسمی از وزارت مسکن صادر شود، امکان شخصی‌سازی از بین خواهد رفت.

به گزارش دنیای اقتصاد نگاهی به صفحات نیازمندی روزنامه‌ها حاکی از آن است که یک سری از این شرکت‌ها اذعان دارند، کلیه روال اداری ساخت‌وساز مربوط به شهرداری شامل: اخذ جواز، عدم‌خلاف، پایان کار، ماده 100، اخذ سند، تفکیک تغییر کاربری و ... را انجام می‌دهند.

مدیرعامل یکی از این شرکت‌ها در گفت‌وگو با دنیای‌اقتصاد در این رابطه گفت: بسته به اینکه ملک متقاضی در کدام یک از مناطق شهرداری واقع شده باشد حق‌الزحمه‌ها نیز متفاوت است؛ چرا که در برخی از مناطق شهرداری انجام فرآیند اداری بسیار مشکل است؛ اما در برخی دیگر نیز فرآیند کار در مقایسه با مناطق دیگر آسان‌تر است.

در همین حال یکی دیگر از کارشناسان حقوقی این حوزه تاکید کرد: تعیین میزان دستمزد خدمات مربوطه بستگی به کیفیت کاری که انجام می‌شود، دارد. به عنوان مثال، ممکن است حد مجاز برای ساخت‌وساز در یک ملک بر اساس مقررات موجود 5طبقه باشد. اما شرکت ما به واسطه آشنایی با مسائل حقوقی و تبصره‌های موجود می‌تواند جواز ساخت 7طبقه را برای صاحب ملک اخذ کند.

وی خاطرنشان ساخت: به عنوان مثال چندی پیش صاحب ملک کلنگی برای انجام کارهای اداری به شرکت ما مراجعه کرد و خواهان دریافت صدور پروانه و سایر مراحل اداری مربوط به شهرداری شد.

پس از بررسی‌های فراوان معلوم شد ملک موردنظر در محدوده یکی از دستگاه‌های دولتی واقع شده است که با محدودیت‌های شدید ساخت‌وساز برخلاف ضوابط و مقررات موجود شهرسازی مواجه است.

این حقوقدان اظهار داشت: بر این اساس شرکت متبوع ما حدود 6ماه و اندی این مساله را پیگیری کرد تاموفق شد جواز صدور پروانه ساخت ملک موردنظر را برخلاف محدودیت‌های موجود در آن منطقه دریافت کند.

از این رو متعاقب این خدمات دستمزدی هم که دریافت شد کاملا بر مبنای زمان صرف شده محاسبه شد. وی گفت: در صورتی که شخصی بخواهد از طریق شرکت‌های متبوع ما اقدام به ساخت‌وساز کند، سند ملک خود را به شرکت ما ارائه می‌دهد سپس ما اقدام به استعلام از شهرداری و بعد کار را آغاز می‌کنیم.

در همین حال مدیرعامل یکی دیگر از این شرکت‌ها نیز در این راستا به دنیای اقتصاد در خصوص میزان تعرفه‌اش گفت: وسعت کار، منطقه شهرداری، پرداخت هزینه نقشه و دریافت مجوز تخریب ملک از سوی مالک از جمله مولفه‌های تاثیرگذار در تعیین میزان دستمزد است.

وی افزود: به عنوان مثال چندی پیش شرکت متبوع ما با یکی از ساکنان منطقه 4قرارداد همکاری را منعقد کرد که به موجب آن با توجه به اینکه ملک موردنظر در منطقه 4 شهرداری واقع شده و هزینه نقشه‌ها هم پرداخت شده بود و از سویی دارای مجوز تخریب نیز بود مبلغی بالغ‌بر یک میلیون و 600هزار تومان برای انجام کامل این پروژه از صاحب ملک اخذ شد.

به گفته وی، بر اساس روال معمول یک سوم از این مبلغ در مراحل اولیه کار اخذ می‌شود و مابقی نیز در پایان انجام کار از صاحب ملک اخذ می‌شود.

از دیگر سو عده کثیری از فعالان ساخت‌وساز در خصوص کیفیت فعالیت این شرکت‌ها می‌گویند: با توجه به اینکه 80درصد از ساخت‌وسازها شخصی‌سازی است، در نتیجه بسیاری از مردم با اصول ساخت‌‌وساز و فرآیند بوروکراسی آشنایی ندارند از این رو این شرکت‌ها در نقش وکیل دادگستری به کمک مردم می‌آیند. به گفته فعالان ساخت‌وساز، این شرکت‌ها در صورتی که قانونی باشند می‌توانند برای سازندگان غیر‌متخصص مفید واقع شوند.

یک انبوه‌ساز در این راستا اظهار کرد: سازندگان حرفه‌ای مسکن که با امر ساخت‌وساز و مراحل اداری آشنایی کامل دارند به راحتی می‌توانند فرآیند صدور پروانه ساختمانی و ... را بدون هیچ مشکلی طی کنند؛ اما برخی از شخصی سازها مخصوصا افراد فاقد تجربه به هیچ وجه با مراحل اداری ساخت‌وساز آشنایی ندارند و در نتیجه این شرکت‌ها می‌توانند در این زمینه بسیار مفید باشند. به گفته فعالان ساختمانی البته ناآشنایی افراد غیر‌متخصص با فرآیند اداری ساخت‌وساز نباید دلیلی شود که برخی از این شرکت‌ها از این مساله سوء‌استفاده کنند و اقدام به اخذ دستمزدهای غیرمتعارف کنند بلکه اخذ دستمزدها کاملا باید در مقابل خدمات ارائه شده باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 19:8  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

افزایش عوارض شهری برای ساختمان‌های شیشه‌ای

جریمه بناهایی که جان مردم را تهدید می‌کند

افزایش عوارض شهری برای ساختمان‌های شیشه‌ای

 

 

عكس‌ها: احسان سلطاني مقدم

گروه مسکن – سحر باباخانی: با اینکه دی‌ماه سال 87 ضوابط جدیدی برای نمای شیشه‌ای ساختمان‌ها و تطابق آن با ساختمان‌های مجاور و ممنوعیت ساخت ساختمان‌های تمام شیشه‌ای صادر شد، اما معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران به تازگی اعلام کرد: ساختمان‌های بالاتر از 40‌درصد نمای شیشه‌ای جریمه می‌شوند و گویا تا به امروز این قوانین در مورد ساختمان‌های دارای نمای شیشه‌ای اجرا نمی‌شده است.

 

 

 

این در حالی است که در حال حاضر در بسیاری از مناطق تهران ساختمان‌های چندین و چند طبقه با نمای کاملا شیشه‌ای ساخته شده و آماده تحویل هستند و به نظر نمی‌رسد که این بناها از این ضوابط پیروی کرده باشند.

خسرو دانشجو، سخنگو و عضو کمیسیون عمران شورای شهر تهران درباره روند نظارت بر ساخت این ساختمان‌ها به دنیای اقتصاد توضیح داد: تمامی این بناها در یک پروسه 2 تا 3 ساله ساخته شده‌اند و نمی‌توان این قانون را که به تازگی تصویب و ابلاغ شده است، در مورد این ساختمان‌ها که مجوز ساخت خود را در سال‌های گذشته اخذ کرده‌‌اند، اجرا کرد.

وی همچنین درباره نحوه محاسبه عوارض این ساختمان‌ها گفت: اگر سازنده‌ای اصرار داشته باشد که در نمای ساختمان خود بالای 40‌درصد از شیشه استفاده کند، می‌تواند با پرداخت عوارض بیشتری که در شهرداری به عنوان جریمه از آن یاد می‌شود نمای بنای خود را (در هر چند طبقه که باشد) تمام شیشه کند.وی در پاسخ به این سوال خبرنگار دنیای اقتصاد مبنی‌بر اینکه نوع تعيين عوارض به نوعی دور زدن قانون مصوب شده در گذشته است، به دنیای اقتصاد گفت: تمامی متقاضیان ساخت این بناها به این شرط که از شیشه‌های ایمن استفاده کنند می‌توانند با پرداخت عوارض بیشتر نمای ساختمان خود را شیشه‌ای کنند، ولی این به معنای دور زدن قانون نیست.

دانشجو در ادامه یادآور شد: نظارت بر نحوه اجرای این قانون مستقیما به شهرداری بر می‌گردد و باید در مرحله صدور جواز ساخت به آن توجه شود.

با این وجود هیربد معصومی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از الزامات جدید این معاونت برای سازندگان خبر داد و گفت: هدف از ساماندهی نمای شهری و ساختمان‌ها، یک‌دست کردن آنها نیست بلکه ما می‌خواهیم نماهای شهری به گونه‌ای باشد که موجب اغتشاشات بصری نشده و همچنین منطبق بر فرهنگ و اقلیم ما باشد، در صورتی که نمای شیشه‌ای این ویژگی را ندارد.

معصومی با بیان اینکه میزان جریمه در شورای شهر در حال بررسی است، خاطر نشان کرد: تاکنون در حوزه شهر‌سازی به طراحی جزئیات شهری توجهی نشده و بیشتر به طرح‌های تفصیلی در مقیاس یک دو هزارم پرداخته شده است.وی با بیان اینکه نماهای شیشه‌ای در ساختمان‌های اداری و تجاری افزایش یافته است، گفت: این موضوع با توجه به قرار گرفتن تهران روی گسل نگران‌کننده است.

به گفته معصومی، افزایش ضریب ایمنی و رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان از جمله اهداف موردنظر برای جلوگیری از ساخت نمای شیشه‌ای است.

با همه این تفاسیر با استناد به توضیحات سخنگوی شورای شهر سازندگان در صورت اصرار زیاد و پرداخت عوارض بیشتر یا همان جریمه می‌توانند نمای ساختمان‌های بسیار بلند خود را تماما با شیشه ساخته و آماده فروش کنند.

 

منیع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 19:5  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نامه يك صنعتي‌ساز به شوراي‌عالي مسكن

نامه يك صنعتي‌ساز به شوراي‌عالي مسكن در اختيار دنياي اقتصاد قرار گرفت

دو مانع بزرگ در مسكن مهر

 

 

اجبار تعاوني‌هاي مسكن به احداث فضاهاي عمومي (مشاعات)، قيمت ساخت را متري 150 تا 250‌هزار تومان افزايش مي‌دهد

14‌ميليون تومان تسهيلات در نظر گرفته شده براي ساخت مسكن مهر، كافي نيست.

 

 

 

گروه مسكن - فريد قديري: چندين ماه انتظار يك شركت ساختماني براي دريافت مجوز ساخت مسكن مهر در يكي از شهرهاي جديد اطراف تهران باعث شد اين شركت در نامه‌اي سرگشاده به شوراي‌عالي مسكن، برخي از مهم‌ترين گرفتاري‌هاي رايج در مسير مسكن مهر را براي دولت تشريح كند.

در اين نامه آمده است: ضوابط ساخت‌و‌ساز مسكن مهر در شهرهاي جديد عاملي شده تا قيمت براي مصرف‌كننده متر مربعي 700 تا 800‌هزار تومان تمام شود و مثلا در پرند كه هم‌اكنون قيمت يك آپارتمان 60‌متري كمتر از 42‌ميليون تومان است، صرفه اقتصادي ساخت مسكن مهر زير سوال برود.

شركت ساختماني كه هم‌اكنون قرارداد ساخت نزديك به 400‌واحد مسكوني مهر براي ساخت در پرند را با يك تعاوني مسكن امضا كرده، در نامه خود به شوراي‌عالي مسكن گفته: در طرحي كه هم‌اكنون ما در دست داريم براي ساخت 24‌هزار مترمربع بناي مفيد 20‌هزار مترمربع مشاعات بايد در نظر بگيريم كه اين مساله باعث تحميل هزينه اضافي به طرح مي‌شود.

بزرگ‌ترين سازنده صنعتي ساختمان در ادامه نامه خود به شوراي‌عالي مسكن درخواست كرده ضوابط جاري ساخت‌وساز براي پروژه‌هاي مسكن مهر با توجه به اينكه گروه‌هاي كم‌درآمد طرف پروژه هستند، به گونه‌اي تغيير كند كه هزينه ساخت تا حد امكان كاهش يابد و امكان ساخت آن براي تعاوني‌ها مقدور باشد.

متن كامل نامه شركت صبا آرمه بتن مجري ساخت‌وساز صنعتي بتني در ايران را در زير بخوانيد:

با وجود همه مشكلاتي كه در كار وجود دارد هم‌اكنون داراي قرارداد ساخت حداقل 1000‌واحد اعم از مسكن مهر و غيره هستيم.

در حال حاضر ضوابط ساخت‌وساز مسكن مهر در شهر جديد پرند به نحوي است كه قيمت تمام شده براي مصرف‌كننده مسكن مهر، متري حداقل بين 800 تا 700‌هزار تومان (يك واحد 60 متري 42‌ميليون تومان) تمام مي‌شود. كه با توجه به 15‌ميليون تومان وام، 27‌ميليون تومان ديگر بايد توسط مصرف‌كننده پرداخت شود كه عملا امكان چنين پرداختي با توجه به بضاعت متقاضيان وجود ندارد و اين درحالي است كه هم‌اكنون يك آپارتمان 60‌متري در پرند قيمتش پايين‌تر از مبلغ فوق مي‌باشد.

قوانين؛ موانع ساخت

ساختمان‌هاي مسكن مهر در پرند يا هر منطقه ديگر بي‌جهت بلندمرتبه در نظر گرفته شده‌اند. همه سازنده‌هاي معتبر مي‌دانند بلندمرتبه‌سازي هزينه بيشتري داشته و مي‌توان در همان مقدار زمين ساختمان‌هاي كوتاه‌تري بنا نمود.

از سوي ديگر طبق ضوابط جاري حتما بايد پاركينگ‌ها را در زير ساختمان‌ها تامين نمود كه طبقات پاركينگ و رمپ‌هاي متعدد متراژ بسياري به مشاعات اضافه مي‌كند. در طرحي كه هم‌اكنون ما در دست داريم حدود 24هزار متر بناي مفيد، 20‌هزار مترمربع مشاعات دارد. درحالي كه با پيش‌بيني پاركينگ مركزي با توجه به موقعيت ساختمان‌ها و شرايط زمين به مقدار 50‌درصد از اين مشاعات و نتيجتا از قيمت تمام شده به دليل دو طبقه پله و آسانسور كمتر مسير حداقل رمپ و راه‌هاي دسترسي و سازه سبكتر و غيره، كم مي‌شود.

با ضوابط جاري، همكف بايستي صرفا براي سالن ملاقات (لابي)، سالن اجتماعات و سالن بازي كاربرد داشته باشد كه اين هم به مقدار زيادي به مشاعات اضافه مي‌كند. درحالي كه چنانچه با ايجاد يك لابي كوچك، واحدهاي مسكوني با رعايت موضوع مشرف بودن در طبقه هم‌كف نيز پيش‌بيني شوند، مي‌توان در اين مورد هم مقدار زيادي از متراژ مشاعات را كم كرد.

همچنين حل موضوع برگه مهندسين مشاور و ناظر مي‌تواند هزينه تحميلي به مصرف‌كننده را كاهش دهد.

محاسبات انجام شده نشان مي‌دهد در يك طرح منطقي با پاركينگ مركزي، پيش‌بيني واحدهاي مسكوني در همكف و ديگر موضوعات مطرح شده، قيمت تمام‌شده مفيد براي مصرف‌كننده متري حدود 550‌هزار تومان بالغ خواهد شد. درحالي كه با شرايط و ضوابط جاري و جديد متري 700 تا 800‌هزار تومان مي‌باشد.

موضوع وام

ما هم اعتقاد داريم وام خريد باعث ايجاد تورم در بازار شده و وام ساخت باعث رونق بازار كار مي‌شود. لذا اگر با رعايت مسائل فوق براي ساخت يك واحد 60 تا 70 متري 25‌ميليون تومان وام در طول مراحل ساخت به سازنده پرداخت شود در اين صورت متقاضي مسكن براي يك واحد 60‌متري 10‌ميليون تومان بايد آورده داشته باشد.اما اينكه وام ساخت با سپرده‌گذاري سازنده يا مصرف‌كننده انجام شود، كارساز نمي‌باشد.

پيشنهاد آخر

ماحصل موضوع اينكه با تغيير ضوابط و رفع برخي مشكلات و همچنين به حداقل رساندن هزينه‌ها منجمله صدور جواز و غيره، مي‌توان براي مصرف‌كننده مسكن مهر با متري حداكثر 550‌هزار تومان بناي مفيد منظور نمود و براي سازندگاني هم كه روي زمين خودشان با همين شرايط ساخت‌وساز نمايند با معرفي خريدار و فروش متري 650 تا 700‌هزار تومان با شرايط ذكر شده مي‌توان عمل نمود يا حداقل ما با چنين شرايطي همانطور كه هم‌اكنون نيز مشغول مي‌باشيم، مي‌توانيم گوشه‌اي از كار را انجام دهيم. اما آنچه مسلم است اينكه به جز با تغيير در ضوابط موجود و ازدياد وام مسكن راهكار ديگري به نظر نمي‌رسد.

توجه داشته باشيد كه منظور از حذف بعضي از ضوابط مقررات مبحث 19 نبوده، زيرا اعتقاد داريم رعايت موضوع فوق جزو الزامات براي رسيدن به الگوي مصرف واقعي مسكن با رعايت مسائل ذكر شده مي‌باشد.

 

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 19:3  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تغییر سیاست پولی

با طراحي‌ شوراي پول و اعتبار

سياست‌هاي پولي‌ تغيير مي‌كند

 

به گفته وزير اقتصاد براي مقابله با بحران سياست‌هاي پولي بازبيني خواهد شد

دنياي اقتصاد، زهرا واعظ: وزير امور اقتصادي و دارايي از طراحي و بازبيني سياست‌هاي پولي براي مقابله با آثار بحران اقتصادي در شوراي پول و اعتبار خبرداد.

  

شمس‌الدين حسيني در اين خصوص به تدوين بسته‌هاي حمايتي براي جلوگيري از آثار اين بحران در اقتصاد كشور اشاره كرد و گفت كه مهم‌ترين نگراني دولت بر اين بود كه كاهش تقاضاي جهاني از طرف كاهش تقاضاي داخلي تقويت نشود و به همين دليل دولت بودجه سال‌جاري را انقباضي بست. وي همچنين از اتخاذ سياست‌هايي نام برد كه بتواند در بخش واقعي اقتصاد، بحران را پشت سربگذارد و يكي از اين سياست‌ها را بازبيني سياست‌هاي پولي در شوراي پول و اعتبار عنوان كرد.

در همين زمينه دو اقتصاددان در گفت‌وگو با «دنياي اقتصاد» پيشنهادهايي درباره جهت‌گيري اين تغيير سياست‌ها ارائه كردند.

جمشيد پژويان، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي و عضو اقتصاددانان «شوراي رقابت» معتقد است كه دولت بايد نظارت بيشتري روي وام‌دهي و اعطاي اعتبارات بانكي داشته باشد و از طرفي انضباط مالي را سرلوحه كار خود به خصوص در بخش بودجه‌اي قرار دهد. از طرفي بها‌ء‌الدين حسيني هاشمي، كارشناس بانكي و مديرعامل سابق بانك صادرات و سرمايه براين باور است كه شوراي پول و اعتبار با سياست‌گذاري‌هاي صحيح مي‌تواند به رشد اقتصادي پايدار و حداكثري كمك كند و به مديريت بهينه دوران پس از ركود از جمله تورم و جهش قيمت‌ها بپردازد.شمس‌الدين حسيني در گفت‌وگو با «ايلنا» در تشريح آخرين اقدامات انجام شده براي مقابله با آثار بحران اقتصادي، ركود و تورم گفت: در ارزيابي‌هاي صورت گرفته از آثار بحران مالي بر دو بخش مالي و واقعي بسته‌هاي جداگانه‌اي براي جلوگيري از آثار اين بحران طراحي و برخي نيز به اجرا گذاشته شد. وي با تاكيد بر اينكه نتيجه بررسي‌ها به اين مساله منجر شد كه بايد در بخش واقعي اقتصاد اقدامات بيشتري صورت بگيرد، اظهار کرد: نگراني ما اين بود كه كاهش تقاضاي جهاني از طرف كاهش تقاضاي داخل تشويق نشود؛ به همين دليل هم دولت اصرار داشت كه بودجه سال جاري را انقباضي ببندد.

وي بستن بودجه انقباضي را موجب جلوگيري از اثرات كاهش تقاضاي جهاني بر تقاضاي داخل عنوان كرد و گفت: تقاضاي جهاني سهم بسيار قابل توجهي بر تقاضاهاي دولتي در اقتصاد ايران دارد، بنابراين بايد مراقبت مي‌شد كه اين امر، مشكل را تشديد نكند؛ البته مجلس هم همراهي كرد و بودجه با احتياط بسته شد.

وزيراقتصاد با بيان اينكه در سياست پولي هم همين رويه دنبال شده، تصريح كرد: بايد به صورت اصولي مهار نقدينگي را دنبال مي‌كرديم؛ بنابراين در شش ماه دوم سال 87 نسبت به شش ماه اول همان سال، طرح افزايش ارائه تسهيلات بانكي را با كمك همزمان به بانك‌ها سازماندهي كرديم، البته بانك مركزي هم با تهاتر كردن طلب بانك‌ها و اوراق مشاركت دولتي همراهي بسياري انجام داد تا قدرت وام دهي بانك‌ها افزايش يابد.

 

تغيير سياست‌هاي پولي و مالي

حسيني درباره انتقاد بخش خصوصي از طراحي نشدن بسته مقابله با بحران عنوان كرد كه اين بسته نه تنها آماده شد، بلكه بسياري از بخش‌هاي آن نيز به اجرا گذاشته شد.

وي افزود: دولت نسبت به امهال بدهي‌هاي آن دسته از مشتريان بانك‌ها كه از ناحيه بحران جهاني دچار ركود اقتصادي شدند، اما در عين حال خوش‌حساب بوده و واقعا فعاليت اقتصادي داشتند، اقدام كرد؛ حتي به سازمان امور مالياتي دستور داديم كه بدهي مشترياني را كه از ناحيه بحران مالي دچار مشكل مي‌شوند، تقسيط كند. وزير اقتصاد اظهار اميدواري كرد كه با مجموعه اين سياست‌ها بتوان بحران را در بخش واقعي اقتصاد پشت سر گذاشت. به گفته وي، يكي از اين اقدامات كه هم اكنون در دستور كار شوراي پول و اعتبار قرار دارد، طراحي و بازبيني سياست‌هاي پولي در جهت مقابله با بحران مالي است.

حسيني در تشريح اقدامات انجام شده براي بخش مالي اقتصاد ايران به ابعاد بحران اقتصادي جهان اشاره كرد و گفت: بي‌ترديد بحران اقتصادي اخير لطمات بسيار زيادي را به اقتصاد جهان وارد كرده؛ اينكه در بورس‌ها بالغ بر 24‌هزار ميليارد دلار ثروت از بين رفته، شاخص‌ها در بازارهاي مالي تا 90‌درصد كاهش يافته و ارزش بازارها بين 24 تا 48‌درصد كاهش يافته، از عمق اين بحران در اقتصادهايي كه بخش‌هاي مالي گسترده داشتند، حكايت داشت.

وي با بيان اينكه تجار ايراني به دليل ارتباطاتي كه با اين بخش‌ها داشتند، زيان ديدند، گفت: در برخي از بخش‌ها اين مضايق را بيشتر حس كردند؛ از همين رو در ارزيابي‌ها بحران به دو بخش تقسيم شد.

حسيني معتقد است كه اقدامات دولت در بخش مالي توفيق بسيار زيادي داشته و حتي موجب شده تا در بخش مالي بازدهي بورس طي 4 ماه اول سال جاري با 5/19‌درصد رشد و ارزش بازار نيز با 16‌درصد رشد مواجه شود. او تاكيد كرد: نكته حائز اهميت اين است كه در همين مدت حجم بازار مالي كشور افزايش يافته است؛ البته افزايش قيمت نفت سياست‌هاي ما را پشتيباني و چشم‌انداز را مثبت‌تر كرد؛ اما برنامه‌هاي ما نيز ادامه دارد.

پژويان:بازبيني در تخصيص اعتبارات بانكي و انضباط بودجه‌اي

دكتر جمشيد پژويان، اقتصاددان و استاد دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي در خصوص تغيير سياست‌هاي پولي و مالي براي مقابله با بحران اقتصادي و ركود ناشي از آن معتقد است كه بايد جهت اين سياست‌ها اساسا در درجه اول بر روي انضباط مالي دولت، خصوصا انضباط بودجه‌اي متمركز باشد. از سوي ديگر وام‌دهي و تخصيص اعتبارات بانك‌هاي دولتي مورد توجه و بازبيني قرار گيرد و درنهايت از دامپينگ كالاهايي نظير لوازم‌خانگي و اتومبيل به داخل كشور جلوگيري شود.

پژويان در اين باره مي‌گويد: ابتدا بايد مشخص كنيم اصولا ارتباط كشورمان با بحران جهاني در چه حدي است، آيا كشور ما در مركز يا در واقع در حوزه آثار اوليه و مستقيم بحران مالي قرار دارد؟ مانند اتفاقي كه پس از آمريكا در برخي از كشورهاي اروپايي افتاد يا اينكه كشور ما از آثار ثانويه بحران مالي در جهان نگران است.وي شروع اوليه بحران را كه سابقه 30 ساله دارد به پرداخت يكسري اعتبارات از سوي بانك‌هاي آمريكا عنوان مي‌كند و مي‌گويد: البته بانك‌هاي ما از ناكارآمدترين نظام‌هاي بانكي دنيا هستند كه اعتبارات بانكي را بدون توجه به بازده اقتصادي و تنها براساس تضمين و در برخي موارد سفارش و غيره پرداخت مي‌كنند.

زماني كه اعتبارات براساس بازده باشد، اين اعتبارات تبديل به سود و بازده براي وام گيرنده شده و در نهايت نيز به سيستم بانكي بازمي‌گردد. اما چنانچه تنها براساس تضمين و سفارش باشد وام‌گيرنده نمي‌تواند از آن وام استفاده كند و ورشكست مي‌شود. از سوي ديگر، ممكن است وام گيرنده‌ آن وام را براي كارهاي ديگري، از جمله سرمايه‌گذاري در بخش مسكن گرفته باشد و سود بيشتري كند و ديگر مايل نباشد كه آن وام را به بانك برگرداند.

پژويان اضافه مي‌كند: در اين صورت اين وام‌ها به نظام بانكي بازنمي‌گردد و هزينه نظام بانكي را زياد مي‌كند و از آنجا كه نظام بانكي‌ ما وابسته به دولت است، بانك مركزي براي اينكه مشكلي براي بانك‌ها پيش نيايد، به آنها كمك مالي مي‌كند.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي در توضيح بيشتر اين مطلب مي‌افزايد: زماني‌كه اين اتفاق در آمريكا مي‌افتد چون براساس اين وام‌ها، اوراقي منتشر شده و به بازار بورس و سرمايه رفته است، موجبات بحران اقتصادي بزرگ را فراهم مي‌كند. اما اين اتفاق در كشور ما نيفتاده و نمي‌افتد، چراكه اساسا چنين ارتباطي بين بازار سرمايه و پول ما وجود ندارد.

پژويان بر اين باور است كه بحران اقتصادي در كشور ما ربطي به بحران آمريكا و اروپا ندارد، اما اين بحران از طريق آثاري كه بر روي رشد اقتصاد جهاني دارد، موجب كاهش تقاضا براي برخي كالاها شده و درآمد نفتي ما را متاثر مي‌كند و از اين نقطه‌نظر دچار مشكل شده و خواهيم شد.

بنابراين از اين زاويه دچار آسيب‌پذيري از لحاظ درآمدها هستيم و بايد وزارت اقتصاد از طريق كنترل بودجه آن را مديريت كند.

اين اقتصاددان، جهت‌گيري اين سياست‌هاي پولي را كنترل نظام بانكي از طريق شوراي پول و اعتبار مي‌داند و مي‌گويد: بدهكاري‌هاي بانكي نبايد افزايش پيدا كند و بخشي از تهديد نيز مربوط به كاهش قيمت جهاني كالاها است و امكان دامپ كردن برخي كالاها، نظير لوازم خانگي و اتومبيل وجود دارد.

بنابراين بايد مراقب دامپينگ اين نوع كالاها باشيم و از اين لحاظ، مديريت قوي صورت پذيرد. وي مهم‌ترين وظيفه دولت در قبال اين بحران‌ها را انضباط مالي دولت به خصوص انضباط بودجه‌اي عنوان مي‌كند.

اما از سويي، اين حركت دولت را كه بدهي‌هاي برخي از مشتريان را استمهال مي‌كند، اشتباه مي‌داند و معتقد است: اين كار باعث مي‌شود مشكلات بانكي و اعتباري بدتر شود و اين مساله به جدي‌تر شدن مشكلات وام‌هاي بد كمك مي‌كند.

در اين مورد، دولت بايد به فكر متخصصين منصف باشد تا كساني كه مشكل دارند و وام‌هاي خود را بازپرداخت نمي‌كنند جريمه شوند و ببينند كه چه مقدار از اين اعتبارات به دليل مشكلات اقتصادي بوده و يا اينكه از بانك وام گرفته‌اند و سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي ديگر كرده‌اند. بنابراين اينگونه وام‌گيرندگان بايد جريمه شوند كه باعث به هم خوردن تعادل در اقتصاد كشور شده‌اند.

حسيني هاشمي: تغيير سياست‌هاي پولي در جهت رشد اقتصادي باشد

از سوي ديگر دكترسيدبهاءالدين حسيني هاشمي، مديرعامل، سابق بانك‌هاي صادرات و سرمايه درباره جهت‌گيري اينگونه تغييرات در سياست‌هاي پولي و مالي در شوراي پول و اعتبار مي‌گويد: شوراي پول و اعتبار بالاترين و معتبرترين مرجع تدوين سياست‌هاي پولي و بانكي است. شرايط اقتصادي همواره در حال تغيير است؛ به ويژه شرايط داخلي و شرايط خارجي كه تاثيرگذار بر عوامل و مولفه‌هاي داخلي است.

به اين ترتيب، شورا بايد سياستي را وضع كند كه رشد اقتصادي را حداكثر كند، چرا كه در حال حاضر كه بحث ركود جهاني و مراحل پس از آن مطرح است، معمولا پس از ركود، تورم و جهش قيمت‌ها صورت مي‌گيرد.

وي معتقد است كه در اين حالت برخي از واحدهاي اقتصادي به دليل شرايط ركودي از بين مي‌روند و دوره خطرناكي آغاز مي‌شود، چرا كه درآمدها كاهش مي‌يابد و به تبع آن سرمايه‌گذاري‌ها كاهش پيدا مي‌كند. به اين ترتيب، كاهش سرمايه‌گذاري مصادف با كاهش درآمدها و در نتيجه كاهش سرمايه‌گذاري مجدد مي‌شود. اما پس از اين دوره به دوره رونق مي‌رسيم كه اگر مديريت صحيح نباشد، ممكن است منابع به سمت يك بخش اقتصادي هجوم ببرد.

حسيني هاشمي مي‌گويد: سياست پولي يعني تدوين اصول و استانداردهاي اعتباري به منظور رونق بخشيدن به بخش مولد و توليد كه شامل صنعت، معدن، كشاورزي و اقتصاد است تا عرضه زياد شود و عوامل توليد را به كار گيرد و از آن طرف با ارزش افزوده ايجاد شده،‌ توليد ثروت كند.

اين توليد ثروت، باعث افزايش درآمد و افزايش پس‌انداز شده و به دنبال آن افزايش سرمايه‌گذاري منجر به افزايش اشتغال و درآمد بيشتر مي‌شود كه اين سيكل ركود را از بين مي‌برد. به شرط اينكه بازار تقاضا هم براي آن ايجاد شود.

مديرعامل سابق بانك‌هاي صادرات و سرمايه در ادامه اضافه مي‌كند: اعمال سياست‌ انبساطي در بخش توليد و سياست انقباضي در بخش خدمات و توليد و همچنين اعمال سياست انبساطي در بخش مصرف‌كننده نهايي مي‌تواند به از بين بردن سيكل ركود كمك كند.

حسيني هاشمي بر اين باور است كه براي كمك به پس‌انداز ملي بايد از اعتبارات جهاني براي پروژه‌‌هاي بزرگ مثل نفت و گاز، ذوب فلزات، سيمان، خودرو و داروسازي كه صنايع بزرگ ارز‌بر هستند، استفاده كنيم تا اين پروژه‌هاي بزرگ، پس‌اندازهاي ملي را از بين نبرد.وي، شرط لازم را تخصيص بهينه اعتبارات مي‌داند و مي‌گويد: يكي از منابع كمياب، پس‌اندازها هستند. محاسبات دقيق كارشناسي براي مصارفي كه حداكثر بازدهي را داشته باشند و اطمينان حداكثري براي وصول مطالبات بانكي از جمله نكاتي است كه بايد در جهت‌گيري‌هاي تغييرات در سياست‌هاي پولي مدنظر قرار بگيرد. يعني در واقع هزينه فرصت‌هاي از دست رفته را به حداقل رسانده و به اين ترتيب، اقتصادي پويا ايجاد شود كه از اعتبارات، حداكثر استفاده را مي‌كند.

 منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 18:34  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تخصیص 200 میلیارد ریال اعتبار برای نوسازی بافت فرسوده منطقه 15 تهران

تخصیص 200 میلیارد ریال اعتبار برای نوسازی بافت فرسوده منطقه 15 تهران 

 

شهردار منطقه 15 تهران گفت: با تخصیص 200 میلیارد ریال اعتبار، بافت فرسوده این منطقه در ادامه طرح بزرگراه امام علی بازسازی می شود.

 

مجتبی یزدانی با بیان اینکه حدود 200 پلاک از املاک معارض در فضای 45 متری بزرگراه امام علی در منطقه 15 قراردارد، افزود: هم اکنون 3 شرکت و پیمانکاران نوسازی در منطقه مشغول فعالیتند . وی گفت : ده زمین ورزشی با چمن مصنوعی ،سه مجموعه ورزشی ، دو مجموعه فرهنگی ، چند خانه محله و دو سینما در فرهنگسرای خاوران و بوستان پامچال بزودی به بهره برداری می رسد.

یزدانی در خصوص احداث کمربندی هجرت و کاهش بار ترافیکی در بزرگراه بسیج و افسریه گفت:‌ با وجود 14 پلاک املاک معارض، با 9 پلاک آن به توافق رسیدیم. وی افزود: از آنجا که مدرسه امام حسین در طرح ساخت بزرگراه بسیج و افسریه واقع شده است مقرر شد خسارت این مدرسه پرداخت شود.

شهردار منطقه 15 تهران ، میزان سرانه فضای منطقه 15 را برای هر نفر به طور متوسط 22 متر مربع بیان کرد و گفت: بدلیل تراکم جمعیت در برخی محلات اصلا پارکی وجود ندارد که با همکاری شورایاری ها و مردم در پی حل این مشکل هستیم.

 منبع:shasa.ir

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 18:27  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تاکید شهردار منطقه 14بر نوسازی بافت های فرسوده

تاکید شهردار منطقه 14بر نوسازی بافت های فرسوده

علی محمد نژاد گفت: نوسازی در بافت های فرسوده سطح منطقه امری مهم و ضروری برای امنیت و رفاه شهروندان است.

به گزارش سما به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 14، محمدنژاد با بیان اینکه مساحت بافت فرسوده در این منطقه 265 هکتار است، بهسازی محله های قدیمی سطح منطقه را با توجه به خطرات و دیگر محدودیت ها  امری ضروری دانست و یادآور شد: در راستای نوسازی بافت های فرسوده سطح منطقه شرکت نوسازان فعالیت خود را شرع کرده است و جلسات متعددی را با آنها برگزار کرده ایم، طرح های منظر نیز تهیه شده و در حال تصویب است که با همکاری شهروندان تلاش خواهیم کرد تا حداکثر نوسازی این بافت ها را در سطح منطقه انجام دهیم.

 

وی افزود: معاونت شهرسازی و معماری منطقه تسهیلات خوبی را برای ساکنان بافت های فرسوده فراهم کرده است که شهروندان می توانند با استفاده از این تسهیلات اقدام به نوسازی خانه های خود کنند.

 منبع: سما

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 18:23  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

انتشار اوراق رهني مسکن در انتظار مجوز بانک مرکزي و سازمان بورس

انتشار اوراق رهني در انتظار مجوز بانک مرکزي و سازمان بورس 

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: انتشار اوراق رهني مسکن در انتظار مجوز بانک مرکزي است.   

 

"علي صالح آبادي" روز يکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، افزود: براساس ماده 9 مقررات

احتياطي براي انتشار اوراق رهني ابتدا بايد بانک مرکزي مجوز مورد نياز را صادر کند.

به گفته رييس سازمان بورس و اوراق بهادار پس از صدور مجوز توسط بانک مرکزي، سازمان بورس و اوراق بهادار نيز اين مجوز را ارايه خواهد کرد.

گفتني است اين امر در حالي است که رييس سازمان بورس و اوراق بهادار چند ماه پيش از آغاز فروش اوراق رهني مسکن در بورس تا پايان شهريور ماه سال جاري خبر داده بود.

صالح آبادي اظهار داشت: اين اوراق نوعي ابزار تامين مالي محسوب مي شود و نه فقط اين اوراق بلکه هر نوع اوراق بهاداري به عنوان يک ابزار تامين مالي به تشکيل سرمايه در کشور کمک مي کند.

 

** تاسيس بورس برق

وي در خصوص تاسيس بورس برق نيز گفت: تنها موافقت اصولي تاسيس بورس برق دريافت شده و مجوز نهايي آن نيز با کامل شدن مدارک نهايي و طرح تجاري و غيره ارايه خواهد شد که البته اين مدارک هنوز کامل نشده است.

به گفته صالح آبادي، تاکنون تنها بحث کليات بورس برق تاييد شده اما جزييات و گزارشات توجيهي آن هنوز کامل نشده و زمان تاسيس آن نيز غيرقابل پيش بيني است.

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص لايحه مالياتي بورس و اوراق بهادار، گفت: اين لايحه در کميسيون اقتصادي مجلس در حال بررسي است.

وي تصريح کرد:‌ سازمان بورس و اوراق بهادار و شوراي عالي بورس پيشنهادات خود را در خصوص وضعيت ماليات بازار سرمايه و سهام در قالب لايحه ارايه کرده و در صورت جمع بندي تمام مواد در کميسيون لايحه در صحن علني مجلس مطرح خواهد شد.

 

منبع: ایرنا

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 10:58  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بازار مسكن در هاله‌اي از ابهام قرار دارد

 

بازار مسكن در هاله‌اي از ابهام قرار دارد

 خريدوفروش- ركود معاملات در بازار مسكن، هرچند كاهش قيمت‌ها را به‌دنبال داشته، اما عده‌اي از كارشناسان معتقدند سرايت اين ركود به بخش ساخت مسكن، موجب بروز مجدد شوك قيمتي در آينده خواهد شد.

در همين راستا و درباره وضعيت ساخت مسكن در كشور با ايرج رهبر، رئيس انجمن انبوه‌سازان استان تهران، گفت‌وگو كرده‌ايم.

 ايرج رهبر، رئيس انجمن انبوه‌سازان استان تهران

وضعيت فعلي بازار مسكن را چطور ارزيابي مي‌كنيد؟

بازار مسكن در هاله‌اي از ابهام قرار دارد. هنوز ركودي كه از سال گذشته در بازار ايجاد شده ادامه دارد. به‌نظر من زماني مي‌توانيم از ركود بازار مسكن خارج شويم كه مشكل تامين اعتبارات و تسهيلات بانكي حل شود و ساخت و ساز واحدهاي مسكوني رونق بگيرد.

 

منظورتان از تسهيلات بانكي، اعطاي وام خريد به متقاضيان است يا اعطاي وام به سازندگان و انبوه‌سازان؟

مطمئنا با اعطاي وام به بخش خريد مسكن مخالفيم. اكنون شرايط طوري است كه بايد تسهيلات مسكن به انبوه‌سازان و سازندگان اعطا شود تا توليد مسكن بالا برود. بعد كه واحدهاي مسكوني ساخته و عرضه شد، بايد به متقاضيان خريد وام اعطا شود. اين بهترين روشي است كه مي‌توان بازار مسكن را به تعادل رساند.

 

آيا ميزان وام اعطايي به انبوه‌سازان، كاهش چشمگيري داشته است؟

در اين زمينه نمي‌توان به شفافيت پاسخ داد؛ چون درباره اعتبارات بانكي ارقام متفاوتي ارائه مي‌شود. مثلا يك رقم را به‌عنوان وامي كه قرار است تخصيص داده شود، اعلام مي‌كنند اما در اجرا چنين رقمي پرداخت نمي‌شود يا اينكه روش پرداخت تغيير مي‌كند و وسط كار از ادامه پرداخت وام به انبوه‌سازان خودداري مي‌شود.

 

از سال گذشته پرداخت وام ساخت مسكن را فقط به مسكن مهر، محدود كردند. اين در حالي بود كه آن زمان هنوز ساخت واحدهاي مسكوني مهر آغاز نشده بود و به مرحله‌اي نرسيده بود كه نيازمند دريافت وام بانكي باشد. در سال‌جاري هم براي وام مسكن مهر اعتبار جداگانه‌اي تخصيص داده شده و قرار است بانك مسكن تمام آن را پرداخت كند. مشخص است كه هنوز كسي وام كامل مسكن مهر را دريافت نكرده و علت كندي پيشرفت اين طرح نيز در همين است.

 

يعني با عدم‌پرداخت وام به انبوه‌سازان، فعاليت آنها متوقف شده است؟

فعلا كه فعاليت انبوه‌سازان راكد است. اما اسفندماه تفاهمنامه‌اي با وزارت مسكن براي همكاري در ساخت مسكن مهر امضا كرديم كه قرار شد به جاي واگذاري مستقيم زمين به تعاوني‌ها، ابتدا انبوه‌سازان ساخت واحدهاي مسكن مهر را تا 20-15درصد پيش ببرند و بعد به تعاوني‌ها واگذار كنند.

 

اخيرا هم در چارچوب همين تفاهمنامه، پروژه 20هزار واحدي سلطان آباد به انبوه‌سازان واگذار شده كه تا 2ماه آينده فونداسيون اين واحدها ريخته خواهد شد. قرار است كه از محل اعتبارات مسكن مهر، به انبوه‌سازان وام اختصاص يابد تا در ساخت واحدهاي مسكن مهر تسريع شود.

 

چشم‌انداز يكسال آتي مسكن را چطور مي‌بينيد؟

چشم‌انداز بازار مسكن بستگي به شرايط تامين اعتبارات بانكي براي سازندگان مسكن دارد. اگر تا يكسال آينده منابع بانكي به‌موقع به سازندگان مسكن اعطا شود، مشكلي در بازار نخواهيم داشت. اما اگر تسهيلات به‌موقع تزريق نشود، وضعيت نامناسبي در پيش خواهد بود.

 منبع: همشهری آنلاین

   

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 10:51  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

برگزاری همایش های سلامت در ناحیه 2 منطقه 9

واحد سلامت اداره اجتماعی و فرهنگی شهرداری ناحیه2 منطقه9، همزمان با فرارسیدن فصل تابستان، برگزاری همایش هایی با موضوعات مرتبط با مقوله سلامت را در دستور کار خود قرار داده است.

برگزاری همایش های سلامت در ناحیه 2 منطقه 9

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 10:37  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

استقرار 20 کانکس بازیافت در محلات غرب تهران

 

اداره بازیافت شهرداری منطقه 5 در راستای تسهیل در جمع آوری پسماندهای خشک اقدام به افزایش تعداد کانکس های بازیافت در سطح محلات کرد .  

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 5 ، محمدی ، رئیس اداره بازیافت منطقه با اشاره به اهمیت توجه به تفکیک پسماند و تأثیرگذاری آن در حفظ محیط زیست گفت : طرح های آموزشی و خدماتی در جهت ترویج فرهنگ بازیافت و جلب مشارکت شهروندان در تفکیک پسماند و حفظ محیط زیست در سطح محلات در حال اجراست .

وی از افزایش 7 کانکس بازیافت در محلات خبر داد و گفت : بنا به رویکرد محله ای و با هدف توسعه محلات و تسهیل در دسترسی شهروندان به مراکز جمع آوری پسماند استقرار 30 کانکس در برنامه های پیش بینی شده است که در حال حاضر 20 کانکس مستقر و به شهروندان خدمات ارائه می کند .

محمدی با بیان اینکه در راستای ترغیب شهروندان به مشارکت در اجرای طرح به ازای پسماند مواد شوینده و لوازم التحریر در غرفه های بازیافت ارائه می شود افزود : بنا به ضرورت اطلاع رسانی و آموزش شهروندان همراه با اجرای دومین مرحله آموزش چهره به چهره در محلات بروشورهای آموزشی به شهروندان توزیع می شود .

رئیس اداره بازیافت در پایان از افزایش تعداد خودروهای جمع آوری بازیافت خبر داد و گفت : جمع آوری پسماند و تحویل مخزن بازیافت از درب منازل به صورت برنامه هفتگی در حال انجام است.

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388ساعت 8:43  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

فضای سبز منطقه 9 در حال بازسازی است

 فضای سبز منطقه 9 در حال بازسازی است

اداره فضای سبز معاونت امور شهری و فضای سبز شهرداری منطقه9 ، در ادامه فعالیت های خود در این بخش از پایتخت ، انجام مواردی به منظور بازسازی فضای سبز موجود در این منطقه را در دستور کار قرار داده است.  

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 9، هدف از این اقدام افزایش سرانه فضای سبز این بخش از پایتخت و ارتقای سطح کیفی آن است و با انجام موارد متعددی نظیر بازسازی فضای سبز بوستان هاشمی، لچکی مقابل شهرک توحید و ... مد نظر قرار گرفته است.

کاشت چمن رول ، انواع رز ، درختچه ، پیروکانتا ، بربریس ، پامپاس گراس و ... از جمله فعالیت هایی است که طی اجرای عملیات یاد شده به مرحله اجرا در خواهد آمد.

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم مرداد 1388ساعت 17:1  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

شهرری می تواند به قطب گردشگری تهران تبدیل شود

 شهرری می تواند به قطب گردشگری تهران تبدیل شود

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت : شهرری می تواند به قطب گردشگری شهر تهران تبدیل شود.  

به گزارش روابط عمومی شهردار ی منطقه 20  ، دکتر محمد هادی ایازی طی بازدید یکروزه از سطح این منطقه گفت : با برقراری تعامل مطلوب بین شهرداری ، میراث فرهنگی و سایر ادارت ذی ربط و بهره گیری از توان و نظرات کارشناسان ، اساتید و پژوهشگران می توان زمینه ها و مقدمات لازم را برای ایجاد فرصت های گردشگری درشهرری ایجاد کرد.

ایازی طی بازدید از تپه تاریخی چشمه علی بر تملک هرچه سریعتر املاک معارض و توسعه فضای سبز این نقطه تاکید کرد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در ادامه از مجموعه فرهنگی برج طغرل ، مجموعه ورزشی جانبازان و آتشکده ری بازدید کرد.

سخنگوی شهردار تهران دربازدید از مراکز نگهداری سالمندان و افراد بی خانمان در این منطقه فعالیت های این مراکز را در راستای فعالیت های مدیریت شهری دانست .

ایازی در بازدید ازفعالیت موسسات خیریه " ریحانه " و " سرای احسان "در خصوص توسعه و در اختیار گذاردن زمین به سرای احسان  قول مساعدت داد .

مجتبی عبدالهی شهردار منطقه 20 نیز با اشاره به اینکه شهرری با هشت تا ده میلیون نفر زائر به عنوان سومین شهر زائر پذیر کشور محسوب می شود اظهار داشت : در حال حاضر از سرمایه گذاران برای احداث هتل یا مسافرخانه در شهرری دعوت کرده ایم و با چند مورد از آنها نیز وارد مذاکره شده ایم و آماده  ارائه تسهیلات در زمینه صدور مجوز  ، اعطای تراکم  و تخفیف عوارض برای  ساخت هتل و یا مکان اقامتی هستیم .

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم مرداد 1388ساعت 16:58  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بافت هاي فرسوده در كنترل انبوه‌سازان

بافت هاي فرسوده در كنترل انبوه‌سازان

:: ليلا درخشان

جزئيات پروژه ساخت بيش‌از يك ميليون واحد مسكوني در 14‌هزار هكتار بافت فرسوده تهران

به موجب تفاهم بين كانون سراسري انبوه‌سازان و سازمان نوسازي شهرداري تهران، از اين پس ساخت‌وساز در بافت‌هاي فرسوده فقط به دست سازندگان حرفه‌اي انجام مي‌گيرد.

با اين حساب انبوه‌سازان كه از سال گذشته تاكنون بخش زيادي از فعاليت‌شان تحت‌تاثير ركود مسكن، به حالت نيمه‌ تعطيل درآمده است، حال اين فرصت نصيبشان شده تا در 14هزار هكتار از سطح تهران آپارتمان‌هاي مسكوني احداث كنند.

 

 

اين پروژه عظيم كه به لحاظ حجم ساخت‌وساز به طرح مسكن مهر شباهت دارد، حدود يك‌ميليون و 400‌هزار واحد مسكوني جديد به بازار مسكن تهران عرضه خواهد كرد.

در مسكن مهر تاكنون 18‌هزار هكتار زمين 99 ساله در كل كشور به مردم واگذار شده است كه تاكنون آماري از ساخت روي اين زمين‌ها منتشر نشده است و فقط گفته مي‌شود حدود 200‌هزار پروانه ساختماني روي اين زمين‌ها صادر شده است.

اما پروژه «حضور انبوه‌سازان در 14‌هزار هكتار بافت فرسوده تهران» مي‌تواند در كمترين زمان ممكن به ساخت مسكن منجر شود.

رييس كانون سراسري انبوه‌سازان در اين‌باره به دنياي اقتصاد گفت: كار بسيار جدي است و اگر طول زمان ساخت كاهش يابد و تامين مالي پروژه از بسترهاي درست انجام شود، به طور قطع اين‌بار نوسازي بافت‌هاي فرسوده در تهران موفقيت‌آميز خواهد بود.

به گزارش دنياي اقتصاد، براساس آنچه كانون سراسري انبوه‌سازان با شهرداري تهران تفاهم كرده، قرار است انبوه‌سازان صاحب صلاحيت و مورد تاييد كانون، مهم‌ترين بخش در عمليات نوسازي بافت فرسوده را كه بخش تامين مالي است را برعهده بگيرند.

انبوه‌سازان براي اين بخش بايد از شيوه‌هاي مختلف همچون استقراض از نظام بانكي، به‌كارگيري ابزار‌هاي مالي و همچنين بهره‌گيري از سرمايه‌هاي خارجي استفاده كنند تا هزينه ساخت‌وساز تامين شود.

در مقابل شهرداري تهران نيز متعهد شده مجموعه امكانات مورد نياز و شرايط لازم را براي تخليه، صدور پروانه ساخت و منابع اختصاصي شهرداري در اختيار انبوه‌سازان قرار دهد.

كارشناسان بخش مسكن اين پروژه را عظيم و البته انجام شدني در تهران توصيف مي‌كنند.

در شرايطي كه مجموعه عملكرد دولت و شهرداري در چندسال گذشته در بافت‌هاي فرسوده قابل‌دفاع نيست، اكنون واگذاري اين پروژه به بخش خصوصي اميدوار‌كننده است.

تعهدات شهرداري و انبوه‌سازان

به گزارش دنياي اقتصاد، شهرداری تهران به منظور نوسازی بافت‌های فرسوده اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با کانون سراسری انبوه‌سازان کشور کرده است تا از طریق بخش خصوصی نوسازی این بافت‌ها جنبه عملیاتی پیدا کند.به گزارش خبرنگار ما، این تفاهم‌نامه با هدف ایجاد بستر اجرایی نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده شهر تهران انعقاد شده است که بر اساس آن سازمان نوسازی شهرداری تهران موظف است مناطق فرسوده شناسایی شده در سطح شهر تهران را جهت نوسازی و بازسازی بر اساس الزامات و مقررات به کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن و ساختمان معرفی و سپس احکام لازم را جهت اجرای مقدمات ساخت‌وساز در اين مناطق فراهم كند و از سوی دیگر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن جهت مدیریت عملیات نسبت به معرفی شرکتی که برای این نوع فعالیت‌ها و با حضور گروه‌های متخصص و مرتبط تشکیل شده، اقدام می‌کند. در این تفاهم‌نامه هر یک از طرفین تعهداتی دارندکه در طول پروژه ملزم به رعایت آنها هستند.

بر این اساس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور از مسیر شرکت معرفی شده تعهداتی نظیر: تعریف پروژه، مدیریت طراحی‌ها و امور مهندسی در تمام مراحل، اخذ پروانه ساختمانی، تدوین برنامه زمانبندی جامع از ابتدا تا انتها، مدیریت تامین مالی پروژه اعم از استقراض از نظام بانکی یا به‌کارگیری ابزارهای مالی و بهره‌گیری از سرمایه‌های خارجی و... را متضمن شده است که در برابر آن سازمان نوسازی شهر تهران نیزتعهداتی را متضمن شده است. به طوری که این سازمان متعهد شده است مجموعه امکانات و تسهیلات لازم را برای تخلیه بافت، صدور پروانه ساختمانی، ایجاد تسهیلات جهت تامین مالی اعم از در اختیار گذاشتن منابع تخصیصی دولت برای این امر یا منابع اختصاصی شهرداری، فراهم آورد.

در همین حال سازمان نوسازی درمسیر اجرایی کردن عملیات گذشته از واگذاری آن بخش از اراضی تملیکی خود در درون بافت و جلب همکاری‌های سایر سازمان‌هایی که در بافت حقوق مالکیت یا حق کسب و پیشه دارند، اراضی متناسبی برای ساخت‌وساز و اسکان احتمالی گروه‌های ساکن در بافت تخصیص و معرفی می‌کند. از سوی دیگر مجموعه امکانات شهرداری که در اختیار بافت قرار می‌گیرد، با قیمت توافقی و در زمان اتمام عملیات به سازمان باز پرداخت می‌شود.

برای شهرداری به صرفه نیست

به گزارش خبرنگارما، بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مهندس فریدون درویش‌زاده، مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران، مدیریت شهری طی 8 سال اخیر موفق به نوسازی 400واحد مسکونی شده است که در این بین نهاد ناظر بر شهرداری این عملکرد را ضعیف ارزیابی کرد. البته وجود 14‌هزار هکتار بافت ناپایدار در تهران که شامل 630‌هزار واحد مسکونی و وجود دومیلیون و 870‌هزار نفر جمعیت است، عملکرد ضعیف شهرداری در این را زمینه به خوبی نمایان می‌سازد.

به گفته کارشناسان هزینه ايجاد تاسیسات زیربنایی در هر هكتار از بافت‌های فرسوده حدود 10میلیارد تومان است که بر این اساس مجموع هزینه تاسیسات زیربنایی در 14هزار هکتار بافت فرسوده رقمی معادل 140هزار میلیاردتومان می‌شود که البته این رقم فقط مربوط به تاسیسات زیربنایی است و محاسبه هزینه نیروی انسانی، مصالح ساختمانی و ... حاکی از آن است که نوسازی این بافت‌ها بودجه عظیمی را می‌طلبد و اگر درآمد سالانه شهرداری را به‌طور میانگین 3هزار میلیارد تومان در سال در نظر بگیریم، ناممکن بودن نوسازی این بافت‌ها از محل بودجه‌های عمومی کاملا بدیهی می‌شود. در این بین البته باتوجه به اینکه این بافت‌ها نه تنها محل درآمد برای شهرداری نیستند، بلکه هزینه‌ساز نیز می‌باشند، همین امر باعث شده تا بی‌علاقگی دستگاه مدیریت شهری به نوسازی این بافت‌ها مضاعف شود.

به گزارش خبرنگار ما، با توجه به عملکرد نه چندان موفق مجموعه مدیریت شهری در نوسازی بافت‌های فرسوده و باتوجه به اینکه نوسازی این بافت‌ها به حالت فوریت درآمده است، در اواخر سال گذشته شهرداری تهران با یکسری از انبوه‌سازان برای نوسازی وارد مذاکره شد، اما با گذشت 4 ماه از این مذاکره، این بار شهرداری تهران کانون انبوه‌سازان کشور را برای نوسازی این بافت‌ها دعوت کرده است و با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای که شرایط دوطرف به طور کامل تعریف شده است، اراده خود را برای اجرای این مهم نشان داده است.

شهرام سلماسی جاوید، ريیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور، در گفت‌وگو بادنیای اقتصاد در تشریح جزئیات این تفاهم‌نامه گفت: در نوسازی بافت‌های فرسوده مجموعه مدیریت شهری و همگی مسوولان مربوطه متفق‌القول هستند که نوسازی بافت‌های فرسوده هزینه بر است، به طوری که هر هکتار تاسیسات زیربنایی دراین مناطق 10 میلیارد تومان هزینه در بر دارد.

وی تاکید کرد: بنابراین بدیهی است که نوسازی این بافت‌ها هزینه عظیمی می‌خواهد که تامین آن از محل بودجه‌های عمومی و مصوب امکان‌پذیر نیست. سلماسی تاکید کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، شهرداری تهران نیز همسو با تاکیدات مقام معظم رهبری برای بازسازی بافت‌های فرسوده از کانون سراسری انبوه‌سازان کشور دعوت به عمل آورد که نتیجه آن انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین کانون و شهرداری شد تا مسیر اجرايی این طرح با همکاری

بخش خصوصی فراهم شود.

وی تصریح کرد: عملیاتی نشدن وعده‌های مسوولان برای نوسازی این بافت‌ها باعث ایجاد نوعی یاس و نومیدی در مردم شده است و همین امر ممکن است موفقیت این طرح را در فازهای اول و دوم اندکی کند سازد، اما با توجه به عزم بخش خصوصی برای اجرای این طرح مسلما اطمینان مردم به موفقیت این پروژه جلب خواهد شد و همین امر روند اجرایی این طرح را سرعت می‌بخشد.

جذب گروه‌های سرمایه‌گذار

ريیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود اگر مشکلات اجرايی این پروژه هموار شود، در فازهای بعدی گروه‌های سرمایه‌گذار زیادی جذب این پروژه شوند، چرا که در می‌یابند مشارکت در این پروژه ارزش افزوده سرمایه‌شان را به دنبال خواهد داشت. به گفته سلماسی، در مراحل بعدی کار نيز وقتی مردم به این باور برسند که نوسازی این بافت‌ها برای آنان سودآور است، با مشارکت خود یکی از بسترهای مهم اجرایی این پروژه را مهیا می‌کنند.

این‌بار مساله جدی است

ارائه طرح‌های نیمه‌کاره و مشارکت مدیریت شهری با شرکت‌های جزءساختمانی در نوسازی بافت‌های فرسوده که ناموفق بودن شهرداری را در اجرای این طرح مسبب شده است، باعث شده تا هر قرارداد و تفاهم‌نامه‌ای که در این زمینه انعقاد می‌شود، غیر‌قابل‌اجرا به نظر آید. آیا جنس این تفاهم‌نامه هم این گونه است؟ سلماسی در پاسخ به این پرسش تاکید کرد: کار بسیار جدی است و اگر طول زمان ساخت کاهش یابد و تامین مالی این پروژه از بسترهای درست انجام شود، قطعا این بار نوسازی بافت‌های فرسوده موفقیت‌آمیز خواهد بود.

وی گفت: در نوسازی این بافت‌ها باید دقت شود که با مردم تعامل شود و تمام نیازمندی‌های مردم در اجرای این پروژه لحاظ شود. وی فرآیند نوسازی این بافت‌ها شامل تجمیع زمین‌ها، مطالعات شهری، چگونگی جذب سرمایه خارجی و ... را یک فرآیند علمی دانست و تاکید کرد: از این رهگذر مدل‌سازی اقتصادی، راه‌اندازی نهاد تبلیغات و پیشبرد برنامه‌های این طرح با حفظ محیط زیست و توسعه پایدار از جمله اموری است که در این فرآیند باید در نظر گرفته شود.

ساخت زندگی به جای سرپناه

ريیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور تاکید کرد: نوسازی بافت‌های فرسوده نباید براساس ساختمان‌سازی باشد، چراکه ساختمان‌سازی با ایجاد زندگی دو مقوله جدا هستند. به گفته سلماسی ایجاد زندگی یعنی توجه به کرامت و شان و مسایل انسانی ساکنان و بر این اساس ساخت زندگی به جای سرپناه ازجمله محور‌هایی است که در این طرح لحاظ می‌شود.

مسوولان تغییر نگرش دهند

ريیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور در پایان تاکید کرد: مجموعه مدیریت شهری در نوسازی این بافت‌ها نباید نگاه اقتصادی داشته باشد و با توجه به اینکه این بافت‌ها به کانون انواع نابه‌هنجاری‌های اجتماعی مبدل شده‌اند، نوسازی بافت‌هاي فرسوده امری انتخابی نیست، بلکه امری ضروری است که نیازمند نگاه ملی، عزم همگانی و اقدامی فراگیر است و بر این اساس مجموعه مدیریت شهرداری باید تمام بسترهای اجرایی این امر را فراهم کند.

 منبع: آرونا

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم مرداد 1388ساعت 16:56  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تاریخچه آسمان خراش ها

ترجمه و تالیف: کامبیز کراماتی - اشتیاق به عملی ساختن ایده های بزرگ، پدیدۀ تازه ای درزندگی بشر نیست. ساختمان های عظیم، همواره به عنوان سمبل قدرت و ثروت کشورها، راهی برای تجلیل از رهبران و اعتقادات مذهبی، شیوه ای برای گسترش مرزهای واقعیت و خیال، و حتی رقابتی ساده بین مالکان، معماران و پیمانکاران مطرح بوده اند.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم مرداد 1388ساعت 16:45  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

اولویت اعطای تسهیلات ساخت مسکن اعلام شد

 

توسط مدیر عامل بانک مسکن؛'

اولویت اعطای تسهیلات ساخت مسکن اعلام شد

اکونیوز: مدیرعامل بانک مسکن اولویت اعطای تسهیلات را برای ساخت مسکن عنوان کرد و گفت: اولویت با کسانی است که 30 میلیون تومان وام ساخت مسکن دریافت می‌کنند و محدودیتی هم برای ارائه دو وام به اعضای یک خانواده برای یک زمین هم وجود ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "حسن کاری" در جمع خبرنگاران اظهار کرد:‌ یک قرارداد 3500 میلیارد ریالی با بانک مرکزی بسته شده بود که در حال حاضر تسهیلات هم برای ساخت و هم برای آماده‌سازی پرداخت می‌شود.


به گفته او تاکنون 1.2 میلیون واحد زمین از سوی وزارت مسکن و شهرسازی واگذار شده و 500 هزار واحد در حال آماده‌سازی و ساخت و ساز است و خوشبختانه موانع هم برداشته شده است.


مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه این بانک، بانک عامل پرداخت تسهیلات به مسکن مهر است، تاکید کرد که در زمینه ارائه تسهیلات محدودیتی وجود ندارد.


وی اضافه کرد: به محض اینکه واحدهای مسکونی کار آماده‌سازی و ساخت خود را آغاز کنند پرداخت تسهیلات 15 میلیون تومانی به آن‌ها انجام می‌شود.


مدیرعامل بانک مسکن گفت: در چهار ماهه اول امسال 1300 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است. کسانی که در صندوق ذخیره مسکن سپرده‌گذاری کرده‌اند در سررسیدهای‌شان تسهیلات دریافت می‌کنند سقف این تسهیلات تغییر می‌کند.


وی به ارائه تسهیلات به ساخت و سازهای صنعتی که در قالب طرح مسکن مهر انجام می‌شوند، اشاره کرد و گفت: زمینه‌سازی خوبی در این باره در حال انجام است و مثلا ساخت یک شهرک در هشتگرد در قالب صنعتی انجام خواهد شد.


وی رونق طرح مهر را وعده داد و گفت: این یک پروژه بزرگ و ملی است و اینکه طی سه‌چهار سال آینده دو میلیون واحد خانه ساخته شود بسیار مفید است. اعطای تسهیلات در کل کشور به طور بسیار مناسبی پیش رفته است و در استان‌های خراسان جنوبی، شمالی، ایلام و فارس مناسب بوده است.


کاری به ارائه تسهیلات به انبوه‌سازان در قالب طرح تلاش اشاره کرد و گفت: انبوه‌سازان با شش ماه سپرده‌گذاری می‌توانند سه برابر مبلغ سپرده را با سود مصوب 12 درصد دریافت کنند.


وی از استقبال مناسب مردم و جوانان از طرح مسکن جوانان خبر داد و گفت: در حال حاضر یک میلیون جوان در این صندوق سپرده دارند.

منبع: اکونیوز

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم مرداد 1388ساعت 6:33  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

ساختمان‌هاي بالاتر از 40 درصد نماي شيشه‌اي جريمه مي‌شوند

ساختمان‌هاي بالاتر از 40 درصد نماي شيشه‌اي جريمه مي‌شوند
مسئولان- گروه شهري:
معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران با اشاره به افزايش نماهاي شيشه‌اي به‌ويژه در ساختمان‌هاي تجاري و اداري، از اعمال جريمه براي سازندگان ساختمان‌هاي بيشتر از 40 درصد نماي شيشه‌اي خبر داد.

هيربد معصومي با اشاره به اقدامات شهرداري در زمينه ساماندهي نماهاي شهري گفت: هدف از ساماندهي نماها، يكدست كردن آنها نيست، بلكه مي‌خواهيم نماهاي شهري به‌گونه‌اي باشد كه موجب اغتشاش بصري نشود و همچنين منطبق بر فرهنگ و اقليم ما باشد كه نماهاي شيشه‌اي اين ويژگي‌ها را ندارد.

وي افزود: برابر مصوبه شوراي شهر  40 درصد ميزان فضاي باز با توجه به شرايط اقليمي كافي است و براي افرادي كه بيشتر از اين مقدار از نماي شيشه‌اي استفاده مي‌كنند، جريمه در نظر گرفته شده است كه بايد آن را پرداخت كنند.

معصومي با بيان اينكه ميزان جريمه در شوراي اسلامي شهر در حال بررسي است، خاطر نشان كرد: تا‌كنون در حوزه شهرسازي به طراحي جزئيات شهري توجهي نشده و بيشتر به طرح‌هاي تفصيلي در مقياس يك دو هزارم پرداخته شده است.

معاون شهردار تهران با اشاره به افزايش نماهاي شيشه‌اي در ساختمان‌ها، افزود: متأسفانه نماهاي شيشه‌اي در ساختمان‌ها و به‌ويژه ساختمان‌هاي اداري و تجاري افزايش يافته  كه اين موضوع با توجه به قرار گرفتن تهران روي گسل و اقليم آن نگران‌كننده است.
به گفته معصومي، افزايش ضريب ايمني و رعايت مبحث 19 مقررات ملي ساختمان از جمله اهداف مورد نظر براي جلوگيري از ساخت نماهاي شيشه‌اي است.

وي با تاكيد بر ساخت نماها بر مبناي گرايش اسلامي و ايراني، گفت: نماهاي فعلي هيچ ارتباطي به فرهنگ ايراني و اسلامي ندارد و به همين دليل بايد تدبيري انديشيده شود كه تهران ويژگي‌هاي بصري يك شهر اسلامي را داشته باشد.

تاریخ درج: 23 مرداد 1388 ساعت 22:16 تاریخ تایید: 23 مرداد 1388 ساعت 22:48 تاریخ به روز رسانی: 23 مرداد 1388 ساعت 22:48
+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم مرداد 1388ساعت 6:17  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بازار سرد مسکن و بازار داغ وام !

اکونیوز: علیرغم رکود سنکین بازار مسکن ، ظاهرا تمایل مردم به خرید خانه افزایش و قیمت وام مسکن نیز بالا رفته است.

 

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، وام 18 میلیونی خرید مسکن که از پرطرفدارترین انواع وام مسکن به شمار می‌رود در تهران در صورت عدم ارائه گواهی توسط فروشنده، از دو میلیون و 800 هزار تومان تا 3 میلیون تومان به فروش می‌رسد این در حالی است که اگر فروشنده اقدام به تهیه گواهی کند قیمت وام به حدود 3 میلیون و 200 هزار تومان تا 3 میلیون و 500 هزار تومان می‌رسد. یکی از فعالان بازار خرید و فروش وام مسکن دلیل افزایش قیمت وام را افزایش خرید و فروش مسکن دانست و گفت: افزایش متقاضیان وام باعث شده تا دارندگان وام قیمت‌ها را افزایش دهند اما یکی دیگر از فعالان این بازار معتقد است میزان خرید و فروش مسکن افزایش نیافته است بلکه صاحبان ملک به دلیل ارزان شدن خانه و مشکل مالی خود برای ملک وام می‌خرند بنابراین قیمت وام افزایش یافته است. گفتنی است دارندگان وام نیز می‌توانند وام خود را در صورت داشتن گواهی در تهران حدود 3 میلیون و 250 هزار تومان و در حومه تا 4 میلیون و 200 هزار تومان به فروش برسانند اما نکته قابل توجه این است که فروش وام تهران در حومه رضایت شعبه را لازم دارد. دارندگان وام بدون گواهی نیز می‌توانند وام خود را حدود دو میلیون و 750 هزار تومان در تهران و 3 میلیون تومان در حومه واگذار کنند.

منبع:اکونیوز

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم مرداد 1388ساعت 6:9  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

زمين معوض به مالكان در تراز بالاي 1800 متر

زمين معوض به مالكان در تراز بالاي 1800 متر

استاندار تهران خبر داد: براي جلوگيري از ساخت و ساز در ترازهاي بالاي يك هزار و 800 متر، كارگاه‌هاي ويژه‌اي تشكيل شده است و در اين راستا به افرادي كه به صورت قانوني و با در دست داشتن سند، داراي زمين در بالاي يك هزار و 800 متر هستند،‌ زمين معوض واگذار مي‌شود.

مرتضي تمدن در گفت‌وگو با «ايسنا» افزود: همچنين افرادي كه بدون حساب و كتاب زميني را تصاحب كرده‌اند، زمين را از آن‌ها پس مي‌گيريم. وي ضمن اعلام شناسايي مكان‌هايي در شرق تهران به منظور واگذاري زمين معوض به افرادي كه داراي زمين قانوني در تراز‌هاي بالاي يك هزار و 800 متر هستند، عنوان كرد: حدفاصل تهران تا بومهن اراضي پيش‌بيني شده است تا به صورت معوض و در قبال پس گرفتن زمين‌هايي كه داراي سند است، به اين افراد واگذار شود.
استاندار تهران با اشاره به تشكيل چندين پرونده براي كساني كه بايد به صورت قانوني به آنها زمين معوض واگذار شود، گفت: وزارت مسكن و شهرسازي موظف به ارائه زمين معوض شده است.
به گفته تمدن، ساخت و سازهاي افرادي كه احتمالا در زمين‌هاي با تراز بالاي يك‌هزار و 800 متر ساخت و ساز انجام داده‌اند، تخريب مي‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم مرداد 1388ساعت 5:29  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

آشتي خريداران با بازار مسكن

آشتي خريداران با بازار مسكن

گروه مسکن – مهدیس فرقانی: این روزها شنیده‌ها از سوی مشاوران املاک خبر از پا گذاشتن آرام‌آرام رونق به بازار مسکن است. دلایلی که اکثر مشاوران املاک برای توجیه این پیام خود دارند، کاهش نرخ قیمت آپارتمان و همین طور ثابت باقی ماندن قیمت طی یک دوره طولانی است.

در این مدت اکثر مالکان چه در نقش فروشنده و چه در نقش موجر در زمان بحران بازار با خریداران و مستاجران ملک بر سر حدود قیمت کنار مي‌آمدند و در نهایت دو طرف به نرخی مي‌رسیدند که بیشتر باب میل طرف مقابل مالک بود و مالک جز پذیرفتن این مساله چاره‌ای نداشت؛ زیرا ممکن بود مشتری خود را از دست بدهد.  در حال حاضر بنا به اظهارات بیشتر مشاوران املاک زمانی فرا رسیده که شاید دیگر روند کاهش قیمت به میزان چند ماه اخیر نباشد.
البته اکنون مدتی است که قیمت مسکن بدون افزایش و کاهش، ثابت مانده است. از طرفی دیگر آن دسته از مالکانی که پول لازم هستند و نیاز مالی دارند، به بنگاهداران اعلام کرده‌اند که کاهش بیشتر قیمت امکان ندارد، زیرا در همین اندازه هم تا به الان آنها با ضرر زیادی روبه‌رو شده‌اند و به همین علت قیمت‌هایی که تعیین کرده‌اند، دیگر تغییری رو به کاهش نخواهد داشت.
برخی از مشاوران املاک درباره وضعیت آینده بازار به روزنامه دنیای اقتصاد  گفتند: «خریدارانی که مدت‌ها وضعیت بازار مسکن و قیمت ملک را دنبال مي‌کنند، متوجه شده‌اند که هرچه قرار بوده در بازار به سود خریداران ملک رخ بدهد تا به امروز پیش آمده است به همین خاطر زمانی فرا رسیده که خریداران رو به خرید آورده‌اند.»

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم مرداد 1388ساعت 5:22  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نيمي از معاملات مسكن كل كشور در تهران انجام مي‌شود

اوضاع بازار مسكن به روايت سامانه ثبت هوشمند معاملات
تهران محل نيمي از معاملات مسكن

متوسط قيمت واقعي مسكن در تهران از ابتداي سال تا 19 مرداد: هر مترمربع 1500000 تومان
اصفهان: هر متر مربع 600000 تومان.


فريد قديري
بازار مسكن تهران اگرچه طي ماه‌هاي اخير ركود سنگيني را در حوزه خريد و فروش ملك پشت‌سر گذاشته، اما اطلاعات رسمي از اين بازار نشان مي‌دهد نيمي از معاملات مسكن كل كشور در تهران انجام مي‌شود.
نتايج 9 ماه فعاليت سامانه «ثبت هوشمند معاملات مسكن» كه روز گذشته توسط دبير اين سامانه در اختيار «دنياي اقتصاد» قرار داده شد، از عقد قطعي بيش‌از 80‌هزار قرارداد ملكي در تهران طي اين مدت حكايت دارد.
مقداد همتي، دبير سامانه اطلاعات مديريت معاملات املاك و مستغلات كشور موسوم به سامانه كدرهگيري به «دنياي اقتصاد» گفت: از ابتداي آذرماه سال 87 تا كنون 199‌هزار و 5 فقره قرارداد قطعي خريد و فروش مسكن در سامانه ثبت شده كه بيشترين حجم معاملات متعلق به تهران بوده است. در تهران طي 9 ماه اخير 82‌هزار معامله مسكن در سامانه كدرهگيري ثبت شده است.
بر اين اساس از زمان راه‌اندازي سامانه كدرهگيري تاكنون، 2/41 درصد از كل معاملات مسكن در كشور براي بازار مسكن تهران ثبت شده است.
اين آمارها بيانگر آن است كه در تهران به طور متوسط ماهانه 9‌هزار و 111 معامله قطعي بين خريدار و فروشنده مسكن انجام مي‌گيرد. كه اين رقم براي هر روز تهران به طور متوسط 303 فقره معامله مي‌باشد.
همتي، دبير سامانه اطلاعات مديريت املاك و مستغلات كشور در ادامه گفت‌وگو با«دنياي اقتصاد» درباره عضويت بنگاه‌هاي مسكن سراسر كشور در اين سامانه تصريح كرد: تاكنون 62‌هزار مشاور املاك عضو رسمي سامانه شده‌اند و به مابقي بنگاه‌ها اخطارهاي لازم داده شده است كه اگر براي عضويت در سامانه سراسري ثبت معاملات مسكن، اقدام نكنند در مراحل بعدي برخورد‌هاي قانوني با آنها انجام خواهد شد و از ادامه فعاليت آنها جلوگيري مي‌شود.
همتي تاكيد كرد: ثبت معاملات مسكن در سامانه تحت كنترل دولت باعث مي‌شود مسوولان حوزه مسكن از آنچه به‌صورت روزانه در بازار در جريان است آگاه شوند و از تحولات ساعت به ساعت قيمت‌ها نيز مطلع شوند.
وي افزود: بازتاب لحظه‌اي وقايع بازار مسكن و آنچه در اين بازار رد و بدل مي‌شود، مي‌تواند نشان دهد در مناطق مختلف كشور اوضاع اقتصاد مسكن چگونه است.
وي با اشاره به عضويت سازمان امور مالياتي در اين سامانه گفت: با هماهنگي‌هاي انجام شده هم‌اكنون كليه طرفين معامله ملكي موظف به ثبت قراردادشان در اين سامانه هستند و اگر متن معامله را در سامانه ثبت نكنند و كدرهگيري براي آن نگيرند، مفاصاحساب مالياتي براي ملك داده نخواهد شد و در نتيجه محضرخانه‌‌ها تا زمان دريافت مفاصاحساب مجاز به صدور سند نخواهند بود.
دبير سامانه ثبت هوشمند معاملات مسكن همچنين از تلاش براي جلب‌نظر محضرخانه‌ها براي همكاري گسترده با اين سامانه خبر داد.
نبض واقعي بازار مسكن در تهران
مقداد همتي، دبير سامانه ثبت هوشمند معاملات مسكن گفت: از اول امسال تا تاريخ 19/5/88 متوسط قيمت مسكن در تهران براي املاك با متراژ حداكثر 200 مترمربع از 2‌ميليون تومان به يك‌ميليون و 500‌هزار تومان رسيده است.
وي افزود: اين قيمت‌ها براساس متن قراردادهايي كه براي آپارتمان‌هاي با كاربري مسكوني در كل مناطق تهران در سامانه به ثبت رسيده، اعلام مي‌شود.
همتي همچنين با اشاره به بازار مسكن در كلان‌شهر اصفهان افزود: در اصفهان نيز متوسط قيمت واقعي مسكن براي واحد‌هاي مسكوني با متراژ حداكثر 200 مترمربع از 800‌هزار تومان در ابتداي سال به 600‌هزار تومان رسيده است. وي افزود: اين رقم در ماه‌هاي اخير در نوسان بود و از 800‌هزار به 700‌هزار تومان و بالاخره به 600‌هزار تومان در نيمه مرداد ماه سال جاري رسيد.
وصل 13 ارگان به سامانه كدرهگيري
به گزارش دنياي اقتصاد تاكنون 13 سازمان و ارگان دولتي يا نيمه دولتي به سامانه اينترنتي ثبت معاملات مسكن متصل شده‌اند.
اين سازمان‌ها كه فعاليت آنها عمدتا مرتبط با حوزه نقل و انتقال ملك است، با اتصال به سامانه كدرهگيري، انجام معامله در بازار مسكن را تا حد امكان راحت‌تر كرده‌اند.
وزارت بازرگاني، مركز صدور گواهي الكترونيك، شركت خدمات انفورماتيك راهبر، سازمان ثبت احوال، اداره كل ثبت احوال استان تهران، شهرداري تهران، خدمات الكترونيكي تهران، سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، اداره كل ثبت اسناد و املاك تهران، پست جمهوري اسلامي ايران، سازمان امور مالياتي، پايگاه اطلاع‌رساني دولت و كارگروه تحولات اقتصادي از جمله سازمان‌ها و نهادهايي هستند كه امكان اتصال به آنها در سامانه كدرهگيري فراهم است.

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم مرداد 1388ساعت 5:6  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

فضاهای شهری و اصول شهرسازی ایرانی

علیرضا فرسایی : برای دستیابی به یک مکان شهری جذاب، فضا باید به شكل مطلوبی محصور شود، در واقع می‌توان گفت نخستین اصل حاکم بر طراحی مکان‌های شهری، محصوریت‌ است. عناصر شهری، محله‌ای و یا واحدهای مسکونی به طور معمول، عناصر محصور کننده فضا هستند. براساس این اصل، انسان مهمترین رکن فضا محسوب می‌شود و فضا باید مقیاس انسانی داشته باشد

فضاهای شهری از مهمترین و فعال‌ترین مكان‌های شهری در دوران‌های مختلف زندگی بشر به حساب می‌آیند. توجه به عناصر و كیفیت‌های موجود در اینگونه فضاها در دوران‌های مختلف تاریخی بر اساس اهداف و خواسته‌های ساكنین شهرها متفاوت بوده است اما آنچه كه در تمامی دوران‌ها مشترك بوده، حضور مردم و وجود روابط اجتماعی حاكم بر آنها است كه مهمترین اصل در پویایی فضاهای شهری به حساب می‌آید.

فضای شهری به ترکیبی اطلاق می‌شود که از فعالیت‌ها، بناهای مختلف فرهنگی، اجتماعی، اداری، تجاری و مانند آن و عناصر و اجزای شهری به‌ صورتی آراسته، هماهنگ و واجد نظم و بالطبع با ارزش‌های بصری سازمان یافته باشد. فضای شهری جزء جدایی‌ناپذیر از ساختار فضایی یك شهر در ادوار مختلف تاریخ شهر است و به همین دلیل مانند ساخت کلی شهر، تابع شرایط اجتماعی و اقتصادی متغیر است و در هر فرهنگی به ‌صورت‌های گوناگون مانند میدان، خیابان، تکیه، بازار، گذر و ... جلوه كرده است. فضاهای شهری از مهمترین و فعال‌ترین مكان‌های شهری در دوران‌های گذشته به حساب می‌آمده‌اند. فضاهایی خارج از عرصه‌های خصوصی زندگی شهروندان كه قابلیت ظهور تعاملات اجتماعی در آنها بسیار بالا بوده است. بهترین راه درك فضای شهری، نگاه دقیق به تجربه طراحی فضا در طول تاریخ است.

«ادموند بیکن» یکی از مهم‌ترین طراحان شهری عقیده دارد جوهر مطالعه و بررسی آثار با ارزش معماری و شهرسازی همان خصوصیت فضایی است و تا زمانی که درك نشود سرگردانی در طراحی فضاهای شهری و معماری ادامه دارد؛ چرا که خصوصیت فضایی در واقع جوهر روابط فرهنگی، اجتماعی و فعالیت‌های شهروندان است. به بیانی روشن‌تر؛ فضا، مکانی است در همه ادوار، استوار بر گذشته‌ای وزین، حالی زنده و انعطاف‌‌پذیر برای آینده. بنابراین امروز هم باید از فضاهای گذشته استفاده کرد و اگر جوابگو نیست، باید بتوان با مهارت و استادی، فضاهایی نیز به آن افزود، همان‌طور که تاریخ تکوین فضا این امر را به ‌خوبی نشان می‌دهد.

در تعریف فضای شهری لازم است حوزه این تعریف مشخص باشد. به عنوان مثال تعریفی كه جامعه‌شناسان از فضای شهری دارند متفاوت از تعریفی است كه معماران و شهرسازان از این موضوع دارند. به طور كلی پس از بررسی و مطالعه پیرامون شهرها و فضاهای شهری در دوران‌های مختلف تاریخی می‌توان گفت كه فضای شهری (شامل منظر شهری) فضایی است كه حوزه عمومی را می‌سازد و فضای معماری، حوزه‌ای خصوصی‌تر محسوب می‌شود. هرگونه فضایی كه در شهر قرار دارد را نمی‌توان فضای شهری دانست، بلکه ارتباطات ویژه بصری و حرکتی در فضایی با خصوصیاتی ویژه، معرف فضای شهری است، در غیر این صورت چیزی بیشتر از حفره‌ای بین ساختمان‌های شهر نخواهیم داشت. رابطه میان عناصر تشكیل‌دهنده فضای شهری باید برای فرد ناظر قابل درك باشد و فرد بتواند از رابطه موجود، ساختاری در ذهن خود ایجاد كند. به این ترتیب فضای شهری هدفمند بوده و بستر رویدادهای تعریف شده‌ای خواهد شد.

فضای شهری به عنوان یکی از ارکان اصلی ساخت کالبدی شهر دارای مفهومی عام و اجتماعی است. فضای شهری فضایی است که به همه مردم اجازه می‌دهد به آن دسترسی داشته باشند و در آن فعالیت کنند. در این فضا فرصت آن وجود دارد که برخوردهای از پیش تدوین نشده اتفاق افتد و افراد در یک محیط اجتماعی جدید با هم رابطه برقرار كنند. بنابراین شرط اساسی برای این‌ که یک فضای عمومی، فضای شهری باشد برقراری تعاملات اجتماعی بین مردم در آن است. طبق آنچه بیان شد فضای شهری، فضایی مصنوعی و ساخته دست بشر است كه سازمان یافته، آراسته و واجد نظم به ‌صورت بستری برای فعالیت‌ها و رفتارهای انسانی می‌باشد. انسان جزئی از این فضا است و با ارزش‌ها و هنجارهای خود به این فضا معنی و مفهوم می‌بخشد.

با توجه به موارد ذكر شده در بالا می‌توان به این نتیجه رسید كه فضاهای شهری در معماری و شهرسازی ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. به عنوان مثال وجود فضاهایی مانند میدان، میدانچه، گذر و ... در شهرهای قدیم ایران مؤید این مسأله است. به عنوان مثال میدان نقش جهان اصفهان از جمله فضاهای مهم شهری در معماری و شهرسازی ایران به شمار می‌آید؛ چرا كه این میدان محلی برای برگذاری جشن‌ها و مراسم خاص دولتی و همچنین محلی برای برقراری ارتباطات و تعاملات اجتماعی بین مردم اصفهان بوده است. میدان نقش جهان؛ فضایی شهری است كه در مقیاس بزرگ و حكومتی عمل می‌كند.

در شهرسازی ایرانی فضاهایی با مقیاس كوچك‌تر نیز وجود دارد. به عنوان مثال میدانچه‌هایی كه در محلات مختلف شهر یزد وجود دارند، دلیلی بر اثبات توجه معماران ایرانی به فضای شهری است.

طراحی در شهرهای ایران؛ بخش‌های قدیمی یا درونی، بخش میانی، بخش جدید و کل مجموعه شهری را شامل می‌شود. از این میان، در بخش‌های قدیمی (درونی) و تا حدی میانی، اصول سازماندهی فضا بیشتر دیده می‌شود. سازمان کالبدی شهرهای قدیمی ایران بر پیوند فضایی میان عناصر مجموعه، یعنی میدان، خیابان‌های اصلی و مرکز شهر در مراکز محلات استوار است. پیوستگی فضایی گرچه در بافت قدیم بسیاری از شهرهای ایران وجود دارد، اما این پیوستگی در بافت قدیم شهرهای کویری بیشتر مشهود است؛ معابر اصلی به صورت شطرنجی نامنظم پیوند فضایی میان محلات، مراکز آنها و مجموعه مرکز شهر را برقرار می‌کرده است. برای دستیابی به یک مکان شهری جذاب، فضا باید به شكل مطلوبی محصور شود و در واقع می‌توان گفت نخستین اصل حاکم بر طراحی مکان‌های شهری، محصوریت‌ است. عناصر شهری، محله‌ای و یا واحدهای مسکونی به طور معمول، عناصر محصورکننده فضا هستند. براساس این اصل، انسان مهمترین رکن فضا محسوب می‌شود و فضا باید مقیاس انسانی داشته باشد. این اصل هنگامی نمود پیدا می‌كند که فضای بین ساختمان‌ها احساس انسانی را بر انگیزد. محصوربودن فضایی با پیوستگی بدنه با محصورکننده فضا ارتباط دارد؛ بدین مفهوم که وجود فواصل متعدد بین بدنه ساختمان‌ها و اختلاف فاحش بین نماها موجب تضعیف فضای محصور می‌گردد.

علاوه بر این، محصوریت با سادگی شکل در کل و جزء و همچنین ایستایی و پویایی فضاهای محصور ارتباط پیدا می‌كند. فضاهای ارتباط دهنده یعنی معابر اصلی و فضاهای میدان مانند که عناصر مختلف را در شهر و در مرکز آن به هم پیوند می‌دهند، واجد شرایط خصوصیت پویایی و ایستایی هستند. در این صورت، میدان و میدانچه؛ ایستا و گذر و خیابان؛ پویا هستند. احساس محصور بودن در فضا اساساً بر رابطه فاصله چشم ناظر از ارتفاع بدنه محصورکننده فضا استوار است.

یكی دیگر از مسائل مهم و مورد توجه در شهرسازی ایران، توجه به قلمروهای فضایی سلسله مراتب دسترسی افراد به فضاهای مختلف است. قلمرو فضایی معمولاً به دو صورت عمومی و خصوصی قابل بررسی است. در بافت قدیم شهرهای ایران، حد فاصل و واسط این قلمروهای فضایی نیز تعریف شده است. فضاهای خصوصی شامل حیاط و عناصر در برگیرنده آن بوده است. فضای نیمه عمومی ـ نیمه خصوصی به صورت یک بن‌بست اختصاصی یا یک هشتی که به چند خانه راه داشته است، قلمرو چندین واحد مسکونی یا مجموعه همسایگی بوده و فضاهای عمومی به صورت گذر و میدان، قلمرو و محدوده یک محله بوده است. به وجود آوردن اختلاف سطح، پیچ، پل و کاشت درخت، در ایجاد قلمرو كمك می‌كند.

توجه به اصول كلی در شهرسازی قدیم ایران و دقت در ریزه‌كاری‌هایی كه در بالا گفته شد باعث به وجود آمدن فضاهایی كارآمد و شهری موفق شده است. حال این پرسش مطرح است كه برای بهبود كیفیت زندگی وكارآمدتر شدن فضاهای شهری، امروزه چه كاری باید انجام داد؟

منبع:نشریه مسکن

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم مرداد 1388ساعت 19:0  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تغيير نام و نامگذاري 31 مورد از معابر شهر تهران

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم مرداد 1388ساعت 18:39  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نامگذاري 98 مورد از معابر شهر تهران

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم مرداد 1388ساعت 18:36  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تجربه اجتماعات محله ای در زلزله بم

اجتماعات  محله ای و جایگاه آنها در آموزش همگانی و نظام آمادگی و واکنش به حوادث طبیعی در مناطق شهری
(بر پایه تجربه مناطق آسیب دیده از زلزله در شهرستان بم)

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم مرداد 1388ساعت 18:29  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

فرهنگ و اصول و مباني پدافند غيرعامل

پدافند غيرعامل يك واژه دور از ذهن نيست، در طول دفاع مقدس حركت مردم ما براي دفاع از مرز و بوم و دفاع از ارزش‌ها در واقع يك نوع پدافند بود. البته دفاع در ذات انسان يك امر غريزي است كه به دو شكل عامل و غيرعامل مطرح است. دفاع عامل استفاده از همه تجهيزات و امكانات نظامي است براي مقابله با دشمن و دفاع غيرعامل استفاده از مجموعه ظرفيت‌هايي كه نظامي نيست. امكانات و مجموعه دانسته‌هايي كه مي‌تواند دشمن را به عقب رانده يا مانع نفوذ و گسترش دشمن شود.

 

روی ادامه مطلب کلیک کنید!


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم مرداد 1388ساعت 10:34  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

شهرنشینی چیست؟

روی ادامه مطلب کلیک کنید!


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 20:38  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نصب نقشه های جدید در ایستگاه های اتوبوس

 

نقشه های جدید در ایستگاه های اتوبوس منطقه 19 نصب شد.  

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 19، معصومی رییس اداره زیباسازی اعلام کرد : این نقشه ها شامل نقشه راهنمای منطقه ، خطوط شبکه اتوبوسرانی و محل ایستگاه ها، امکانات شهری از جمله بیمارستان، ایستگاه های آتش نشانی، مراکز تجاری وتفریحی، ایستگاه های مترو و... است.

وی افزود: نقشه های قبلی نشانگر نقشه منطقه و ایستگاه های اتوبوس بودند. جنس این نقشه ها لمینت است و داخل محفظه های شیشه ای نصب می شوند تا آسیبی به آنها وارد نشود. پس از نصب نقشه در تمامی ایستگاه های اتوبوس نگهداری و عملیات به روز رسانی آنها انجام خواهد شد.

همچنین این رییس اداره زیباسازی از جمع آوری سایبان های فرسوده واحدهای تجاری منطقه خبر داد.

وی افزود : اداره زیباسازی با صدور اخطاریه به اصناف وکسب محله های مختلف از آنان خواست سایبان های فرسوده واحدهای تجاری خود را درموعدهای مقرر جمع آوری و یا تعویض کنند. این اقدام جهت افزایش زیبایی بصری شهر انجام می شود.

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 20:33  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

الگوي مصرف در زيباسازي جنوب تهران اصلاح شد

 

رئيس اداره زيباسازي شهرداري منطقه 20 گفت: در اين منطقه طي سال جاري از تجهيزات ماندگار و کم مصرف در تبليغات محيطي و شهري استفاده مي شود.  

به گزارش روابط عمومي شهردار ي منطقه 20 ، مهندس داوود دانشور با بيان اين مطلب گفت : در اعياد و مناسبت هاي سال گذشته  معابر و ميادين سطح منطقه چراغاني مي شدند که اين امر مصرف بالاي برق را به همراه داشت در حاليکه در سال جاري از پرچم هاي رنگي براي تزئين معابر استفاده مي شود  که ماندگار تر و کم هزينه تر هستند.

دانشور در ادامه استفاده از چراغ هاي کم مصرف در نورپردازي رنگي اماکن و پل ها خبر داد و افزود:  چراغ هاي" ال اي دي " سيستم روشنايي جديدي هستند که مصرف اندک ، دوام بالا و درصد سوختگي پاييني دارند.

رئيس اداره زيباسازي استفاده از بيلبوردها و سازه هاي پرتابل را به جاي پلاکارد از ديگر اقدامات اين اداره در سال جاري عنوان کرد و افزود : تبليغات محيطي در قالب بيلبوردهاي جديد ساماندهي شده است که علاوه بر زيبايي منظر شهري کاربري بيشتري دارند.

وي در ادامه خاطر نشان کرد : در مناسبت هاي مذهبي نيز به جاي نصب بنرهاي تبريک و تسليت سالروز ولادت و وفات ائمه به طور جداگانه ، احاديثي بدون قيد تاريخ چاپ شده که در هر دو مناسبت کاربرد داشته باشد و هزينه اضافي به اداره تحميل نشود.

دانشور کاهش فاصله شستشوي جداول و المان هاي شهري و جمع آوري المان هاي اضافي را از ديگر افدامت صورت گرفته در اين راستا ذکر کرد.

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 10:56  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

بهره برداری از خط اتوبوس برقی ‌میدان شوش - راه آهن تا 2 ماه آینده

 

مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از بهره برداری خط اتوبوس برقی میدان شوش - راه آهن تا 2 ماه آینده خبر داد .  

 

مهندس بیژنی در گفتگو با روابط عمومی با بیان این مطلب اظهار کرد: عملیات اجرایی احداث خط اتوبوس برقی حدفاصل میدان شوش تا راه آهن رو به اتمام است و کابل گذاری و ایجاد 2 ایستگاه تقویت برق در این مسیر صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر اتوبوس های برقی تا میدان شوش به شهروندان خدمات رسانی می کنند که با بهره برداری از این خط تا 2 ماه آینده ‌‌اتوبوس برقی تا میدان راه آهن ادامه مسیر خواهند داد.

مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه افزود : هم اکنون اتوبوس های برقی از چهارراه تهرانپارس تا میدان امام حسین (ع) و از آنجا تا میدان شوش خدمات رسانی می کنند . در خط جدید اتوبوس های برقی از میدان شوش تا راه آهن به کارگیری خواهند شد ، ضمن آنکه تعدادی اتوبوس برقی جدید نیز به ناوگان اضافه می شود.

وی خاطر نشان کرد : از نظر کارشناسی اتوبوس های برقی یکی از بهترین انتخاب ها برای سیستم حمل ونقل عمومی تهران محسوب می شود اما توسعه این خطوط در برخی نقاط شهر به دلیل نبود بسترهای لازم و وجود معارضات متعدد امکان پذیر نیست.

مهندس بیژنی تاکید کرد : اتوبوس های برقی جز کم هزینه ترین و کم استهلاک ترین وسایل نقلیه عمومی هستند که علاوه بر دارا بودن میزان بالای برداشت مسافر، کمترین آسیب رسانی را به محیط زیست به همراه دارند .

منبع: شهرداری تهران

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 10:49  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

نشست خبری مهندس علیرضا جعفری شهردار منطقه 9 با رسانه های گروهی

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 9:33  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

شهردار منطقه 9 شهر تهران: شهرداري بايد به عنوان نهاد فرهنگي و اجتماعي پذيرفته شود

 

شهردار منطقه 9 شهر تهران:

شهرداري بايد به عنوان نهاد فرهنگي و اجتماعي پذيرفته شود

شهردار جديد منطقه 9 گفت: شهرداري به عنوان نهاد فرهنگي و اجتماعي در شهرها در تلاش است زمينه هاي آن را براي شهروندان آماده كند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، مهندس عليرضا جعفري امروز 21 مرداد در جمع خبرنگاران افزود: مديريت شهري در كلانشهري مثل تهران با مولفه هاي مسئله سازي كه دارد، داراي پيچيدگي هاي زيادي است كه در پناه سياست گذاري شهردار تهران كه اميدواريم به چشم انداز 1404 در تهران دست يابيم تا اين نوع نگرش شهروندان را به شهرداري به عنوان نهاد اجتماعي فرهنگي تغيير بدهيم.

شهردار منطقه 9 اظهار داشت: 5 دستور كار از سوي شهرداري امسال به عنوان محور اصلي به شهرداريها ابلاغ شد كه مي توان به مسئله درآمد پايدار، بحث بافتهاي فرسوده، بحث رويكرد برنامه هاي فرهنگي اجتماعي و در نهايت سياست ناحيه محوري اشاره كرد.

مهندس جعفري درباره شاخصه هاي فعاليت شهردار در منطقه 9 اشاره و تصريح كرد: مهمترين المان شهر تهران ميدان آزادي يا برج آزادي است كه نيازمند مديريت چند جانبه مي باشد.

ميدان آزادي از وروديهاي غربي تهران به علت استقرار مسافران در اين ميدان داراي مشكلات فرهنگي اجتماعي زيادي است.

شهردار منطقه فرودگاه مهرآباد را محل جابجايي مسافران داخلي و خارجي دانست و ادامه داد: فرودگاه مهر آباد روزانه پذيراي مسافران داخلي و خارجي زيادي است و با مديريت خدمات رساني در مسايل مختلف مي توان زمينه ساز كاهش بروز پديده هاي اجتماعي زيادي بود.

مهندس جعفري خاطر نشان كرد: بحث سرمايه گذاري خدمات رساني با استفاده از مشاركت بخش خصوصي و ايجاد بازار در منطقه و مراكز صنعتي و فعال سازي كارخانجات نيمه تعطيل از ديگر برنامه هاي اين شهرداري است.

وي افزود: احياي مراكز فرهنگي و اجتماعي با نگاه به رويكرد مذهبي با توجه به وجود امام زاده عبدالله در منطقه توسعه كالبدي پاداگان جي و همچنين كاهش اثرات آلودگي صوتي در مناطق همجوار فرودگاه مهرآباد از ديگر برنامه هاي شهرداري منطقه 9 است.

وي به نياز شهر توسعه يافته در 2 بال اشاره كرد و اظهار داشت: شهر توسعه يافته در برگرفته 2 بال، مديريت شهري و شهروند توسعه يافته است.

شهردار منطقه 9 برج آزادي را اصلي ترين المان شهر دانست و خاطر نشان كرد: امسال به شستشوي برج آزادي خواهيم پرداخت اين برج زير نظر بنياد رودكي اداره مي شود، اما عمليات زيبا سازي و شستشوي و مرمت برج برعهده اين شهرداريست كه در تلاش هستيم به نحو احسن صورت گيرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 9:22  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

کاربري فضاهاي اطراف پادگان جي تغيير مي کند


شهردار منطقه 9 تهران گفت: بايد فضاهاي مسکوني حاشيه پادگان جي، به فضاهاي خدماتي تبديل شود.
عليرضا جعفري در نشست خبري با خبرنگاران افزود: هم اکنون فضاهاي اطراف اين پادگان به علت تعدد پروازهاي فرودگاه مهرآباد آلودگي صوتي زيادي دارد که اين موضوع براي ساکنان، مشکلاتي به وجود آورده است.
وي گفت: تغيير عملکرد اين فضاها، در برنامه بلندمدت محقق مي شود.
شهردار منطقه 9، همچنين توجه به رويکرد فرهنگي اجتماعي، حمل و نقل عمومي، احياي بافت هاي فرسوده و اجراي سياست هاي ناحيه محوري را از مهمترين برنامه هاي امسال اعلام کرد و افزود: در خصوص درآمدهاي شهرداري نيز ايجاد درآمدهاي پايدار مدنظر خواهد بود.
جعفري افزود: شستشوي برج آزادي به عنوان يکي از مهمترين نمادهاي منطقه و دروازه غربي تهران، پس از يکسال پيگيري بزودي آغاز مي شود.
وي با اشاره به محدوديت و ممنوعيت استفاده از داربست در بدنه برج و اتخاذ شيوه مناسب شستشو گفت: تعدادي کارگر پس از اعزام به خارج از کشور، در دوره هاي تخصصي شيوه اصولي شستشوي اينگونه بناها را فرا گرفتند.
شهردار منطقه 9، اهميت حفظ و پيشگيري از وارد شدن صدمات احتمالي به بدنه برج را مهمترين علت حساسيت شهرداري، براي استفاده از کارگران حرفه اي براي شستشوي بدنه برج آزادي برشمرد.
 
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 9:17  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

شهردار منطقه 9: شست و شوي برج آزادي آسيبي به آن وارد نمي کند

  شهردار منطقه 9: شست و شوي برج آزادي آسيبي به آن وارد نمي کند 

شهردار منطقه 9 تهران با اشاره به برنامه اين منطقه براي شست و شوي برج آزادي از اواخر ماه جاري تاکيد کرد که اين شست و شو با مواد شيميايي مورد تاييد انجام مي شود و آسيبي به بدنه برج نمي رساند.   

 

به گزارش خبرنگار شهري ايرنا،" عليرضا جعفري "روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت:

وجود برج بزرگ آزادي در محدوده شهرداري منطقه 9 از مهمترين شاخصه هاي اين منطقه است که به عنوان يک نماد شهري داراي کارکرد فرهنگي و اجتماعي است.

وي افزود: اين مجموعه از مراکزي است که زير نظر بنياد رودکي در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي که مديريت تالار وحدت را هم برعهده دارد قرار دارد.

وي با بيان اينکه مسئوليت مسايل شهري برج آزادي بر عهده سازمان زيباسازي شهرداري تهران است، گفت: مطالعات و بررسي ها يي در خصوص شست و شوي اين برج انجام شده و مذاکرات با پيمانکاري که قابليت شست و شوي برج با حفظ مسايل مربوط به ميراث فرهنگي را دارد انجام گرديده و به زودي اين کار آغاز مي شود.

جعفري اظهارداشت: يکي از محدوديت هايي که در شست و شوي اين برج وجود دارد عدم استفاده از داربست است از اين رو بايد از تجهيزات خاصي استفاده کرد که در اين خصوص کارگراني در خارج از کشور آموزش ديده اند تا کار شست و شو را انجام دهند.

همچنين در قسمت هايي از برج که نياز به کاشي کاري دارد از کاشي کاران مجرب اصفهاني استفاده مي کنيم.

وي با اشاره به وجود چهار تپه در چهار گوشه ميدان آزادي گفت: طراحي براي توسعه ميدان انجام شده که پس از انجام بررسي هاي لازم اين کار صورت مي گيرد.

شهردار منطقه 9 تهران آلودگي صوتي ناشي از فرود هواپيماها در فرودگاه مهرآباد را از جمله مشکلات مهم اين منطقه دانست و افزود: اين آلودگي صوتي اثرات زيست محيطي بسياري در پي دارد که بايد با نگاه توسعه شهري به گونه اي رفتار کنيم که اثرات منفي آن را کاهش دهيم.

جعفري گفت: با توجه به اينکه پادگان جي فرصت مناسبي براي افزايش سرانه هاي خدماتي، اجتماعي و فرهنگي است بايد در طراحي توسعه آن به گونه اي عمل کرد تا مشکلات منطقه را در بلند مدت از بين برد.

وي افزود: ايجاد مراکز خدماتي در کنار پادگان جي مي تواند بسياري از مشکلات منطقه را مرتفع کند.

به گفته جعفري تغيير عملکرد فضاي پيراموني فرودگاه از نگاه مسکوني به نگاه خدماتي بايد مورد توجه قرار گيرد.

شهردار منطقه 9 مسايل ترافيکي را از ديگر مشکلات محدوده فرودگاه مهرآباد دانست و تصريح کرد: مسافران بسياري که قصد عزيمت به فرودگاه را دارند از محدوده منطقه ما عبور مي کنند که اين از فرصت هايي است که وجود اين فرودگاه براي ما فراهم کرده اما مسايل ترافيکي حاصل از اين تردد ها که اوج آن در ورود و خروج حجاج از کشور قابل لمس است از جمله مشکلات منطقه 9 است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 9:13  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

شهردار منطقه 9: احياي مراكز صنعتي و كارخانجات نيمه‌تعطيل در دستور كار است

شهردار منطقه 9:
برج آزادي بزودي شست‌وشو مي‌شود
پادگان جي بصورت كامل به مديريت شهري واگذار نمي‌شود
احياي مراكز صنعتي و كارخانجات نيمه‌تعطيل در دستور كار است

شهردار منطقه 9 تهران، ضمن يادآوري اين كه خروج پادگان‌هاي تهران با توجه به مصوبه مجلس و در توافقي با نيروهاي مسلح در دستور كار است، گفت: پادگان جي به صورت كامل به مديريت شهري واگذار نمي‌شود، بلكه تبديل به نقطه‌اي شهري مي‌شود كه شهرداري براي تغيير كاربري و عملكرد شهري آن، مجوزهاي قانوني و عوارض مربوطه را صادر مي‌كند.

به گزارش خبرنگار «شهري» ايسنا، مهندس عليرضا جعفري در نشست خبري امروز خود با اظهار اميدواري از اين كه اين پادگان به فرصتي براي توسعه خدمات در اين منطقه تبديل شود، افزود: توسعه مراكز خدماتي، فرهنگي و تفريحي در طراحي پادگان جي گنجانده شده است كه اميدواريم عمليات اجرايي آن هر چه سريع‌تر آغاز شود.

وي در ادامه اين بحث گفته‌هاي خود را به موضوع آلودگي صوتي ناشي از وجود فرودگاه مهرآباد معطوف كرد و گفت: كافيست، يك روز در خيابان‌هاي منتهي به ديوارهاي فرودگاه باشيد تا مشكلات زيست محيطي ناشي از آلودگي صوتي فرود هواپيما را حس كنيد، چرا كه اين آلودگي اثرات منفي بر حوزه‌هاي اجتماعي بر جاي مي‌گذارد و يكي از نقاط پنهان آسيب‌هاي منطقه به شمار مي‌رود.

شهردار منطقه 9 شهرداري تهران در ادامه با بيان اين كه هنوز برنامه شست‌وشوي برج «آزادي» عملياتي نشده است، عنوان كرد: شست‌وشوي برج نيازمند تجهيزات خاصي است و در اين راستا كارگران براي آموزش استفاده از اين وسايل و تكنولوژي شست‌وشو به صورت معلق در هوا، در خارج از كشور آموزش ديده‌اند و به زودي شاهد عمليات شست‌وشو خواهيم بود.

جعفري در ادامه از طراحي چهار تپه در چهار گوشه ميدان آزادي در راستاي توسعه ميدان خبر داد كه پس از تصويب، در دستور كار اجرايي قرار مي‌گيرد.

وي وجود مراكز صنعتي و كارخانجات در محور بزرگراه «فتح» و «45 متري زرند» را به عنوان يكي ديگر از شاخص‌هاي منطقه 9 ياد كرد و گفت: بايد برنامه‌ريزي‌ براي توسعه فضاهاي صنعتي با رويكرد صنايع پيشرفته، در كنار تغيير عملكرد مجموعه‌هايي كه به صورت تعطيل و نيمه متروك درآمده‌اند، داشته باشيم.

شهردار منطقه 9 شهرداري تهران با اشاره به اين كه احياي مراكز صنعتي و كارخانجات نيمه تعطيلي را در دستور كار داريم، اضافه كرد: لذا به دنبال ايجاد فرصت‌هايي براي ايجاد نقاط و مراكز خدماتي و تجاري هستيم كه اين امر نيازمند مشاركت بخش خصوصي است.

جعفري از محله «امامزاده عبداله» به عنوان قطب مذهبي منطقه و تبديل آن به عنوان يكي از مراكز توسعه فرهنگي منطقه ياد كرد و گفت: متاسفانه در اين مورد با نقطه‌اي تاريك روبرو هستيم، چرا كه در اين محله با آسيب‌هاي اجتماعي و مسايلي همچون زنان بدسرپرست و

بي‌سرپرست مواجه هستيم كه در صورت احياي محله مي‌توانيم، شاهد تحولاتي در آن باشيم.

به گزارش ايسنا، وي درباره بافت‌هاي فرسوده و بازسازي و نوسازي اين بافت‌هاي منطقه 9، اظهار كرد: مهندسان در حال طراحي نقاط فرسوده هستند و پنج پروژه بدين منظور در منطقه تعريف شده تا با استفاده از تملك و توسعه شهري، كار نوسازي انجام شود كه براي انجام اين كار، طرح خانه به جاي خانه و تجميع پلاك‌ها در دستور كار است.

جعفري تصريح كرد: به دليل موقعيت ميدان آزادي و ورودي غرب شهر تهران، مسافران زيادي از آنجا تردد مي‌كنند كه فرهنگ‌هاي متفاوت مسافران، زمينه‌ساز مشكلات و آسيب‌هاي فراوان اجتماعي است.

شهردار منطقه 9 شهرداري تهران، مباحثي همچون ايجاد درآمدهاي پايدار، احيا و نوسازي بافت‌هاي فرسوده، گسترش برنامه‌هاي فرهنگي و اجتماعي و اجراي سياست ناحيه محوري در راستاي مديريت منطقه را از جمله برنامه‌هاي پيش روي خواند.

منبع: ایسنا

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 9:8  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

باید اثرات منفی آلودگی صوتی ناشی از فرودگاه مهرآباد را کاهش دهیم

 

 


شهردار منطقه 9:

باید اثرات منفی آلودگی صوتی ناشی از فرودگاه مهرآباد را کاهش دهیم / برج آزادی شست وشو می شود

شهردار منطقه 9 تهران آلودگی صوتی ناشی از فرود هواپیماها در فرودگاه مهرآباد را از جمله مشکلات مهم این منطقه دانست و گفت: این آلودگی صوتی اثرات زیست محیطی بسیاری در پی دارد که باید با نگاه توسعه شهری به گونه ای رفتار کنیم که اثرات منفی آن را کاهش دهیم.

به گزارش خبرنگار سما ، مهندس علیرضا جعفری در یک نشست خبری ضمن گرامیداشت روز خبرنگاران و تبریک این روز به اصحاب رسانه ، با اعلام این مطلب گفت: با توجه به اینکه پادگان جی فرصت مناسبی برای افزایش سرانه های خدماتی ، اجتماعی و فرهنگی است باید در طراحی توسعه آن به گونه ای عمل کرد تا مشکلات منطقه را در بلند مدت از بین برد.

وی افزود: ایجاد مراکز خدماتی در کنار پادگان جی می تواند بسیاری از مشکلات منطقه را حل کند.

به گفته جعفری تغییر عملکرد فضای پیرامونی فرودگاه از نگاه مسکونی به نگاه خدماتی باید مورد توجه قرار گیرد.

شهردار منطقه 9 مسایل ترافیکی را از دیگر مشکلات محدوده فرودگاه مهرآباد دانست و تصریح کرد: مسافران بسیاری که قصد عزیمت به فرودگاه را دارند از محدوده منطقه ما عبور می کنند که این از فرصت هایی است که وجود این فرودگاه برای ما فراهم کرده اما مسایل ترافیکی حاصل از این تردد ها که اوج آن در ورود و خروج حجاج از کشور قابل لمس است از جمله مشکلات منطقه 9 است.

جعفری در ادامه گفت: وجود برج بزرگ آزادی در محدوده شهرداری منطقه 9 از مهمترین شاخصه های این منطقه است که به عنوان یک المان شهری دارای کارکرد فرهنگی و اجتماعی است.

وی افزود:این مجموعه از مراکزی است که زیر نظر بنیاد رودکی در وزارت ارشاد که مدیریت تالار وحدت را هم برعهده دارد  قرار دارد.

وی با بیان اینکه مسئولیت مسایل شهری برج آزادی بر عهده سازمان زیباسازی شهرداری تهران است ، از شست و شوی  این برج در پایان ماه جاری خبر داد و گفت: مطالعات و بررسی ها در این خصوص انجام شده و مذاکرات با پیمانکاری که قابلیت شست و شوی برج با حفظ مسایل مربوط به میراث فرهنگی را دارد انجام شدهخ و به زودی این کار آغاز می شود.

جعفری ادامه داد: یکی از محدودیت هایی که در شست و شوی این برج وجود دارد این عدم استفاده از داربست است از این رو باید از تجهیزات خاصی استفاده کرد که در این خصوص کارگرانی در خارج از کشور آموزش دیده اند تا کار شست و شو از سوی آنان انجام گیرد.همچنین در قسمت هایی از برج که نیاز به کاشی کاری دارد از کاشی کاران مجرب و اصفهانی استفاده می کنیم.

وی با اشاره به وجود 4 تپه در 4 گوشه میدان آزادی گفت: طراحی برای توسعه میدان انجام شده که پس از انجام بررسی های لازم این کار صورت می گیرد.

شهردار منطقه 9 به محله امامزاده عبدا... در این منطقه اشاره کرد و گفت: زیارتگاه امامزاده عبدا... که دو فرزند حضرت عباس (ع) در آنجا مدفون شده اند از جمله اماکنی است که بسیار غریب واقع شده و برای شهروندان تهرانی ناآشناست که باید با رسیدگی به این مکان مقدس آن را به قطب فرهنگی و مذهبی منطقه تبدیل کنیم.

مهندس جعفری با بیان اینکه مهمترین استراتژی ما تغییر نگاه شهروندان به شهرداری از سازمان خدماتی به نهاد اجتماعی است ، گفت: باید رویکردهای اجتماعی را در شهر حاکم کنیم و در مقابل آن شهروندمداری و شهروند محوری را جاری و ساری کنیم.

وی سپس به 5 محور اصلی برنامه های مناطق از سوی شهردار تهران اشاره کرد و گفت: توجه به حمل و نقل عمومی ، مباحث درآمدی بر اساس نگاه درآمد پایدار ، توجه به بافت فرسوده ، برنامه های اجتماعی و فرهنگی و  سیاست ناحیه محوری از محورهایی است که ما در شهرداری منطقه 9 پیگیری خواهیم کرد.

شهردار منطقه 9 در پایان گفت: منطقه 9 شهرداری تهران از لحاظ وسعت شهری محدود است و وسعت کمی دارد اما فرصت های خوبی در ان وجود دارد که برای شهر تهران می تواند نقطه قوتی باشد.

منبع: سما

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 9:4  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

تصاویر نشست خبری مهندس علیرضا جعفری شهردار منطقه 9 با رسانه های گروهی

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 8:52  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

برج آزادی تا پایان مرداد شسته می شود

شهردار منطقه 9:

برج آزادی تا پایان مرداد شسته می شود

شهردار منطقه 9 تهران با بیان اینکه مسئولیت مسائل شهری برج آزادی بر عهده سازمان زیباسازی شهرداری تهران است، از شست و شوی این برج در پایان ماه جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهندس علیرضا جعفری با بیان این مطلب گفت: مطالعات و بررسیها در این خصوص انجام شده و مذاکرات با پیمانکاری که قابلیت شست و شوی برج با حفظ مسایل مربوط به میراث فرهنگی را دارد انجام گرفته  و به زودی این کار آغاز می شود.

 

جعفری ادامه داد: یکی از محدودیت هایی که در شست و شوی این برج وجود دارد این عدم استفاده از داربست است از این رو باید از تجهیزات خاصی استفاده کرد که در این خصوص کارگرانی در خارج از کشور آموزش دیده اند تا کار شست و شو از سوی آنان انجام گیرد.همچنین در قسمتهایی از برج که نیاز به کاشی کاری دارد از کاشی کاران مجرب و اصفهانی استفاده می کنیم.

 

شهردار منطقه 9 با توجه به اینکه پادگان جی فرصت مناسبی برای افزایش سرانه های خدماتی ، اجتماعی و فرهنگی است باید در طراحی توسعه آن به گونه ای عمل کرد تا مشکلات منطقه را در بلند مدت از بین برد.

 

وی با بیا اینکه ایجاد مراکز خدماتی در کنار پادگان جی می تواند بسیاری از مشکلات منطقه را حل کند، افزود:  تغییر عملکرد فضای پیرامونی فرودگاه از نگاه مسکونی به نگاه خدماتی باید مورد توجه قرار گیرد.

 

شهردار منطقه 9 مسائل ترافیکی را از دیگر مشکلات محدوده فرودگاه مهرآباد دانست و تصریح کرد: مسافران بسیاری که قصد عزیمت به فرودگاه را دارند از محدوده منطقه ما عبور می کنند که این از فرصتهایی است که وجود این فرودگاه برای ما فراهم کرده اما مسائل ترافیکی حاصل از این تردد ها که اوج آن در ورود و خروج حجاج از کشور قابل لمس است از جمله مشکلات منطقه 9 است.

 

جعفری در ادامه گفت: وجود برج بزرگ آزادی در محدوده شهرداری منطقه 9 از مهمترین شاخصه های این منطقه است که به عنوان یک المان شهری دارای کارکرد فرهنگی و اجتماعی است.

 

وی افزود: این مجموعه از مراکزی است که زیر نظر بنیاد رودکی در وزارت ارشاد که مدیریت تالار وحدت را هم برعهده دارد  قرار گرفته است.

 

وی با اشاره به وجود چهار تپه در چهار گوشه میدان آزادی گفت: طراحی برای توسعه میدان انجام شده که پس از انجام بررسی های لازم این کار صورت می گیرد.

 

شهردار منطقه 9 به محله امامزاده عبدا... در این منطقه اشاره کرد و گفت: زیارتگاه امامزاده عبدا... که دو فرزند حضرت عباس (ع) در آنجا مدفون شده اند از جمله اماکنی است که بسیار غریب واقع شده و برای شهروندان تهرانی ناآشناست که باید با رسیدگی به این مکان مقدس آن را به قطب فرهنگی و مذهبی منطقه تبدیل کنیم.

 

مهندس جعفری با بیان اینکه مهمترین استراتژی ما تغییر نگاه شهروندان به شهرداری از سازمان خدماتی به نهاد اجتماعی است ، گفت: باید رویکردهای اجتماعی را در شهر حاکم کنیم و در مقابل آن شهروندمداری و شهروند محوری را جاری و ساری کنیم.

 منبع: خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 8:47  توسط مهندس مهدی متین فر  | 

در غرب تهران قيمت واحدهاي نوساز به چندسال ساخت رسيد

در غرب تهران
قيمت واحدهاي نوساز به چندسال ساخت رسيد

گروه مسکن – مهدیس فرقانی: این روزها خرید و فروش آپارتمان‌های مسکونی نوساز در منطقه مهرآباد داغ‌تر از معاملات مربوط به آپارتمان‌های چند سال ساخت است؛ زیرا قیمت آپارتمان نوساز و چندسال ساخت نزدیک به هم هستند‌. یکی از مشاوران املاک واقع در مهر آباد قیمت پیشنهادی هر متر مربع آپارتمان نوساز را بین یک میلیون و 100‌هزار تا یک میلیون و 200‌هزار تومان و قیمت پیشنهادی هر متر مربع آپارتمان چند سال ساخت را بین یک میلیون تا یک میلیون و 100‌هزار تومان از سوی مالکان اعلام کرد‌.

با این حساب خریداران ترجیح مي‌دهند که اگر قصد خرید ملک دارند به علت تفاضل کم قیمت بین واحدهای مسکونی نوساز و چند سال ساخت‌، واحد نوساز را خریداری کنند؛ البته شایان ذکر است که رکود همچنان بر سر بازار مسکن مهرآباد سایه افکنده است؛ اما با این وجود اگر قرار باشد معامله و خرید و فروشی در باب واحد مسکونی صورت بگیرد، آپارتمان نوساز نیز معامله مي‌شود‌.
وی در ادامه افزود‌: «شنیده‌ها از بازار حاکی از آن است که برخی از فروشندگان قیمت‌های نسبتا بالایی برای ملک خود پیشنهاد مي‌کنند که این قیمت‌ها در عرف بازار نیست‌. همچنین قیمت هر متر مربع آپارتمان در منطقه مهرآباد حدود 200‌هزار تومان در مقايسه با 4 ماه گذشته با کاهش مواجه بوده است‌.»

منبع: دنیای اقتصاد

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388ساعت 4:31  توسط مهندس مهدی متین فر  |